See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af levering af brøndgods til Provas - Haderslev Spildevand A/S
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af kloakbrøndgods til Provas - Haderslev Spildevand A/S. Udbuddet omfatter levering af dæksler, karme og riste som nedlægges i forbindelse med byggemodninger, kloaksaneringer, slidlagsarbejder og almindelige drifts- og vedligeholdelsesopgaver. Udbuddet indgås som en rammeaftale med én leverandør for perioden 01.04.2026 til 31.03.2028. Ordregiver har mulighed for at forlænge rammeaftalen med 2 x 12 måneder på uændrede vilkår. Forlængelsen varsles senest 6 måneder før ophør af den oprindelige rammeaftaleperiode. Rammeaftalens samlede værdi pr. år er opgjort til ca. 900.000 kr. ekskl. moms. Den estimerede værdi er udelukkende vejledende og baserer sig på historiske tal og forventet fremtidige behov, hvorfor de ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse. Rammeaftalens maksimale værdi kan maksimalt være op til 30% højere end det anslåede beløb. Forventninger til antallet af de enkelte produkter fremgår af Bilag 2 - Tilbudsliste. De angivne mængder er estimater, som baserer sig både på tidligere års forbrug og fremtidige behov. Ordregiver har valgt ikke at udbyde særskilte delkontrakter. Ordregiver har, med baggrund i økonomiske forhold skønnet, at der med en samlet aftale kan opnås mere fordelagtige priser. Af hensyn til kvaliteten og sammenhængen i den samlede udbudte opgave vurderes det hensigtsmæssigt med én samlet Rammeaftale, ligesom en opdeling, ud fra et markedsmæssigt forhold, ikke skønnes at give yderligere virksomheder – herunder SMV – mulighed for at afgive tilbud.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens bestemmelser herom.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44423740 Schachtabdeckungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44423750 Ablaufroste, 44423760 Einstiegsdeckel, 44470000 Gusseisenerzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver har mulighed for at forlænge rammeaftalen med 2 x 12 måneder på uændrede vilkår.