135217-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Kurierdienste – (Gen)udbud af diplomatiske postforsendelser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel(Gen)udbud af diplomatiske postforsendelser
BeschreibungUdenrigsministeriet (herefter "ordregiver") udbyder to rammeaftaler vedrørende håndtering af ordregivers diplomatiske forsendelser. En forsendelse er diplomatisk, når forsendelsen er omfattet af Wienerkonventionen af 18. april 1961 om diplomatiske forbindelser (Bekendtgørelse nr. 107 af 11/11/1968) eller Wienerkonventionen af 24. april 1963 om konsulære forbindelser (Bekendtgørelse nr. 83 af 11/12/1972). Ordregivers diplomatiske forsendelser omfatter forsendelser af kuverter, poser, sække, paller og stykgods. Forsendelserne sendes via kurer, luftfragt eller vejtransport. Forsendelserne sendes fra Danmark til Udenrigsministeriets danske repræsentationer i udlandet og fra Udenrigsministeriets danske repræsentationer i udlandet til Danmark. Rammeaftalerne omfatter ikke forsendelser mellem repræsentationer i udlandet. Rammeaftalerne er opdelt i to delaftaler, hvor delaftale nr. 1 omfatter kuverter, poser og sække, og delaftale nr. 2 omfatter paller og stykgods. Det er muligt at afgive tilbud på én eller begge delaftaler. Hver delaftale har en varighed på to år med mulighed på forlængelse af to gange et år. Ordregiver vil på et online informationsmøde præsentere, hvad udbuddet omfatter, forklare baggrunden for udbuddet, formålet med den udbudte rammeaftale, samt hvordan der afgives tilbud. Tidspunktet for informationsmødet fremgår af vedlagte udbudsbetingelser.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud, hvor alle interesserede kan afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64120000 Kurierdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 64121000 Multi-modale Kurierdienste, 79571000 Postversand
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1: Kuverter, poser og sække
BeschreibungDelaftale 1 omfatter ordregivers diplomatiske forsendelser af kuverter, poser og sække, der skal sendes med kurer (ekspres eller økonomi) eller luftfragt (passager- og fragtfly). Forsendelserne sendes primært fra Danmark til Udenrigsministeriets repræsentationer i udlandet. Ordregiver sender cirka 7.500 - 8.500 forsendelser årligt fra Danmark.
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har ret til at tilføje forsendelser til nye repræsentationer, som oprettes i rammeaftalens løbetid, jf. rammeaftalens afsnit 20.2 (Tilføjelse af nye repræsentationer). Prisen for sådanne forsendelser fastsættes til prisen for forsendelser til den nærmeste repræsentation + 10 %.
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2: Paller og stykgods
BeschreibungDelaftale 2 omfatter ordregivers diplomatiske forsendelser af paller og stykgods, der skal sendes med kurer (ekspres eller økonomi), vejtransport eller luftfragt (passager- og fragtfly). Forsendelserne sendes primært fra Danmark til Udenrigsministeriets repræsentationer i udlandet. Ordregiver sender cirka 500 forsendelser årligt fra Danmark.
Beschreibung der OptionenOrdregiver har ret til at tilføje forsendelser til nye repræsentationer, som oprettes i rammeaftalens løbetid, jf. rammeaftalens afsnit 20.2 (Tilføjelse af nye repræsentationer). Prisen for sådanne forsendelser fastsættes til prisen for forsendelser til den nærmeste repræsentation + 10 %. Ordregiver har option på at tilkøbe en implant-løsning, jf. bilag 1b Optioner.