2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udvidelse af Horsens Centralrenseanlæg
Beschreibung: Formålet med denne bekendtgørelse er, at indhente tilkendegivelser fra interesserede bydere om deltagelse i markedsdialog forud for udbud. Markedsdialogen afholdes forventeligt torsdag d. 26. marts 2026. Har I interesse i at deltage i dialogen, så kontakt Tine Nyrop på mail: tiny@servia.dk, med "Markedsdialog" i emnefeltet. Vi forbeholder os retten til at udvælge et antal deltagere på markedsdialogen, men vil tilstræbe at invitere så mange som muligt. Baggrund: Grundet en øgede hydrauliske belastning som følge af stadig mere ekstreme nedbørshændelser, har Horsens Vand de senere år opdateret Horsens Renseanlæg hydraulisk. Nu er turen kommet til sand- og fedtfang, hvor vi procesteknisk er begrænset til 2700 m3/h, mens vi hydraulisk er begrænset til 6500 m3/h. Her ønsker vi at fordoble denne kapacitet, således at vi ved endt projekt har to nye/ny renoverede sand- og fedtfang med en samlet procesteknisk kapacitet på 5400m3/h og en hydraulisk kapacitet på 13000m3/h. Horsens Renseanlæg er dimensioneret til 210.000 PE, har en høj grad af industriel belastning, og er til tider hårdt belastet, hvis man tager udgangspunkt i traditionelle statiske dimensioneringsberegninger og nuværende anlægskonfiguration. Alligevel har Horsens Renseanlæg performet godt i forhold til et tidligere kvælstofkrav på 8 mgTN/l. Renseanlægget er nu blevet pålagt et skærpet rensekrav på 3,5 mgTN/l i udløbet fra renseanlægget. Det betyder samlet set, at den biologiske kapacitet skal udvides, således at renseanlægget kan overholde et gennemsnitligt udledningskrav på 3,5mgTN/l. Projektet består af to dele: 1. En hydraulisk kapacitetsudvidelse med fordobling af sand- og fedtfangskapacitet. 2.En biologisk kapacitetsudvidelse til reduktion af kvælstof for at imødekomme et udløbskrav på 3,5 mgTN/l i udløbet. Projektet som udbydes indeholder totalentreprisen for de to beskrevne projekter, herunder, Projektering, Jord og betonentreprise, smede- og maskinentreprise, el-entreprise, grundvandssænkning og rensning, samt alle relevante ingeniørberegninger for den samlede totalentreprise og en relevant procesgaranti.
Interne Kennung: 654674
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45252000 Bauarbeiten für Klär-, Reinigungs- und Müllverbrennungsanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45252100 Bau von Kläranlagen, 45252127 Bau von Abwasserbehandlungsanlagen