126957-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen des Hotel- und Gaststättengewerbes und des Einzelhandels – Offentligt Udbud af Madservice til plejecentre og hjemmeboende borgere i Vordingborg Kommune
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt Udbud af Madservice til plejecentre og hjemmeboende borgere i Vordingborg Kommune
BeschreibungUdbud af rammeaftalerne af madlevering til plejecentre og madservice til hjemmeboende borgere i Vordingborg Kommune. Med madlevering menes mad, der produceret i leverandørens faciliteter og leveret til plejecentre primært i bulk, og madservice produceres tilsvarende i leverandørens faciliteter og leveres til hjemmeboende borgere på deres bopæl, i portionsanrettede pakker. Ordregiver har valgt at opdele opgaven i to (2) delaftaler: - Delaftale 1 – Madlevering til plejecentre - Delaftale 2 – Madservice til hjemmeboende borgere Der kan afgives tilbud på en eller flere af de udbudte delaftaler. Tilbudsgiver skal i Udbudsbilag A - Tilbudsblanket angive, hvilke delaftaler Tilbudsgiver ønsker at afgive tilbud på. Der skal afleveres et (1) tilbud per delaftale, som Tilbudsgiver ønsker at afgive tilbud på. Det er valgfrit for Tilbudsgiver at aflevere et Udbudsbilag A - Tilbudsblanket pr. delaftale eller et samlet Udbudsbilag A - Tilbudsblanket for begge delaftaler.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit III (Light-regiment) hvor alle virksomheder, der opfylder egnethedskrav og mindstekrav vil have mulighed for at afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55000000 Dienstleistungen des Hotel- und Gaststättengewerbes und des Einzelhandels
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55500000 Kantinen- und Verpflegungsdienste, 55523000 Verpflegungsdienste für sonstige Unternehmen oder andere Einrichtungen
5. Los
LosLOT-0001
TitelMadlevering til plejecentre
BeschreibungOrdregiver har otte (8) plejecentre, hvoraf de fire (4) følgende indgår i nærværende rammeaftale: • Vintersbølle plejecenter med cirka 70 beboere • Solvang Plejecenter med cirka 55 beboere • Rosenvang Plejecenter med cirka 77 beboere og • Skovbo Rehabiliterings- og Plejecenter med cirka 25 midlertidige døgnpladser og akutpladser. Plejecentrene har modtagerkøkken og begrænsede opbevaringsfaciliteter til fødevarer, jf. i øvrigt Rammeaftalebilag 4 – Leveringsstedsbeskrivelse. Ordregiver har derfor behov for at få leveret maden udefra, med korte intervaller. For yderligere detaljer vedrørende krav henvises til Rammeaftalebilag 1 – Kravspecifikation. Det er hensigten, at der som resultat af nærværende udbud indgås aftale med én (1) Leverandør. Servicelovens § 91 vedrørende frit valg omfatter ikke beboere på plejecentre, jf. Servicelovens § 93, stk. 1. Vordingborg Kommune afgiver ikke kontrolbud på opgaven.
LosLOT-0002
TitelMadservice til hjemmeboende borgere
BeschreibungDelaftale 2 vedrører produktion, pakning og udbringning af mad til borgere, som er visiteret til madservice og er bosiddende i Vordingborg Kommune uden for et plejecenter. Pr. 1. januar 2026 er i alt 422 borgere fordelt på cirka 385 adresser visiteret til madservice med udbringning. Biretter er en tilkøbsmulighed for borgerne, som er Ordregiver uvedkommende, og som faktureres som klientbetaling udenom Ordregiver. For yderligere detaljer vedrørende krav til anskaffelsen henvises til Rammeaftalebilag 1b – Kravspecifikation Delaftale 2. Det er hensigten, at der som resultat af nærværende udbud indgås rammeaftale med op til to (2) leverandører. Borgeren har herefter frit valg mellem leverandørerne Ordregiver har pligt til at informere borgere, der er visiteret til madservice, om muligheden for frit valg mellem de godkendte leverandører af madservice. Borgerne har altid ret til at skifte mellem de af de to (2) leverandører, der bliver tildelt rammeaftalen. Borgerens valg af leverandør træder i kraft med levering fra rammeaftalens ikrafttrædelse. Såfremt Ordregiver ikke modtager tilbagemelding fra borgeren om ønsket leverandør senest inden for den angivne frist (fristen vil være to (2) til tre (3) uger), vil borgeren blive visiteret til den leverandør, der samlet har opnået flest point i tilbudsevalueringen jf. pkt. 3.3 . Ordregiver kan som følge af borgernes frie valg ikke garantere den enkelte leverandør en given andel af rammeaftalen. Det er dog imidlertid alene de to (2) valgte leverandører, der vil få mulighed for at varetage opgaveløsningen, jf. dog undtagelserne i Servicelovens §§ 94 og 95. Såfremt der alene modtages ét konditionsmæssigt og egnet tilbud, vil Ordregiver forbeholde sig retten til at lade udbudsmodellen overgå til ”Udbud inden for godkendelsesmodellen”. Det betyder, at der indgås rammeaftale med den pågældende tilbudsgiver, som herefter skal acceptere den konkurrence, der følger af, at andre leverandører fremadrettet kan søge om godkendelse. Hvis dette sker, vil den valgte leverandørs pristilbud være gældende for alle leverandører i Rammeaftaleperioden. Vordingborg Kommune afgiver ikke kontrolbud på opgaven.