137436-2025 - Ergebnis
Dänemark – Reparatur- und Wartungsdienste – Begrænset udbud af håndværker- og sikringsydelser for Aarhus Universitetshospital (AUH)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Begrænset udbud af håndværker- og sikringsydelser for Aarhus Universitetshospital (AUH)
Beschreibung: Ordregiver råder på udbudstidspunktet over en bygningsmasse der følger af Udbudsmaterialets Rammeaftalebilag A3 – AUH Bygningsoversigt, samt et betydeligt dertilhørende udenoms areal. Bygningerne og de omkringliggende områder kræver løbende vedligehold og renovering. Daglige vedligeholdelsesopgaver varetages i stort omfang af Ordregivers egne medarbejdere, mens større opgaver primært varetages ved brug af håndværksvirksomheder. Følgende opgaver er ikke omfattet af nærværende udbud: • Opgaver til en estimeret opgaveværdi pr. delaftale over DKK 300.000 inkl. materialer, men ekskl. moms • Akutte bygningsskader • Nyt byggeri – heri forstås etablering på ny sokkel • Opgaver der løses af Ordregivers egne medarbejdere. • Totalentrepriser/Hovedentrepriser • Serviceaftaler på tekniske anlæg herunder serviceaftaler på CTS, ADK, AIA, samt patientkaldeanlæg og ventilation (listen er ikke udtømmende) • Påbegyndte opgaver forud for udbuddet færdiggøres af bestående håndværkere selv om arbejdet udføres efter Rammeaftalestart • Arbejde der vedr. garantiforpligtigelser fra den oprindelige leverandør Ydelsen er opdelt i fem (5) fagområder, henholdsvis: • El-arbejde • Malerarbejde • Tømrerarbejde • VVS-arbejde • Sikringsarbejder/-ydelser På hver delaftale er det hensigten at indgå aftale med 4-5 Leverandører afhængig af den enkelte delaftale. Leverandørerne rangeres efter en kaskade på baggrund af deres tilbudte timepris(er). Leverandøren med den laveste timepris rangeres som nr. 1 og vil som udgangspunkt være berettiget til at få tilbudt at udføre opgaver efter direkte tildeling. Når Ordregiver i Rammeaftaleperioden tildeler konkrete opgaver på delaftalerne, vil det ske efter en af følgende 2 fremgangsmåder: 1. Direkte tildeling: Opgaver med et omfang under 37 arbejdstimer tildeles ved direkte tildeling til den leverandør, der ved det indledende udbud, der danner grundlag for tildeling af Rammeaftalerne, har tilbudt laveste samlede evalueringspris. 2. Miniudbud: Opgaver med et omfang over 37 arbejdstimer vil blive tildelt efter miniudbud blandt Leverandørerne på delaftalen.
Interne Kennung: Begrænset udbud af håndværker- og sikringsydelser for Aarhus Universitetshospital (AUH)
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Når Ordregiver i Rammeaftaleperioden tildeler konkrete opgaver på delaftalerne, vil det ske efter en af følgende 2 fremgangsmåder: 1. Direkte tildeling: Opgaver med et omfang under 37 arbejdstimer tildeles ved direkte tildeling til den leverandør, der ved det indledende udbud, der danner grundlag for tildeling af Rammeaftalerne, har tilbudt laveste samlede evalueringspris jf. punkt 4.2.1. Vurderingen af en konkret opgaves forventede timeantal foretages af Ordregiver på baggrund af dennes kvalificerede vurdering over følgende delpriser (løn) a. For opgaver der pr. delaftale, efter Ordregivers kvalificerede vurdering, timemæssigt er under 37 arbejdstimer, vil der blive foretaget en direkte tildeling af opgaven til virksomheden med den laveste samlede evalueringspris. Såfremt denne virksomhed af kapacitetsmæssige årsager, ikke kan udføre opgaven indenfor en af Ordregiver nærmere defineret tidsfrist, vil virksomheden med den næstlaveste samlede evalueringspris blive tildelt opgaven og så fremdeles. b. Ved direkte tildelinger skal Leverandøren afgive et bud på det samlede arbejdstimeforbrug inden opgaven kan påbegyndes. Den samlede estimerede opgavepris (arbejdstimeforbrug) skal være under 37 arbejdstimer. c. Ordregiver forbeholder sig retten til at foretage mini-udbud på opgaver med et estimeret omfang på under 37 timer. 2. Mini-udbud: Opgaver med et omfang over 37 arbejdstimer vil blive tildelt efter miniudbud blandt Leverandørerne på delaftalen. Vurderingen af en konkret opgaves forventede timeantal foretages af Ordregiver på baggrund af dennes kvalificerede vurdering over følgende delpriser (løn) a. For opgaver der pr. delaftale, efter Ordregivers kvalificerede vurdering er på eller over 37 arbejdstimer, vil der blive gennemført et mini-udbud (fornyet konkurrenceudsættelse). b. Den enkelte opgave vil herefter blive tildelt den Leverandør, som i miniudbuddet afgiver den samlede laveste opgavepris for opgaven ekskl. materialer og materiel (dvs. ren timeløn). c. Ved et mini-udbud vil Leverandørens samlede faste opgavepris vil blive anset for bindende igennem hele udførelsen af den tildelte opgave. d. Såfremt Leverandøren tager forbehold for miniudbudsbetingelserne i sit tilbud, har Ordregiver ret til at se bort fra tilbuddet eller alternativt søge forbeholdet prissat, i det omfang det skønnes muligt. Såfremt et forbehold af økonomisk værdi ikke kan prissættes, har Ordregiver pligt til at se bort fra tilbuddet. e. Miniudbud gennemføres efter en fuldt dokumenteret procedure i henhold til Bekendtgørelse nr. 1572 af 30/11/2016 om elektronisk kommunikation i udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232460 Sanitäre Anlagen, 45259300 Reparatur und Wartung von Heizanlagen, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45330000 Installateurarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45442100 Anstricharbeiten, 50700000 Reparatur und Wartung von Einrichtungen in Gebäuden, 50710000 Reparatur und Wartung von elektrischen und mechanischen Einrichtungen in Gebäuden, 50800000 Diverse Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: El-arbejde
Beschreibung: Følgende beskrivelse er at betragte som en vejledende beskrivelse af de opgaver, der kan forventes løst under delaftalen: • Svagstrømsarbejde • Fejlfinding, reparation og udskiftning af eksisterende elinstallationer • Reparation af udendørsbelysning • Flytning af elinstallationer • Etablering af nye installationer • Diverse tavlereparationer • Reparation og udskiftning af armatur
Interne Kennung: Begrænset udbud af El-arbejderfor Aarhus Universitetshospital (AUH)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45311000 Installation von Elektroanlagen, 45311200 Elektroinstallationsarbeiten
Los: LOT-0002
Titel: Malerarbejde
Beschreibung: Følgende beskrivelse er at betragte som en vejledende beskrivelse af de opgaver, der kan forventes løst under delaftalen: • Spartling, opsætning af væv og maling af indvendige vægge samt loft • Malerbehandling af udvendigt træ- og murværk • Diverse reparationsarbejder
Interne Kennung: Begrænset udbud af Maler-arbejder for Aarhus Universitetshospital (AUH)
Los: LOT-0003
Titel: Tømrerarbejde
Beschreibung: Følgende beskrivelse er at betragte som en vejledende beskrivelse af de opgaver, der kan forventes løst under delaftalen: • Diverse reparationsarbejder • Vindfang samt udskiftning af vinduer • Glaslister • Stern • Udskiftning af tagplader • Træbeklædning • Opsætning og reparationer af skærmvægge • Opsætning og reparationer af gipsvægge og lofter • Lægning og reparation af trægulve • Reparation af døre samt montering af nye døre • Inddækning – fejlfinding og reparation
Interne Kennung: Begrænset udbud af Tømrerarbejder for Aarhus Universitetshospital (AUH)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44230000 Material für Bauzimmermannsarbeiten, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten
Los: LOT-0004
Titel: VVS-arbejde
Beschreibung: Følgende beskrivelse er at betragte som en vejledende beskrivelse af de opgaver, der kan forventes løst under delaftalen: • Reparation og udskiftning af toiletter, blandingsbatterier og anden sanitet • Fejlfinding, justering og regulering af varmeanlæg • Rensning og afsyring af varmeveksler og varmtvandsbeholdere • Fejlfinding og reparation af lækager • Diverse arbejder på varmeanlæg, herunder udskiftning af radiatorer, pumper og termostater • Diverse arbejder på brugsvandsinstallationer • Gulvafløb og faldstammer • Teknisk isolering
Interne Kennung: Begrænset udbud af VVS-arbejder for Aarhus Universitetshospital (AUH)
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45330000 Installateurarbeiten
Los: LOT-0005
Titel: Sikringsarbejder/-ydelser
Beschreibung: Følgende er at betragte som en vejledende beskrivelse af de kvalifikationer, Leverandøren kan forventes at have under delaftalen: • DBI Brand 1 + 2 • Højtrykssprinkler autorisation • Sikrings- og alarmtekniker Følgende beskrivelse er at betragte som en vejledende beskrivelse af de opgaver, der kan forventes løst under delaftalen • Fejlfinding, reparation og udskiftning af eksisterende sikringsinstallationer • Etablering af nye sikringsinstallationer Lovpligtige eftersyn • Periodevis lovpligtig gennemgang af sikringsinstallationer jf. BR18 kap 7 • ABA • ABDL • Varslingsanlæg • Røgventilation Ordregivers sikringsanlæg omfattet er delaftalen er primært Siemens anlæg