See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Profylaksebekendtgørelse
Beschreibung: Aarhus Kommune (herefter ”Kommunen) arbejder løbende med at udvikle indsatsen over for mennesker i særligt udsatte positioner, herunder gennem en tættere tilknytning til samfundet (inklusion, rehabilitering og habilitering), fx gennem beskæftigelse. For bl.a. at understøtte denne indsats ønsker Kommunen at etablere en såkaldt ”robotcafé” i eksisterende caféfaciliteter, hvor avatar-robotter køre rundt og tage imod bestillinger fra caféens gæster. Robotterne skal fjernstyres af borgere, der af enten fysiske eller psykiske årsager ikke er i stand til at varetage et job, som kræver fysisk fremmøde. Indsatsen er målrettet personer med fysiske og psykiske funktionsnedsættelser, som ikke kan præstere et fysisk fremmøde. Der er derfor behov for en fjernstyret indsats, så pågældende kan deltage i arbejdsmarkedet hjemmefra. Det er Aarhus Kommunes håb, at indsatsen kan bekæmpe ensomhed og isolation samt skabe beskæftigelse for den konkrete målgruppe. Robotcaféen skal fysisk etableres i regi af en eksisterende café beliggende i Generationernes Hus, og som driftes af den almennyttige forening FO-Aarhus. Med henblik på at etablere den ovenfor beskrevne robotcafé ønsker Kommunen uden udbud at indgå kontrakt (”herefter ”Operatørkontrakten”) med et konsortium bestående af Teknologi i Praksis og OryLab inc. (herefter ”Konsortiet”). Operatørkontrakten omfatter forskellige bestanddele, herunder navnlig: Leje af robotter Servicering af robotter Projektledelse Oplæring af piloter (dvs. de personer, som skal fjernbetjene robotterne). Kommunen ønsker, at robotcaféen i første omgang etableres i en forsøgsperiode på 6 eller 12 måneder. Den oplyste kontraktværdi i bekendtgørelsen er derfor opgjort for en periode på 12 måneder. Kommunen forbeholder sig at gøre ordningen (dvs. robotcaféen) permanent efter udløb af projekt/forsøgsperioden, hvilket i så fald vil forøge Operatørkontraktens værdi (anslået 21.803.680,00 kr. ekskl. moms over en periode på 48 måneder).
Interne Kennung: 205134
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42997300 Industrieroboter
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste, 71248000 Projektaufsicht und Dokumentation, 80400000 Erwachsenenbildung und sonstiger Unterricht
5. Los
Los: LOT-0000