See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Entrepriseudbud (tidlig involvering) vedrørende etablering af togværksted med tilhørende baneanlæg i Næstved
Beschreibung: Ved udbudsbekendtgørelse 2020/S 225-554529 udbød DSB en kontrakt, vedrørende opførelse af værkstedsbygninger med tilknyttede baneanlæg ved Næstved, efter reglerne i forsyningsvirksomhedsdirektivet. Kontrakten blev indgået med MT Højgaard Danmark A/S d. 12. august 2022. DSB oplyser med denne bekendtgørelse, at man agter at indgå aftale om ændring af kontrakten. Ændringen vedrører kontrakttillæg om en opførelse af en spulehal til brug for vask, graffitiafrensning og biorengøring af togene som tilføjelse til det øvrige værkstedsbyggeri. Vaskefaciliteter var en del af det konkurrenceudsatte udbudsgrundlag, men blev under samarbejdsfasen udtaget af økonomiske årsager. Spulehallen omfatter en ny bygning inkl. sidebygning samt spor med kørestrøm og et mindre stisystem i forbindelse med de øvrige værkstedsbygninger, jf. nærmere herom i afsnittet "Resultater"
Vorherige Bekanntmachung: 554529-2020
Vorherige Bekanntmachung: 220866-2021
Interne Kennung: Entrepriseudbud
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45213000 Bauarbeiten für kommerzielle Gebäude, Lagerhallen und Industriegebäude, Bauten in Verbindung mit dem Transportwesen, 45220000 Ingenieur- und Hochbauarbeiten, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 45234100 Bauarbeiten für Eisenbahnlinien
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Spulehaller