135337-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigungsdienste – Københavns Professionshøjskole - Udbud af rengøring 2026 - Prækvalifikation
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKøbenhavns Professionshøjskole - Udbud af rengøring 2026 - Prækvalifikation
BeschreibungServicemægleren A/S har glæden af at bistå Københavns Professionshøjskole (Herefter benævnt Ordregiver), med deres udbud af rengøring.Opgaven vedrører udførelse af programmeret rengøring af undervisningslokaler, kontor, faglokaler, administrationslokaler, gangarealer, fællesområder m.m. Ordregiveres daglige brugere består hovedsageligt af studerende og Ordregivers medarbejdere.Opgaven er opdelt i 2 delaftaler:Delaftale 1 (opstart pr. 1. august 2026):Campus Carlsberg, Humletorvet 3, 1799 København V (cirka 38.300 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal)Campus Nordsjælland, Carlsbergvej 14, 3400 Hillerød (cirka 8.200 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal)Kanalholmen 16B, 2650 Hvidovre (cirka 1.200 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal)Delaftale 2 (opstart pr. 1. januar 2027):Tagensvej 18, 2200 København N (cirka 8.400 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal)Tagensvej 86, 2200 København N (cirka 10.300 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal)Sigurdsgade 26, 2200 København N (cirka 19.600 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal)Haraldsgade 6, 2200 København N (cirka 1.500 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal) Nyelandsvej 27-29, 2000 Frederiksberg C (cirka 5.800 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal)
Interne Kennung277207822
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudsloven (Udbudslovens afsnit II)Udbuddet er opdelt i en prækvalifikationsfase og en tilbudsfaseDer forventes at blive prækvalificeret fem (5) ansøgere til tilbudsfasen.Tilbudsgiver kan afgive tilbud på begge delaftaler, men det er alene muligt for en tilbudsgiver at blive tildelt én (1) delaftale i nærværende udbud. Ordregiver evaluerer delaftalerne indledningsvist, hvorefter Ordregiver tildeler den delaftale først, hvor en konditionsmæssig tilbudsgiver har opnået den højeste totalkarakter blandt de to (2) delaftaler. Herefter udgår denne tilbudsgiver fra evalueringen af den anden delaftale, hvorefter denne delaftale evalueres og tildeles.Udbudsprocessen gennemføres af Servicemægleren A/S (CVR: 18619385) som rådgiver for Københavns Professionshøjskole som udbyder rengøringsopgaven.Tilbudsgivere der er omfattet af en obligatorisk udelukkelsesgrund, jf. udbudslovens §§ 134a, 135, 136, eller en af de frivillige udelukkelsesgrunde, jf. § 137, stk. 1, nr. 1, 2, 3, 5 og 6 vil blive udelukket fra deltagelse og vil ikke komme i betragtning til den udbudte aftale. Dette gælder dog ikke, hvis tilbudsgiver kan fremvise dokumentation for self-cleaning, jf. udbudslovens § 138.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90911200 Gebäudereinigung, 90919200 Büroreinigung
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1
BeschreibungOpgaven vedrører udførelse af programmeret rengøring af undervisningslokaler, kontor, administrationslokaler, gangarealer, fællesområder m.m. Ordregiveres daglige brugere består hovedsageligt af studerende og Ordregivers medarbejdere. Delaftale 1 (opstart pr. 1. august 2026): Campus Carlsberg, Humletorvet 3, 1799 København V (cirka 38.300 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal) Campus Nordsjælland, Carlsbergvej 14, 3400 Hillerød (cirka 8.200 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal) Kanalholmen 16B, 2650 Hvidovre (cirka 1.200 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal)
Interne Kennung69948243a2648076ef2693fb
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2
BeschreibungOpgaven vedrører udførelse af programmeret rengøring af undervisningslokaler, kontor, administrationslokaler, gangarealer, fællesområder m.m. Ordregiveres daglige brugere består hovedsageligt af studerende og Ordregivers medarbejdere. Delaftale 2 (opstart pr. 1. januar 2027): Tagensvej 18, 2200 København N (cirka 8.400 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal) Tagensvej 86, 2200 København N (cirka 10.300 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal) Sigurdsgade 26, 2200 København N (cirka 19.600 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal) Haraldsgade 6, 2200 København N (cirka 1.500 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal) Nyelandsvej 27-29, 2000 Frederiksberg C (cirka 5.800 m2 arbejdsgennemsnitlig rengøringsareal)
Interne Kennung69948267a2648076ef2693fc