See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Helårligt vedligehold af udendørsarealer ved kommunale ejendomme
Beschreibung: Horsens Kommune udbyder helårligt vedligehold af udendørsarealer ved kommunale ejendomme. Udbuddet omfatter følgende ydelser: - Vedligehold af grønne områder - Vintertjenester Ydelsen er opdelt i 5 delaftaler/distrikter i Horsens Kommune fordelt på minimum 3 leverandører. Ordregiver ønsker at skabe grundlag for en effektiv opgaveløsning og rentable forhold for leverandørerne samtidig med at kvaliteten af ydelserne øges. Ved at inddrage leverandørerne ønsker ordregiver at fremme innovation og tænke i nye løsninger. Der gennemføres gennemføres derfor et udbud med forhandling.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udvælgelse: Ved prækvalifikationen vil der ske en udvælgelse, på baggrund af en vurdering af den enkelte ansøgers generelle egnethed til at varetage den udbudte opgave. Formålet hermed er at sikre, at konkurrencen om den udbudte opgave kommer til at foregå mellem tilbudsgivere, der er egnede til at varetage opgaven. Hvis der er tilstrækkeligt med egnede ansøgere, vil ordregiver prækvalificere 7 ansøgere, som opfordres til at afgive tilbud. Hvis der er flere end 7 egnede ansøgere, vil der ved prækvalifikationen ske en udvælgelse på baggrund af en vurdering af den enkelte ansøgers generelle egnethed til at varetage den udbudte opgave. Udvælgelsen vil ske ud fra ansøgernes tekniske og faglige formåen og dermed erfaring med opgaverne. Kriteriet vurderes ud fra ansøgernes referenceliste. Referencer, hvor kunden er en kommune eller kommunal institution, vægter positivt i udvælgelsen. Forhandling: Ordregiver gennemgår indledningsvist de indkomne tilbud med henblik på at udarbejde dagsorden for de videre forhandlinger med tilbudsgiverne. Tilbudsgiver kan vedlægge Bilag B indeholdende tilbudsgivers angivelse af forhold i udbudsmaterialet, som med fordel kan indgå i forhandlingen. Det forventes, at der afholdes 1 forhandlingsmøde med hver af de prækvalificerede tilbudsgivere. Ordregiver forbeholder sig dog ret til at tildele aftalen på baggrund af det indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger. Ordregiver kan gentage fremgangsmåden med at opfordre tilbudsgiverne til at afgive revideret tilbud, indtil ordregiver meddeler at det næste tilbud vil være det endelige tilbud, hvorefter aftalen vil blive tildelt den tilbudsgiver, der i henhold til evalueringskriteriet har afgivet det bedste tilbud. Proceduren er mere detaljeret beskrevet i udbudsbetingelserne (Herunder i afsnit 12 - Forhandling).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: ”Distrikt 1 - Bankager, Højvang, Dagnæs, Sejet”
Beschreibung: Distriktet omfatter 24 arbejdsområder, herunder: o 13 daginstitutioner o 1 døgninstitution o 3 idrætsanlæg o 5 skoler.
Interne Kennung: Delaftale 1: ”Distrikt 1 - Bankager, Højvang, Dagnæs, Sejet”
Haupteinstufung (cpv): 77000000 Dienstleistungen in Landwirtschaft, Forstwirtschft, Gartenbau, Aquakultur und Bienenzucht
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: ”Distrikt 2 - Torsted, Lund, Hatting, Lund, Vrønding, Lundum
Beschreibung: Distriktet omfatter 30 arbejdsområder, herunder: o 7 Idrætsanlæg o 10 Daginstitutioner o 1 plejecenter o 2 skoler o 1 kolonihave o 1 multibane
Interne Kennung: Delaftale 2: ”Distrikt 2 - Torsted, Lund, Hatting, Lund, Vrønding, Lundum
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: ”Distrikt 3 - Horsens midtby, Stensballe”
Beschreibung: Distriktet omfatter 40 arbejdsområder, herunder: o 3 administrative bygninger o 2 aktivitetscentre o 8 døgn institutioner/beboelse o 16 daginstitutioner o 1 kolonihave o 3 Idrætsanlæg o 6 skoler o 1 kultur og fritidsbygning
Interne Kennung: Delaftale 3: ”Distrikt 3 - Horsens midtby, Stensballe”
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: ”Distrikt 4 - Søvind, Grumstrup, Tvingstrup, Hovedgård, Gedved
Beschreibung: Distriktet omfatter 30 arbejdsområder, herunder: o 2 administrationsbygninger o 10 Daginstitutioner o 9 idrætsanlæg o 4 skoler o 1 tomgangsbolig
Interne Kennung: Delaftale 4: ”Distrikt 4 - Søvind, Grumstrup, Tvingstrup, Hovedgård, Gedved
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5: ”Distrikt 5 - Brædstrup, Østbirk, Sdr. Vissing, Nim”
Beschreibung: Distriktet omfatter ca. 24 arbejdsområder, herunder: o 1 Udkørsel for hjemmeplejen o 1 administrationsbygning o 6 daginstitutioner o 5 idrætsanlæg o 2 kultur- og fritidshuse o 5 plejecentre o 2 skoler
Interne Kennung: Delaftale 5: ”Distrikt 5 - Brædstrup, Østbirk, Sdr. Vissing, Nim”