See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sortering af storskrald og afsætning af affaldsfraktioner - KLAR Forsyning
Beschreibung: Udbuddet omfatter afsætning/behandling af affaldsfraktioner fra MiljøCenter Greve.Opgaven er opdelt i følgende delaftaler, der alle inkluderer behandling, afsætning og afrapportering: Delaftale 1 Sortering af storskrald. Delaftale 2 Byggeaffald. Delaftale 3 Bøger. Delaftale 4 Gips. Delaftale 5 Glas med ramme, Planglas og vinduesglas. Delaftale 6 Trykimprægneret træ. Delaftale 7 Jord. Delaftale 8 Rent træ. Delaftale 9 Sanitet og glaserede klinker samt Fiberbeton. Delaftale 11 Ikke brændbart til sortering.
Interne Kennung: A299136
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud iht. udbudsloven
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 Sortering af storskrald
Beschreibung: Delaftalen omfatter storskrald fra indsamling ved boligforeninger i Greve og Solrød. Affaldet består primært af møbler og andet indbo. Mængden af storskrald til sortering forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 1.500 ton/år.
Interne Kennung: A2991361-1
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 Byggeaffald
Beschreibung: Delaftalen omfatter Beton, Mursten og tegl samt Blandet byggeaffald. Affaldsfraktionen kommer fra MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af Byggeaffald forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 4.600 ton/år, hvoraf Beton udgør ca. 2.600 ton/år, Mursten og tegl ca. 1.000 ton/år og Blandet byggeaffald ca. 1.000 ton/år.
Interne Kennung: A2991362-2
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 Bøger
Beschreibung: Delaftalen omfatter bøger. Affaldsfraktionen bliver indleveret på MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af bøger forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 100 ton/år.
Interne Kennung: 2991363-3
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4 Gips
Beschreibung: Delaftalen omfatter gips og gipsplader. Affaldsfraktionen bliver indleveret på MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af Gips forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 300 ton/år.
Interne Kennung: 2991364-4
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5 Glas med ramme samt Planglas og vinduesglas
Beschreibung: Delaftalen omfatter de to affaldsfraktioner ”Glas med ramme” samt ”Planglas og vinduesglas”. Affaldsfraktionerne bliver indleveret på MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 200 ton/år glas med ramme og ca. 100 ton/år blandet planglas og vinduesglas.
Interne Kennung: 2991365-5
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6 Trykimprægneret træ
Beschreibung: Delaftalen omfatter Trykimprægneret træ / A4 træ som bliver indleveret på MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af A4 træ forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 700 ton/år.
Interne Kennung: 2991366-6
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7 Jord
Beschreibung: Delaftalen omfatter Jord, der bliver indleveret på MiljøCenter Greve. Affaldsfraktionen vil stamme fra erhverv og private. Mængden af Jord forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 3.300 ton/år.
Interne Kennung: 2991367-7
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 8 Rent træ
Beschreibung: Delaftalen omfatter usorteret træ af A2-kvalitet (rent træ). Affaldsfraktionen bliver indleveret på MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af A2-træ forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 2.800 ton/år.Delaftalen indeholder en option på mængder af træ fra storskraldsindsamlingen ved villaer i Greve og Solrød. Mængden af A2-træ ifm. optionen forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 400 ton/år.
Interne Kennung: 2991368-8
Los: LOT-0009
Titel: Delaftale 9 Sanitet og glaserede klinker samt fiberbeton
Beschreibung: Delaftalen omfatter sanitet og glaserede klinker samt Fiberbeton (fibergips/fibercement). Affaldsfraktionerne kommer fra MiljøCenter Greve og vil stamme fra erhverv og private. Mængden af sanitet og glaserede klinker forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 300 ton/år. Mængden af Fiberbeton forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 50 ton/år.
Interne Kennung: 2991369-9
Los: LOT-0010
Titel: Delaftale 10 Dæk
Beschreibung: Annulleret.
Interne Kennung: 29913610-10
Los: LOT-0011
Titel: Delaftale 11 Ikke brændbart affald
Beschreibung: Delaftalen omfatter ”ikke brændbart affald” til sortering. ”Ikke brændbart affald” omfatter materialer, der ikke kan eller bør forbrændes på grund af deres kemiske sammensætning eller miljøpåvirkning. Mængden af Ikke Brændbart affald forventes i kontraktperioden at udgøre ca. 400 ton/år.
Interne Kennung: 29913611-11