See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Drygały w roku 2026”
Beschreibung: 1) Przedmiotem zamówienia są usługi z zakresu gospodarki leśnej zgodnie z określeniem w art. 6 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2025 r. poz. 567 – „Ustawa o lasach”) obejmujące prace z zakresu hodowli i ochrony lasu, ochrony przeciwpożarowej, pozyskania i zrywki drewna oraz ochrony przyrody, ubocznego użytkowania lasu, utrzymania obiektów turystycznych lasu, utrzymania dróg leśnych, łowiectwa i gospodarki łąkowo-rolnej, obsługi punktu alarmowo-dyspozycyjnego (PAD), do wykonania na terenie Nadleśnictwa Drygały w roku 2026. 2) Zakres rzeczowy przedmiotu zamówienia obejmuje sumaryczne ilości prac z zakresu hodowli i ochrony lasu, ochrony przeciwpożarowej, pozyskania i zrywki drewna oraz ochrony przyrody, ubocznego użytkowania lasu, utrzymania obiektów turystycznych lasu, utrzymania dróg leśnych, łowiectwa i gospodarki łąkowo-rolnej, obsługi punktu alarmowo-dyspozycyjnego (PAD) wynikające z Załącznika nr 2 do SWZ, na który składają się: Załącznik nr 2.1. – planowany rozmiar prac; Załącznik nr 2.2.1. - szczegółowy rozmiar prac według grup czynności, czynności i lokalizacji; Załącznik nr 2.3.1. – charakterystyka leśnictwa w zakresie pozyskania drewna; Załącznik nr 2.3.2. – układ sortymentowy pozyskania drewna w leśnictwie; Załącznik nr 2.3.3. – zestawienie odległości i warunków zrywki drewna; Załącznik nr 2.3.4. – zestawienie pozycji z dodatkowymi utrudnieniami w zakresie pozyskania i zrywki; Załącznik nr 2.3.5. – zestawienie pozycji nieudostępnionych dla pozyskania maszynowego; Załącznik nr 2.3.6. – informacja o optymalnej technologii pozyskania drewna (potencjał); Załącznik nr 2.3.7. - informacja o optymalnym wariancie pozyskania drewna Załącznik nr 2.4.1. - potencjalne lokalizacje dla pielęgnacji upraw leśnych; Załącznik nr 2.4.2. - zestawienie pozycji nieudostępnionych do odnowień wykonywanych przy pomocy sadzarki. 3) Zakresy rzeczowe zestawione w załącznikach wchodzących w skład Załącznika nr 2 mają charakter szacunkowy. 4)Standardy jakościowe odnoszące się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia określa Załącznik nr 3 do SWZ, na który składają się opisy standardów technologii wykonawstwa prac przyjęte do stosowania w jednostkach PGL LP decyzją nr 138 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 17 września 2025 r - szczegółowo opisane w SWZ i załącznikach do niej. Przedmiot zamówienia został podzielony na części („Pakiet”): Pakiet I - Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Drygały w roku 2026” - leśnictwa: Dzikowo, Wilczy Las, Falencin, Lisuny, Orzysz, Wierzbiny; pakiet obejmuje pracę z zakresu gospodarki leśnej i ochrony ppoż, a także gospodarki łowieckiej i łąkowo- rolnej na terenie obręby Grądówka w Ośrodku Hodowli Zwierzyny przy Nadleśnictwie Drygały (OHZ), Pakiet II - „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Drygały w roku 2026” - leśnictwa: Nitki, Strzelniki, Kępno, Grądówka, Monety, pakiet obejmuje pracę z zakresu gospodarki leśnej i ochrony ppoż, a także prace z zakresu gospodarki szkółkarskiej na szkółkach leśnych; Pakiet III - „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Drygały w roku 2026” - leśnictwa:: Myszki, Karpiny, Borowe, Biała, Zagaje, Kaliszki, Kowalewo, Lisy; pakiet obejmuje pracę z zakresu gospodarki leśnej i ochrony ppoż, w tym prace z zakresu obsługi punktu alarmowo-dyspozycyjnego (PAD). Wykonawca przyjmuje do wiadomości, że zadania gospodarcze wynikające z realizacji przedmiotu zamówienia dla Pakietu nr I i II wykonywane będą w strefie czynnego poligonu wojskowego, co wiąże się z niebezpieczeństwem natknięcia się na niewybuchy, niewypały i inne pozostałości po ćwiczeniach wojskowych oraz zobowiązuje się do zachowania ostrożności w trakcie realizowania zamówienia, a w przypadku wystąpienia wymienionych okoliczności natychmiastowego opuszczenia tego terenu i zgłoszenia zdarzenia właściwemu terytorialnie leśniczemu oraz oficerowi dyżurnemu Ośrodka Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim (dalej OSP WL). Wykonywanie prac w granicach czynnego poligonu wojskowego będzie możliwe w okresach wolnych od ćwiczeń prowadzonych przez wojskowe jednostki organizacyjne. Informacje o terminach ćwiczeń na bieżąco będą w posiadaniu właściwych terytorialnie leśniczych oraz dostępne na tablicy ogłoszeń i w sekretariacie Nadleśnictwa. Pracownicy wykonujący prace zlecone w leśnictwach zlokalizowanych na poligonie wojskowym przed przystąpieniem do prac zobowiązani są do odbycia instruktażu dotyczącego zasad bezpieczeństwa przeprowadzonego przez upoważnionego przedstawiciela OSPWL. Wykonujący prace w leśnictwach zlokalizowanych na poligonie wojskowym jest zobowiązany zgłaszać telefonicznie do oficera dyżurnego OSPWL wjazd na określony teren, podając informacje dotyczące ilości osób, rodzaju sprzętu, przewidywanego czasu wykonywania prac, a także fakt opuszczenia terenu poligonu. Ze względu na ograniczoną ilość znaków szczegółowe informacje zawarte są w SWZ.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77210000 Holzgewinnung, 77211000 Dienstleistungen in Verbindung mit der Holzgewinnung, 77211100 Holzfällung, 77211200 Transport von Stämmen im und aus dem Wald, 77211300 Rodung, 77211400 Fällen von Bäumen, 77211600 Aussaat von Baumsamen, 77230000 Dienstleistungen in Verbindung mit der Forstwirtschaft, 77231000 Verwaltung in der Forstwirtschaft, 77231200 Bekämpfung von Forstschädlingen, 75251120 Waldbrandbekämpfung, 77500000 Dienstleistungen von Tierzüchtern, 77600000 Dienstleistungen im Bereich Jagd, 77231600 Aufforstung, 77211500 Baumpflege
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Pakiet I
Beschreibung: Przedmiot zamówienia został podzielony na części („Pakiet”): Pakiet I - „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Drygały w roku 2026” - leśnictwa: Dzikowo, Wilczy Las, Falencin, Lisuny, Orzysz, Wierzbiny; pakiet obejmuje pracę z zakresu gospodarki leśnej i ochrony ppoż, a także gospodarki łowieckiej i łąkowo- rolnej na terenie obręby Grądówka w Ośrodku Hodowli Zwierzyny przy Nadleśnictwie Drygały (OHZ), Wykonawca przyjmuje do wiadomości, że zadania gospodarcze wynikające z realizacji przedmiotu zamówienia wykonywane będą w strefie czynnego poligonu wojskowego, co wiąże się z niebezpieczeństwem natknięcia się na niewybuchy, niewypały i inne pozostałości po ćwiczeniach wojskowych oraz zobowiązuje się do zachowania ostrożności w trakcie realizowania zamówienia, a w przypadku wystąpienia wymienionych okoliczności natychmiastowego opuszczenia tego terenu i zgłoszenia zdarzenia właściwemu terytorialnie leśniczemu oraz oficerowi dyżurnemu Ośrodka Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim (dalej OSP WL). Wykonywanie prac w granicach czynnego poligonu wojskowego będzie możliwe w okresach wolnych od ćwiczeń prowadzonych przez wojskowe jednostki organizacyjne. Informacje o terminach ćwiczeń na bieżąco będą w posiadaniu właściwych terytorialnie leśniczych oraz dostępne na tablicy ogłoszeń i w sekretariacie Nadleśnictwa. Pracownicy wykonujący prace zlecone w leśnictwach zlokalizowanych na poligonie wojskowym przed przystąpieniem do prac zobowiązani są do odbycia instruktażu dotyczącego zasad bezpieczeństwa przeprowadzonego przez upoważnionego przedstawiciela OSPWL. Wykonujący prace w leśnictwach zlokalizowanych na poligonie wojskowym jest zobowiązany zgłaszać telefonicznie do oficera dyżurnego OSPWL wjazd na określony teren, podając informacje dotyczące ilości osób, rodzaju sprzętu, przewidywanego czasu wykonywania prac, a także fakt opuszczenia terenu poligonu. Standardy jakościowe odnoszące się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia określa Załącznik nr 3 do SWZ, na który składają się opisy standardów technologii wykonawstwa prac przyjęte do stosowania w jednostkach PGL LP decyzją nr 138 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 17 września 2025 r. tj: Opis standardu technologii wykonawstwa prac dla Pakietu I obejmujący: Załącznik nr 3.1. „Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych" Załącznik nr 3.2. Tabele Parametrów dla dot. czynności wskazanych w „Opisie standardu technologii wykonawstwa prac leśnych" Załącznik nr 3.5. „Opis standardu technologii wykonawstwa prac z zakresu gospodarki łąkowo-rolnej” Załącznik nr 3.6. Tabele Parametrów dot. czynności wskazanych w „Opisie standardu technologii wykonawstwa prac z zakresu gospodarki łąkowo-rolnej" Załącznik nr 3.7. „Opis standardu technologii wykonawstwa prac z zakresu gospodarki łowieckiej” Załącznik nr 3.8. Tabela Parametrów dot. czynności wskazanych w „Opisie standardu technologii wykonawstwa prac z zakresu gospodarki łowieckiej" Załącznik nr 3.9. „Opis standardu technologii wykonawstwa prac z zakresu ochrony przeciwpożarowej” Załącznik nr 3.10. Tabela Parametrów dot. czynności wskazanych w „Opisie standardu technologii wykonawstwa prac z zakresu ochrony przeciwpożarowej" Realizacja prac wchodzących w skład przedmiotu zamówienia dla poszczególnych Pakietów będzie się odbywała na obszarze leśnictw – właściwych dla danego Pakietu („Obszar Realizacji Pakietu”). Wskazana w załącznikach wchodzących w skład Załącznika nr 2 lokalizacja (adres leśny) poszczególnych prac leśnych wchodzących w zakres Przedmiotu Umowy ma charakter wstępny. Lokalizacja (adres leśny) poszczególnych prac wchodzących w zakres Przedmiotu Umowy zostanie określona w Zleceniu, o którym mowa w pkt 3.3. ppkt 1 SWZ), z zastrzeżeniem, iż zawsze będzie to Obszar Realizacji Pakietu. Z uwagi na faktyczną sytuację przyrodniczo-pogodową, która może zaistnieć w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia, a także nieprzewidzianą w tej chwili sytuację gospodarczo-ekonomiczną, Zamawiający zastrzega sobie, w uzasadnionych przypadkach, prawo do dokonania korekt zmniejszających, korekt zwiększających, ustaleń nowych lokalizacji, jak również wstrzymania dokonania czynności wskazanych w poszczególnych wierszach tabel opisujących przedmiot zamówienia. Korekty zwiększające nie oznaczają wprowadzenia nowych prac, nieobjętych zakresem zamówienia, a korekty zmniejszające nie oznaczają całkowitej rezygnacji z części prac. Należy je rozumieć jako zwiększenie ilości prac w jednej lokalizacji (adresie leśnym) na Obszarze Realizacji Pakietu (w tym również w lokalizacjach na Obszarze Realizacji Pakietu niewskazanych wstępnie w SWZ), przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości prac w innej lokalizacji (adresie leśnym) na Obszarze Realizacji Pakietu, w ramach sumarycznych ilości poszczególnych prac wchodzących w zakres Przedmiotu Umowy określonych w SWZ, przypadających do wykonania na całym Obszarze Realizacji Pakietu. Konieczność zwiększenia rozmiaru niektórych elementów realizowanego zamówienia w toku wykonywania przedmiotu zamówienia może wystąpić również po to, aby zrealizować pełny zakres prac opisany w przedmiocie zamówienia. Ustalenie nowej lokalizacji odbywa się w ramach przedmiotu zamówienia, przy czym zawsze wyłącznie na Obszarze Realizacji Pakietu. W przypadku obligatoryjnego wyłączenia pozycji z pozyskania w systemie maszynowym (pozyskanie drewna na pozycjach cięć na których niedopuszczalne jest wykorzystanie maszyn wielooperacyjnych) w szczególnie uzasadnionych przypadkach, np. zmiany warunków, dla których powyższe czynności zostały ustalone, Zamawiający dopuszcza zmianę technologii pozyskania drewna. Uzasadnienie każdorazowo należy przedstawić Wykonawcy. Ze względu na ograniczona ilość znaków szczegółowe informacje zawarte są w SWZ.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: W stosunku do każdego Pakietu Zamawiający jest uprawniony zlecić Wykonawcy dodatkowy zakres rzeczowy w stosunku do każdej z pozycji Kosztorysu Ofertowego stanowiącego część Oferty („Opcja”). Przedmiotem Opcji będą takie same (analogiczne) prace, jak opisane w SWZ i wycenione przez Wykonawcę w którejkolwiek z pozycji Kosztorysu Ofertowego stanowiącego część Oferty. W ramach Opcji, wedle wyboru Zamawiającego, mogą zostać zlecone wszystkie, niektóre lub tylko jedna z prac wskazanych w SWZ i wycenionych przez Wykonawcę w Kosztorysie Ofertowym stanowiącym część Oferty. Prace będące przedmiotem Opcji mogą zostać zlecone w ilości, której łączna wartość nie będzie przekraczała 30 % Wynagrodzenia z dnia zawarcia Umowy, zgodnie z §11 ust 1 wzoru umowy stanowiącego Załącznik nr 12 do SWZ. Podstawą określenia wartości prac zleconych w ramach Opcji (w celu określenia jej zakresu) będą ceny jednostkowe poszczególnych prac zawarte w Kosztorysie Ofertowym stanowiącym część Oferty. Zamawiający nie jest zobowiązany do zlecenia prac objętych przedmiotem Opcji, a Wykonawcy nie służy roszczenie o ich zlecenie. Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z Opcji w przypadku: (1) wystąpienia konieczności zwiększenia zakresu rzeczowego usług stanowiących przedmiot zamówienia w następstwie przyczyn przyrodniczych, klimatycznych, atmosferycznych bądź związanych z prawidłowym prowadzeniem gospodarki leśnej, (2) zmian na rynku sprzedaży drewna lub powierzenia Zamawiającemu nowych zadań gospodarczych lub publicznych, (3) powierzania Wykonawcy prac stanowiących wykonawstwo zastępcze w stosunku do prac realizowanych przez innego wykonawcę (na Obszarze Realizacji Pakietu).
Los: LOT-0002
Titel: Pakiet II
Beschreibung: Przedmiot zamówienia został podzielony na części („Pakiet”): Pakiet II - „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Drygały w roku 2026” - leśnictwa: Nitki, Strzelniki, Kępno, Grądówka, Monety, pakiet obejmuje pracę z zakresu gospodarki leśnej i ochrony ppoż, a także prace z zakresu gospodarki szkółkarskiej na szkółkach leśnych; Wykonawca przyjmuje do wiadomości, że zadania gospodarcze wynikające z realizacji przedmiotu zamówienia wykonywane będą w strefie czynnego poligonu wojskowego, co wiąże się z niebezpieczeństwem natknięcia się na niewybuchy, niewypały i inne pozostałości po ćwiczeniach wojskowych oraz zobowiązuje się do zachowania ostrożności w trakcie realizowania zamówienia, a w przypadku wystąpienia wymienionych okoliczności natychmiastowego opuszczenia tego terenu i zgłoszenia zdarzenia właściwemu terytorialnie leśniczemu oraz oficerowi dyżurnemu Ośrodka Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim (dalej OSP WL). Wykonywanie prac w granicach czynnego poligonu wojskowego będzie możliwe w okresach wolnych od ćwiczeń prowadzonych przez wojskowe jednostki organizacyjne. Informacje o terminach ćwiczeń na bieżąco będą w posiadaniu właściwych terytorialnie leśniczych oraz dostępne na tablicy ogłoszeń i w sekretariacie Nadleśnictwa. Pracownicy wykonujący prace zlecone w leśnictwach zlokalizowanych na poligonie wojskowym przed przystąpieniem do prac zobowiązani są do odbycia instruktażu dotyczącego zasad bezpieczeństwa przeprowadzonego przez upoważnionego przedstawiciela OSPWL. Wykonujący prace w leśnictwach zlokalizowanych na poligonie wojskowym jest zobowiązany zgłaszać telefonicznie do oficera dyżurnego OSPWL wjazd na określony teren, podając informacje dotyczące ilości osób, rodzaju sprzętu, przewidywanego czasu wykonywania prac, a także fakt opuszczenia terenu poligonu. Standardy jakościowe odnoszące się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia określa Załącznik nr 3 do SWZ, na który składają się opisy standardów technologii wykonawstwa prac przyjęte do stosowania w jednostkach PGL LP decyzją nr 138 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 17 września 2025 r. tj: Załącznik nr 3 - Opis standardu technologii wykonawstwa prac obejmujący: Załącznik nr 3.1. „Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych" Załącznik nr 3.2. Tabele Parametrów dla dot. czynności wskazanych w „Opisie standardu technologii wykonawstwa prac leśnych " Załącznik nr 3.3. „Opis standardu technologii wykonawstwa prac z zakresu gospodarki szkółkarskiej” Załącznik nr 3.4. Tabele Parametrów dot. czynności wskazanych w „Opisie standardu technologii wykonawstwa prac z zakresu gospodarki szkółkarskiej" Załącznik nr 3.9. „Opis standardu technologii wykonawstwa prac z zakresu ochrony przeciwpożarowej” Załącznik nr 3.10. Tabela Parametrów dla Pakietu dot. Czynności wskazanych w „Opisie standardu technologii wykonawstwa prac z zakresu ochrony przeciwpożarowej” Realizacja prac wchodzących w skład przedmiotu zamówienia dla poszczególnych Pakietów będzie się odbywała na obszarze leśnictw – właściwych dla danego Pakietu („Obszar Realizacji Pakietu”). Wskazana w załącznikach wchodzących w skład Załącznika nr 2 lokalizacja (adres leśny) poszczególnych prac leśnych wchodzących w zakres Przedmiotu Umowy ma charakter wstępny. Lokalizacja (adres leśny) poszczególnych prac wchodzących w zakres Przedmiotu Umowy zostanie określona w Zleceniu, o którym mowa w pkt 3.3. ppkt 1 SWZ), z zastrzeżeniem, iż zawsze będzie to Obszar Realizacji Pakietu. Z uwagi na faktyczną sytuację przyrodniczo-pogodową, która może zaistnieć w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia, a także nieprzewidzianą w tej chwili sytuację gospodarczo-ekonomiczną, Zamawiający zastrzega sobie, w uzasadnionych przypadkach, prawo do dokonania korekt zmniejszających, korekt zwiększających, ustaleń nowych lokalizacji, jak również wstrzymania dokonania czynności wskazanych w poszczególnych wierszach tabel opisujących przedmiot zamówienia. Korekty zwiększające nie oznaczają wprowadzenia nowych prac, nieobjętych zakresem zamówienia, a korekty zmniejszające nie oznaczają całkowitej rezygnacji z części prac. Należy je rozumieć jako zwiększenie ilości prac w jednej lokalizacji (adresie leśnym) na Obszarze Realizacji Pakietu (w tym również w lokalizacjach na Obszarze Realizacji Pakietu niewskazanych wstępnie w SWZ), przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości prac w innej lokalizacji (adresie leśnym) na Obszarze Realizacji Pakietu, w ramach sumarycznych ilości poszczególnych prac wchodzących w zakres Przedmiotu Umowy określonych w SWZ, przypadających do wykonania na całym Obszarze Realizacji Pakietu. Konieczność zwiększenia rozmiaru niektórych elementów realizowanego zamówienia w toku wykonywania przedmiotu zamówienia może wystąpić również po to, aby zrealizować pełny zakres prac opisany w przedmiocie zamówienia. Ustalenie nowej lokalizacji odbywa się w ramach przedmiotu zamówienia, przy czym zawsze wyłącznie na Obszarze Realizacji Pakietu. W przypadku obligatoryjnego wyłączenia pozycji z pozyskania w systemie maszynowym (pozyskanie drewna na pozycjach cięć na których niedopuszczalne jest wykorzystanie maszyn wielooperacyjnych) w szczególnie uzasadnionych przypadkach, np. zmiany warunków, dla których powyższe czynności zostały ustalone, Zamawiający dopuszcza zmianę technologii pozyskania drewna. Uzasadnienie każdorazowo należy przedstawić Wykonawcy. Ze względu na ograniczona ilość znaków szczegółowe informacje zawarte są w SWZ.
Los: LOT-0003
Titel: Pakiet III
Beschreibung: Przedmiot zamówienia został podzielony na części („Pakiet”): „Wykonywanie usług z zakresu gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Drygały w roku 2026” - leśnictwa:: Myszki, Karpiny, Borowe, Biała, Zagaje, Kaliszki, Kowalewo, Lisy; pakiet obejmuje pracę z zakresu gospodarki leśnej i ochrony ppoż, w tym prace z zakresu obsługi punktu alarmowo-dyspozycyjnego (PAD). Realizacja prac wchodzących w skład przedmiotu zamówienia dla poszczególnych Pakietów będzie się odbywała na obszarze leśnictw – właściwych dla danego Pakietu („Obszar Realizacji Pakietu”). Wskazana w załącznikach wchodzących w skład Załącznika nr 2 SWZ lokalizacja (adres leśny) poszczególnych prac leśnych wchodzących w zakres Przedmiotu Umowy ma charakter wstępny. Lokalizacja (adres leśny) poszczególnych prac wchodzących w zakres Przedmiotu Umowy zostanie określona w Zleceniu, o którym mowa w pkt 3.3. ppkt 1 SWZ), z zastrzeżeniem, iż zawsze będzie to Obszar Realizacji Pakietu. Z uwagi na faktyczną sytuację przyrodniczo-pogodową, która może zaistnieć w trakcie realizacji przedmiotu zamówienia, a także nieprzewidzianą w tej chwili sytuację gospodarczo-ekonomiczną, Zamawiający zastrzega sobie, w uzasadnionych przypadkach, prawo do dokonania korekt zmniejszających, korekt zwiększających, ustaleń nowych lokalizacji, jak również wstrzymania dokonania czynności wskazanych w poszczególnych wierszach tabel opisujących przedmiot zamówienia. Korekty zwiększające nie oznaczają wprowadzenia nowych prac, nieobjętych zakresem zamówienia, a korekty zmniejszające nie oznaczają całkowitej rezygnacji z części prac. Należy je rozumieć jako zwiększenie ilości prac w jednej lokalizacji (adresie leśnym) na Obszarze Realizacji Pakietu (w tym również w lokalizacjach na Obszarze Realizacji Pakietu niewskazanych wstępnie w SWZ), przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości prac w innej lokalizacji (adresie leśnym) na Obszarze Realizacji Pakietu, w ramach sumarycznych ilości poszczególnych prac wchodzących w zakres Przedmiotu Umowy określonych w SWZ, przypadających do wykonania na całym Obszarze Realizacji Pakietu. Konieczność zwiększenia rozmiaru niektórych elementów realizowanego zamówienia w toku wykonywania przedmiotu zamówienia może wystąpić również po to, aby zrealizować pełny zakres prac opisany w przedmiocie zamówienia. Ustalenie nowej lokalizacji odbywa się w ramach przedmiotu zamówienia, przy czym zawsze wyłącznie na Obszarze Realizacji Pakietu. W przypadku obligatoryjnego wyłączenia pozycji z pozyskania w systemie maszynowym (pozyskanie drewna na pozycjach cięć na których niedopuszczalne jest wykorzystanie maszyn wielooperacyjnych) w szczególnie uzasadnionych przypadkach, np. zmiany warunków, dla których powyższe czynności zostały ustalone, Zamawiający dopuszcza zmianę technologii pozyskania drewna. Uzasadnienie każdorazowo należy przedstawić Wykonawcy. Standardy jakościowe odnoszące się do wszystkich istotnych cech przedmiotu zamówienia określa Załącznik nr 3 do SWZ, na który składają się opisy standardów technologii wykonawstwa prac przyjęte do stosowania w jednostkach PGL LP decyzją nr 138 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 17 września 2025 r. tj: Załącznik nr 3 - Opis standardu technologii wykonawstwa prac obejmujący: Załącznik nr 3.1. „Opis standardu technologii wykonawstwa prac leśnych" Załącznik nr 3.2. Tabele Parametrów dla dot. czynności wskazanych w „Opisie standardu technologii wykonawstwa prac leśnych" Załącznik nr 3.9. „Opis standardu technologii wykonawstwa prac z zakresu ochrony przeciwpożarowej” Załącznik nr 3.10. Tabela Parametrów dla Pakietu dot. czynności wskazanych w „Opisie standardu technologii wykonawstwa Ze względu na ograniczona ilość znaków szczegółowe informacje zawarte są w SWZ.