See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedrørende ledningsrenovering (genudbud)
Beschreibung: Udbud af Rammeaftale vedr. ledningsrenovering af gamle vandledninger i Lyngby-Taarbæk kommune. Alle vvs-arbejder, vandledninger, trækrør, ventiler og fittings samt indmåling af ledninger vil være omfattet af Rammeaftalen. Der indgår ligeledes jord- og opbrydningsarbejder, samt belægningsarbejder. Herudover omfatter Rammeaftalen også byggepladsindretning. Rammeaftalen vil omfatte forskellige udførelsesmetoder. Nogle steder foretages rørsprængning eller relining, andre steder etableres nye PE-ledninger med styret underboring. Der kan også forekomme anlæg af nye ledninger ved alm. opgravning. Stophaner og stikledninger skal fornyes og nogle brandhaner udskiftes eller nedlægges. I Rammeaftalen indgår også etablering af interimsvand for opretholdelse af vandforsyningen under renoveringsarbejderne. Der henvises til det øvrige udbudsmateriale for yderligere beskrivelse og krav. Forberedelse og projektering af renoveringsarbejdet vil blive gennemført af ekstern rådgiver. Bygherre anser det for meget væsentligt, at der skabes et tæt og værdifuldt samarbejde både med Bygherre og med Bygherres rådgiver for at skabe en effektiv og progressiv fremdrift i renoveringsarbejderne. Bygherre kan oplyse, at arbejdet i Q1, 2025 allerede er projekteret.
Interne Kennung: 2
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232150 Arbeiten für Wasserversorgungsrohrleitungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44162500 Trinkwasserrohrleitungen, 45000000 Bauarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45232151 Bauarbeiten zur Sanierung von Wasserhauptleitungen, 45236000 Oberbauarbeiten, 90732200 Entfernung von verschmutztem Boden
5. Los
Los: LOT-0000