See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Allonge til kontrakt på levering af vask og leje af beklædning til Skive Kommune
Beschreibung: Skive Kommune har indgået kontrakt på levering af vask og leje af beklædning til ca. 1.200 medarbejdere i Pleje og Omsorg, Skive Kommune. Pleje og Omsorgs sundhedsfaglige personale, der arbejder på plejecentre og i hjemmeplejen, samt tilhørende køkkenpersonale. Ved udbudsbekendtgørelse af 24. juli 2024 nr. 444381-2024 blev tjenesteydelsen offentliggjort. Efter et offentligt udbud blev kontrakten tildelt til Textilia Group A/S. Efter igangsætning af kontrakten har det vist sig, at flere medarbejdere oplever, at busseronnerne er for varme. T-shirts er derfor blevet testet og Skive Kommune ønsker fremadrettet at tilbyde sine medarbejdere t-shirts enten som erstatning for eller som supplement til busseronnerne. Parterne har derfor fundet det nødvendigt med en ændring af kontrakten, så den fremadrettet også omfatter vask og leje af supplerende beklædning i form af t-shirts til det sundhedsfaglige personale og køkkenpersonalet, da indkøbsbehovet ikke kan opfyldes uden tilføjelsen af t-shirts i sortimentet. I nærværende bekendtgørelse er indgåede allongen sket på baggrund af en kontraktændring. Den nærmere begrundelse for kontraktændringen fremgår af profylaksebekendtgørelsen om kontraktændring af 9. februar 2026 dokument nr. 90024-2026, offentliggjort i EU-Tidende.
Vorherige Bekanntmachung: 90024-2026
Vorherige Bekanntmachung: 444381-2024
Interne Kennung: 276556590
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver har forud for indgåelsen af allongen offentliggjort en profylaksebekendtgørelse dokument nr. 90024-2026 i EU-Tidende med henblik på at meddele, at allongen påtænkes indgået. Allongen er først indgået efter udløbet af en frivillig standstill-periode på 10 kalenderdage regnet fra dagen efter offentliggørelsen. Bekendtgørelse om indgåede allonge sket på baggrund af en kontraktændring.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98310000 Dienstleistungen von Wäschereien und chemischen Reinigungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 18100000 Arbeitskleidung, besondere Arbeitsbekleidungen und Zubehör, 98311000 Abholdienst für Wäsche
5. Los
Los: LOT-0000