128295-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Erwachsenenbildung und sonstiger Unterricht – Udbud efter Light-regimet på tjenesteydelse af danskuddannelse til voksne udlændinge - 2026
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud efter Light-regimet på tjenesteydelse af danskuddannelse til voksne udlændinge - 2026
BeschreibungUdbuddet omfatter danskuddannelse af voksne udlændinge, som Ordregiver er forpligtet til at tilbyde efter bekendtgørelse af lov om danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl. (LBK nr. 1372 af 22/09/2022) – kaldet ”danskuddannelsesloven”. Kontrakten er en 4-årig aftale. Kontrakten træder i kraft 1. januar 2026 og udløber 31. december 2029. Ordregiver har mulighed for option på forlængelse af aftalen i op til 2 x 12 måneder. I fald optionen benyttes, vil Kontrakten blive forlænget på uændrede vilkår. Såfremt optionen ikke benyttes, udløber Kontrakten automatisk ved udløbsdato. Ordregiver skal i henhold til lovbekendtgørelse nr. 1372 af 22/09/2022 og senere ændringer, senest med indarbejdelse af ændringer af lov nr. 1760 af 30. december 2024 om danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl. (efter lovbekendtgørelse 1372) samt bekendtgørelse nr. 1760 af 30. december 2024 om danskeuddannelse til voksne udlændinge m.fl. (herefter bekendtgørelse 1760) tilbyde borgere med bopæl i Ordregiver danskundervisning. Ordregiver ønsker tilbud på denne undervisning og med et indhold svarende til formålet og kravene i lovbekendtgørelse 1372 samt bekendtgørelse 1760. Danskuddannelse 1-3 Uddannelsen skal opbygges efter en studieordning, der omfatter de tre danskeuddannelser, hvoraf Danskuddannelse 1 er på 5 moduler og Danskuddannelse 2 er på 6 moduler og Danskuddannelse er på 5 moduler med afsluttende prøver på det sidste modul af uddannelserne. Til Danskuddannelse 3 kan tilføjes et modul 6 (Studieprøven). Undervisningen på modul 1 og 2 på danskuddannelse 1, 2 og 3 skal indledes med begynderundervisning med særlig vægt på mundtlige og beskæftigelsesrettede sprogkundskaber. I det omfang udbyder skønner det fagligt eller pædagogiskhensigtsmæssigt, kan danskeuddannelsen tilrettelægges med fælles undervisningsforløb på tværs af moduler, eksempelvis ungeområdet. Tilbudsgiver er forpligtet til at etablere egnede undervisningssted/er på Bornholm. Det skal understreges, at flygtningetallet er variabelt, og at flygtningetallet, om dette er faldende eller stigende, skal kunne varetages af tilbudsgiver inden for den gældende periode i kontrakten. Det skal understreges, at flygtningetallet er variabelt, og at flygtningetallet, om dette er faldende eller stigende, skal kunne varetages af tilbudsgiver inden for den gældende periode i kontrakten. I forhold til udbudslovens § 49, stk. 2 har Ordregiver valgt ikke at udbyde særskilte delaftaler med baggrund i økonomiske- og markedsmæssige hensyn. Ordregiver har konkret vurderet, at det ikke er den kommercielt bedste løsning eller anbefalelsesværdigt at adskille og opdele opgaven i særskilte delaftaler.
Interne Kennung422124
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet omfatter danskuddannelse af voksne udlændinge, som Ordregiver er forpligtet til at tilbyde efter bekendtgørelse af lov om danskuddannelse til voksne udlændinge m.fl. (LBK nr. 1372 af 22/09/2022) – kaldet ”danskuddannelsesloven”.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80400000 Erwachsenenbildung und sonstiger Unterricht
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har mulighed for option på forlængelse af aftalen i op til 2 x 12 måneder. I fald optionen benyttes, vil Kontrakten blive forlænget på uændrede vilkår. Såfremt optionen ikke benyttes, udløber Kontrakten automatisk ved udløbsdato.