130691-2025 - Planung
Dänemark – Arzneimittel – Lægemidler
Vorinformation oder eine regelmäßige nicht verbindliche Bekanntmachung nur zu Informationszwecken
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lægemidler
Beschreibung: Forsvarets Materiel og Indkøbsstyrelse ønsker at indkøbe Lægemidler der dækker alt fra almindelige lægemidler, sygehusspecifikke lægemidler, specialiteter, liberaliserede lægemidler samt andre specifikke håndkøbs produkter. Leverandøren skal ligeledes kunne håndtere pakning og ompakning af lægemidler samt håndtere transport. Der forventes en årlig omsætning på ca 4 mio dkk i en periode på 4 år. FMI anvender lægemidler i en række opgaver - alt fra ekspeditioner i Grønland og Færøerne, evakueringer i krigsområder af både civilt befolkning og egne eller allieredes soldater rundt om i verden, til de værnepligtige på de danske fregatter og kasserner i hele Danmark – både til dyr og mennesker. Opgaverne er mangfoldige og mangeartede, men fælles for dem alle er at lægemidlerne skal leve op til vores mantra om at FMI har Rette lægemiddel, i rette tid, i rette kvalitet
Interne Kennung: 2024/024091, DO-M-LA-1096
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33600000 Arzneimittel