2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udførelse af jordarbejde (fagentreprise) ("Udbud B")
Beschreibung: Den udbudte opgave/rammeaftale omhandler udførelse af jordarbejde (fagentreprise) ifm. byggemodninger, mindre hovedledningsforlængelser, opdimensioneringer, nye stik og stikændringer samt vedligeholdelsesopgaver (planlagte og ikke-planlagte) på distributionsnettet (TN10) og transmissionsnettet (TN25). Den udbudte opgave/rammeaftale omfatter en vagtordning i forbindelse med brud indenfor såvel som udenfor normal arbejdstid. Den udbudte opgave/rammeaftale benævnes også "Aftale B". Den udbudte opgave/rammeaftale, herunder krav til/vilkår for arbejdets udførelse, er beskrevet nærmere i det samlede udbudsmateriale. Udbyders skønnede forbrug af ydelser, der er omfattet af udbuddet, udgør på årsbasis forventet ca. 20 mio. danske kr. ekskl. moms. Da den nøjagtige volumen af rammeaftalen ikke kendes på forhånd, er det vanskeligt at forudsige hvor mange opgaver, der vil være omfattet af rammeaftalen i aftaleperioden. Den maksimale ramme for rammeaftalen er det anslåede samlede forbrug af ydelser hen over hele den mulige aftaleperiode tillagt en usikkerhedsmargin på 30 %. Dvs. den maksimale ramme for rammeaftalen er: (20 mio. danske kr. ekskl. moms x 8 år) * 1,30 = 208 mio. danske kroner ekskl. moms.
Interne Kennung: 2024/Konkurrencevilkår3
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kredsløb kan forlænge rammeaftalen i op til 6 x 12 måneder af én eller flere omgange på uændrede vilkår eller på ændrede vilkår, som aftales mellem parterne og som samlet set er økonomisk gunstige for Kredsløb. Forlænges rammeaftalen på ændrede vilkår, vil rammeaftalens overordnede karakter dog ikke blive ændret.