2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hovedentreprise - renovering af Egeparken 1 (afd. 25) og Egeparken 2 (afd. 33)
Beschreibung: Udbud med forhandling
Vorherige Bekanntmachung: 514427-2024
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Udbuddet vedrører renovering af Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe, Afd. 25 Egeparken 1, Provst Bentzons Vej 5-37, matr.nr. 1nu, Gladsaxe (”Ege-parken 1”) og Afd. 33, Egeparken 2, Provst Bentzons Vej 39-103, matr.nr. 1iu, Gladsaxe (”Egeparken 2”). Der er tale om én samlet entreprise. Egeparken 1 - Boligerne er opført i 3 etager og kælder i 3 blokke med i alt 120 lejligheder. Boligerne er bygget i 1972. Egeparken 2 - Boligerne er opført i 2 etager og kælder i 11 blokke med i alt 257 lejligheder. Boligerne er bygget i 1976. Arbejdet består af alle nødvendige arbejder i forbindelse med renoveringen af de i alt 377 almene lejligheder. Arbejderne omfatter bl.a. nedrivning og sanering, etablering af nye tekniske installationer, nye gulve, renovering af køkken og bad, malerarbejder, nye terrasser/altaner samt nye vinduer og døre ved have og indgang samt facadearbejder. Derudover omfatter arbejdet udvendige i arbejder, herunder tilkobling til fjernvarme, kloakrenovering og belægningsarbejder. Arbejderne er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet. Foruden renoveringen af Egeparken 1 og Egeparken 2 består arbejdet i at opføre et nyt aktivitetshus placeret på boldbanen. Aktivitetshuset udføres med lette konstruktioner, sedumtag, anretterkøkken og et stort fællesrum samt to mindre rum, hvoraf det ene kan opdeles i to. Arbejderne er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet. Ansøger/tilbudsgiver vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis ansøger/tilbudsgiver er omfattet af de i udbudslovens §§ 134a 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde, samt frivillige udelukkelsesgrunde jf. § 137, stk. 1, nr. 13 samt nr. 5. Ansøgere, der er omfattet af en disse udelukkelsesgrunde, kan komme i betragtning ved, i overensstemmelse med udbudslovens § 138 om self-cleaning, at dokumentere, at ansøger er pålidelig. Ansøgning og tilbud skal afgives på dansk, og kontrakten vil blive indgået på dansk. Spørgsmål skal formuleres på dansk. Ansøger skal indgive et ESPD som et foreløbigt bevis for de i udbudslovens § 148, stk. 1, nr. 13, nævnte forhold. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium), skal der indgives et særskilt ESPD for hver af de deltagende virksomheder. Baserer ansøger sig på andre enheders formåen, skal der indgives et ESPD for hver af de enheder, som ansøger baserer sig på. Vedståelsesfristen er 90 dage. For yderligere oplysninger henvises til Bilag 02. Udbudsbetingelser.
Interne Kennung: Hovedentreprise - renovering af Egeparken 1 (afd. 25) og Egeparken 2 (afd. 33)