13313-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Udbud med forhandling af åben og lukket buskørsel til Ærø Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud med forhandling af åben og lukket buskørsel til Ærø Kommune
BeschreibungUdbudsprocessen omfatter en kontrakt om levering af åben og lukket buskørsel i Ærø Kommune. Åben kørsel: Den åbne kørsel er kendetegnet ved at være gratis og udføres efter en fast buskøreplan. Buskøreplanen fremgår af Kontraktbilag 4 – Buskøreplan. Tilbuddet på åben kørsel baseres på afregningsvognløbene, som angivet i Kontraktbilag 4 – Buskøreplan. Det er dog ikke en betingelse, at kørslen udføres præcis efter de angivne afregningsvognløb. Tilbudsgiveren kan, efter aftale med Ordregiver, udarbejde og benytte alternative vognløb, såkaldte ”driftsvognløb”. Driftsvognløbene må ikke ændre den fastlagte buskøreplan eller påvirke planlagte korrespondancer. Lukket kørsel: Den lukkede kørsel omfatter fast rutekørsel med skolebørn samt kørsel med børn, unge og ældre i forbindelse med forskellige aktivitetsrettede formål. Detaljerede krav til udførelsen af både åben og lukket kørsel fremgår af Kontraktbilag 1 – Kravspecifikation og Udkast til Kontrakt. Foruden ovenstående omfatter udbuddet en option vedrørende udførelse af flexkørsel. Optionens indhold omfatter visiteret kommunal borgerkørsel for Ærø Kommune samt lokal patientbefordring for Region Syddanmark, der udføres internt på Ærø og som tilbringerkørsel til og fra færgeforbindelserne i tidsrummet kl. 7.00–23.00.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling, og forløber i tre faser; en prækvalifikationsfase hvor egnede virksomheder udvælges til at deltage i udbuddet, en indledende tilbudsfase og en forhandlingsfase med efterfølgende afgivelse af endeligt tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60100000 Straßentransport/-beförderung, 60112000 Öffentlicher Verkehr (Straße), 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenSom en del af dette udbud har Ordregiver følgende option, som Tilbudsgiver er forpligtet til at prissætte særskilt i Kontraktbilag 3 - Tilbudsliste. Optionsprisen vil indgå i den samlede evaluering af underkriteriet ”Pris”, jf. udbudsbetingelsernes punkt 5.3.2. Option – Flexkørsel: Ordregiver har mulighed for at tiltræde en option om udførelse af flexkørsel i tidsrummet kl. 7.00 – 23.00. Optionens indhold omfatter visiteret kommunal borgerkørsel for Ærø Kommune samt lokal patientbefordring for Region Syddanmark, der udføres internt på Ærø og som tilbringerkørsel til og fra færgeforbindelserne. Optionens indhold omfatter ikke siddende patientbefordring til sygehuse på fastlandet (den såkaldte ”Ærøbil”), der er omfattet af separat regional kontrakt. Kørslen udføres ad hoc og vil være behovsstyret samt forudsætter, at Tilbudsgiver stiller en vogn til rådighed i tidsrummet og mod betaling for udført variabel kørsel. Kørsler tildeles via det planlægningssystem, som Ordregiver anvender til visiteret kørsel. Detaljerede krav til udførelsen fremgår af Underbilag 1D – Krav til flexkørsel (option). Ordregiver kan senest i forbindelse med kontraktunderskrift tiltræde optionen. I så fald vil driftsstart for optionen være 1. marts 2027.