133920-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – EU-udbud vedr. istandsættelse Nordre Mole - Thorsminde
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud vedr. istandsættelse Nordre Mole - Thorsminde
BeschreibungKystdirektoratet ønsker at gennemføre en hovedistandsættelse af Nordre Mole i Thorsminde. Endvidere skal fløjvæg sydøst på slusen renoveres. Projektet omfatter komplet optagning af eksisterende mole og etablering af ny mole i nyt tracé nord for det nuværende tracé. Opsummeret omfatter projektet for hovedistandsættelse af Nordre Mole følgende arbejder: - Opgravning af sten og høfdeblokke i eksisterende mole til midlertidigt depot - Afretning af sandbund til ny mole - Indbygning af kernesten (både sten fra eksisterende mole og nye tilførte sten) - Indbygning af filtersten - Installering af nye høfdeblokke - Installering af spunscelle samt forankring for nyt vertikalt molehoved på gruspude - Opfylde molehoved med friktionsmaterialer - Installering af dæksten (både sten fra eksisterende mole og nye tilførte sten) - Udstøbning af top af molehoved - Installering af elforsyning til lysmaster, fyr og vandstandsmålere (Bygherre tilslutter selv vandstandsmålere) - Installering af fyr og lysmaster Opsummeret omfatter projektet for renovering af fløjvæg sydøst på slusen følgende arbejder: - Nedbrydning af skalmur samt etablering af ny forstøbning og betonhammer på fløjvæg sydøst
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45244200 Molen, 45241000 Bauarbeiten für Häfen, 45248100 Bau von Kanalschleusen
5. Los
LosLOT-0001