See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale vedrørende service og vedligeholdelse af BANSHEE måldronesystem
Beschreibung: FMI har indgået en rammeaftale vedrørende genforsyning, drift og vedligeholdelse af BANSHEE-måldronesystemet. BANSHEE-systemet er udviklet til militære formål, herunder specifikt til at repræsentere/simulere droner, fjendtlige fly og andre flyvende trusler (f.eks. missiler), ved at efterligne infrarøde signaturer. Denne repræsentation anvendes til træning og til at teste våbensystemer, blandt andet luft-til-luft-missiler, jord-til-luft-missiler og kanoner. Rammeaftalen har en varighed på 7 år. Den samlede anslåede værdi er DKK 47 mio. Rammeaftalens maksimale værdi er DKK 49 mio. Rammeaftalen er indgået med QinetiQ Target Systems Ltd, som er FMI's nuværende leverandør af disse ydelser, og som har leveret den initiale anskaffelse, der skal vedligeholdes.
Vorherige Bekanntmachung: 2638-2026
Interne Kennung: 4037514
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50211100 Wartung von Luftfahrzeugen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34740000 Ausrüstung für Luft- oder Raumfahrzeuge, Bodengeräte für die Flugausbildung, Simulatoren und zugehörige Teile
5. Los
Los: LOT-0000