124625-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af hovedentreprisekontrakt vedrørende nybyggeri af 30 nye rækkehuse og 1 fælleshus i Rosenparken, Nakskov.
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af hovedentreprisekontrakt vedrørende nybyggeri af 30 nye rækkehuse og 1 fælleshus i Rosenparken, Nakskov.
BeschreibungVed nærværende udbudsbekendtgørelse udbydes en hovedentreprisekontrakt vedrørende etableringen af 30 nye rækkehuse (benævnt "Nybyg") og 1 fælleshus (benævnt "Fælleshus") i Rosenparken, Nakskov. Nybyg: Den nye del af Rosenparken vil bestå af 30 rækkehuse fordelt på 6 husrækker. Rækkehusene udføres i et plan i fire forskellige størrelser, fra 1-værelses til 4-værelses. Rækkehusene opbygges på nye fundamenter. Rækkehusene opbygges af præfabrikerede facade- og gavlelementer i træ. Gavle beklædes med en skalmur af genbrugsmursten fra totalnedrivningen og facader beklædes med træbeklædning i sort. Taget udføres som en saksespærs-konstruktion og beklædes med Klikfals ståltagplader. Fælleshus: Det nye Fælleshus placeres længst mod nord på grunden, som et afsluttende punkt. Fælleshuset indeholder festsal, køkken, toiletter, depot, driftskontor, garage, materielgård, miljøhus, gæsteværelse og et mindre mødelokale. Fælleshuset opbygges på nye fundamenter og udføres delvist efter samme byggesystem som rækkehusene og facaden beklædes med træbeklædning i sort. Taget udføres som et sadeltag med en spær-konstruktion, der beklædes med Klikfals ståltagplader. Der henvis i øvrigt til udbudsmaterialet.
Interne KennungUdbud af hovedentreprisekontrakt vedrørende nybyggeri af 30 nye rækkehuse og 1 fælleshus i Rosenparken, Nakskov.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensTilbudsgiver skal sammen med sit tilbud indgive et ESPD som et foreløbigt bevis for de i udbudslovens § 148, stk. 1, nr. 13. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD dokument. Hvis tilbudsgiver er et konsortium, skal der for hver deltager i konsortiet fremsendes et ESPD. Det er ikke nødvendigt for den ledende Tilbudsgiver, der indgiver tilbuddet, at underskrive sit ESPD dokument. ESPD dokumentet kan tilgås via Byggeprojekt.dk. Ordregiver skal, jf. udbudslovens § 151, stk. 1, kræve dokumentation for de oplysninger, der er angivet i ESPD’et fra den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til. Tilbudsgivere skal således fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD i henhold til udbudslovens §§ 151-152, jf. § 153. Som alternativ til den dokumentation, der er nævnt i udbudslovens §§ 153-155, 157 og 158, kan tilbudsgiver forelægge ordregiver et certifikat for optagelse på en officiel liste over godkendte økonomiske aktører, jf. § 156, som er udstedt af den kompetente myndighed. Ordregiver kan kun acceptere certifikat for optagelse på en officiel liste fra tilbudsgivere, der er etableret i det land, som fører den officielle liste. Ifølge lovens § 151, stk. 2, har Ordregiver dog mulighed for på ethvert tidspunkt i udbudsproceduren at kræve, at en given tilbudsgiver fremlægger dokumentationen, hvis det er nødvendigt for, at proceduren gennemføres korrekt. Ordregiver forventer at indhente dokumentation umiddelbart efter tilbudsfristens udløb. Tilbudsgiver vil få en passende frist fra Ordregivers skriftlige anmodning til at fremlægge dokumentationen. Tilbudsgiver opfordres dog til at vedlægge dokumentationen allerede med tilbuddet. Ordregiver vil endvidere udelukke tilbudsgivere, der er omfattet af de frivillige udelukkelsesgrunde i Udbudslovens §§ 137, stk. 1, nr. 2. Hvis Ordregiver på baggrund af oplysninger i ESPD’et eller øvrige omstændigheder vurderer, at tilbudsgiver er omfattet af en eller flere af de nævnte udelukkelsesgrunde, vil Ordregiver give besked herom og give tilbudsgiver en rimelig frist til at dokumentere, at tilbudsgiver er pålidelig, jf. Udbudslovens § 138. Ordregiver vil ikke udelukke en tilbudsgiver, som indenfor den fastsatte frist fremlægger tilstrækkelig dokumentation for sin pålidelighed. Dokumentation for at tilbudsgiver ikke er omfattet af EU's sanktioner mod Rusland: Ordregiver skal gøre opmærksom på, at der i medfør af sanktionsforordningens artikel 5k gælder et forbud mod at tildele kontrakter til økonomiske aktører i eller med forbindelse til Rusland. Forbuddet i sanktionsforordningens artikel 5k omfatter følgende økonomiske aktører: a) russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland b) juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller c) fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i litra a) eller b), herunder, hvis de tegner sig for mere end 10 % af den udbudte Rammeaftales værdi, underentreprenører, leverandører eller enheder, hvis formåen er udnyttet. Ordregiver forbeholder sig retten til på et hvert tidspunkt i udbudsprocessen at kræve, at tilbudsgiver fremlægger dokumentation for, at virksomheden ikke er en økonomisk aktør omfattet af forbuddet i sanktionsforordningens artikel 5k. Indhentning af supplerende oplysninger: Ordregiver kan anvende fremgangsmåden i udbudslovens § 159, stk. 5 og 6, hvis tilbuddet ikke opfylder udbudsmaterialets formelle krav.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelHovedentreprisekontrakt vedrørende nybyggeri af 30 nye rækkehuse og 1 fælleshus i Rosenparken, Nakskov.
BeschreibungDer henvises til pkt. 2.1 i nærværende udbudsbekendtgørelse.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45211000 Bauarbeiten für Mehrfamilienhäuser und Einfamilienhäuser