132483-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Udbud af rådgiveraftale om teknisk rådgivning og bistand i forbindelse med etablering af Bro 25 og 26 mellem Levantkaj og Ydre Nordhavn
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rådgiveraftale om teknisk rådgivning og bistand i forbindelse med etablering af Bro 25 og 26 mellem Levantkaj og Ydre Nordhavn
BeschreibungBy & Havn skal etablere en vejbro med cykelstier og fortove (Bro 25) og en stibro (Bro 26) over Skudeløbet nord for Levantkaj. Broerne skal projekteres og efterfølgende etableres på Levantkaj. Vejbroen indgår som et centralt element i den igangværende byudvikling på Levantkaj, da den er eneste vejadgang for biler til Levantkaj. Vejbroen skal sammen med stibroen – og flere andre stibroer - bidrage til at forbedre infrastrukturen samt skabe nem og effektiv adgang til og fra Levantkaj. Broerne skal krydse Skudeløbet, hvorfor konstruktionen skal udformes, så der sikres fri passage for vand og lystsejlere under broen med sædvanlig frihøjde. Broerne får væsentlig betydning for områdets trafikafvikling, tilgængelighed og overordnede byudvikling, da Bro 25 som nævnt er eneste vejadgang til området. Bro 26 skal kobles sammen med Metroselskabets kommende bro til M4 over Skudeløbet. Designet af Metroselskabets bro forventes færdiggjort i sommeren 2026. De to broer får en prominent placering i aksen fra Svanemølleholm i den vestlige ende af Skudehavnen til Kronløbet og den kommende Lynetteholm øst for Levantkaj. Broernes design skal derfor være enkelt og nøgternt med en æstetik, der anerkender broernes synlighed i landskabet. Da broerne kommer til at ligge med få 100 meters afstand i Skudeløbets akse skal de to broer have et vist slægtskab samtidig med at Bro 26 tilpasses M4-broens design. Rådgiveraftalen omfatter udarbejdelse af i) designkoncept for Bro 25 og Bro 26, ii) anlægsprogram på baggrund af det eksisterende materiale, iii) dispositionsforslag og projektforslag, iv) myndighedsprojekt, v) udbudsprojekt, vi) udførelsesprojekt, vii) fagtilsyn under udførelsesfasen, samt de i Rådgiveraftalen med bilag beskrevne ydelser (”Opgaven”). Ordregiver har valgt at udbyde én samlet Rådgiveraftale – omfattende ydelser fra design af Bro 25 og 26 til udførselsprojekt og fagtilsyn som nærmere angivet Rådgiveraftalen – i stedet for at opdele aftalen i delkontrakter: Samlingen af opgaverne er valgt fordi Ordregiver finder det nødvendigt og hensigtsmæssigt af hensyn til opgavens størrelse og kompleksitet, der ikke vurderes at muliggøre yderligere opdeling uden at ville medføre negative konsekvenser for grænsefladekoordineringen mv. For en nærmere beskrivelse af Rådgiveraftalen og den udbudte opgave henviser Ordregiver til det samlede udbudsmateriale angivet i udbudsbetingelsernes afsnit 2.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet er bekendtgjort ved udbudsbekendtgørelse sendt til offentliggørelse i EU-Tidende (TED) den 23. februar 2026. Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Det betyder, at enhver økonomisk aktør kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som Ordregiver opfordrer dertil (prækvalificerer), der kan afgive tilbud på Rådgiveraftalen. Ordregiver vil prækvalificere op til fem (5) ansøgere. Alle interesserede aktører har mulighed for at afgive tilbud ved udbuddet. Ordregiver kan dog alene tildele Rådgiveraftalen til aktører, som ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde. Den udbudte Rådgiveraftale vil blive tildelt til én tilbudsgiver. Rådgiveraftalen med den vindende tilbudsgiver vil blive indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til Rådgiveraftale med bilag. Udbudsprocessen afvikles fuldt ud elektronisk på udbudsplatformen www.udbudssystemet.dk (Udbudssystemet), hvor det samlede udbudsmateriale er offentligt tilgængeligt. Tilbudsafgivelse samt al kommunikation mellem tilbudsgiver og Ordregiver vedrørende dette udbud skal foregå elektronisk, på dansk og via Udbudssystemet. Der henvises desuden til afsnit 4.1 i udbudsbetingelserne vedrørende henvendelser og spørgsmål til udbudsmaterialet. Adgang til udbuddet kræver registrering i Udbudssystemet. BESIGTIGELSE: Ordregiver afholder et besigtigelses- og orienteringsmøde på Levantkaj (skudeløbssiden), hvor Bro 25 og 26 skal etableres. Præcist mødested vil tilgå de prækvalificerede forud for besigtigelsen. Der henvises i øvrigt til udbudsbetingelsernes pkt. 4.1. Prækvalifikationsansøgning skal indgives elektronisk via Udbudssystemet. Ansøgningen skal være indgivet senest den 25. marts 2026, inden udgangen af døgnet. Ansøgere, der ønsker at deltage i udbuddet, skal indgive ansøgning om prækvalifikation. Ansøgning skal være på dansk og udgøres af et udfyldt ESPD, der bl.a. tjener som foreløbigt bevis på, at ansøger ikke er omfattet af de nedenfor anførte udelukkelsesgrunde. Hvis ansøger er en sammenslutning af økonomiske aktører og/eller ansøger baserer sit tilbud på en eller flere andre enheders kapacitet forventes ansøgningen at indeholde flere udfyldte ESPD’er, jf. nærmere i udbudsbetingelserne. ESPD’et udfyldes via en integreret ESPD-service på Udbudssystemet. Ordregiver vil udelukke ansøgere fra at deltage i udbuddet, hvis denne er omfattet af: • en eller flere af de obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 135-136, og/eller • en eller flere af de frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 og 6. Hvis Ordregiver på baggrund af oplysningerne i ESPD’et eller ud fra øvrige omstændigheder vurderer, at ansøger er omfattet af en eller flere udelukkelsesgrunde, vil Ordregiver meddele ansøger dette og fastsætte en frist for ansøger til at dokumentere, at denne alligevel er pålidelig, jf. udbudslovens § 138. Ordregiver vil ikke udelukke ansøger, hvis ansøger inden for den fastsatte frist efter Ordregivers vurdering har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for dennes pålidelighed.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71322300 Planungsleistungen für Brücken
5. Los
LosLOT-0000