2. Verfahren
Verfahren
Titel: Havvandspumpe Nordhavn 20 MW
Beschreibung: For at kunne forsyne det indre Nordhavnen med grøn og billig lavtemperatur fjernvarme (65-78 °C) er det besluttet at etablere 20 MJ/s havvandsvarmepumpe i Kranparken på Sundkrogsgade. Varmepumpen opføres i en allerede nyopført energicentral bygning, der er etableret sammen med HOFOR Fjernkøling med henblik på at muliggøre synergi imellem de to forretningsområder. I tilknytning til energicentralen etableres et underjordisk havvandskammer på Kalkbrænderiløbet, ved siden af den fremtidige Roerkanal, til at forsyne varmepumpen med havvand. Havvandskammeret og havvandsledninger er ikke indeholdt i denne entreprise.
Interne Kennung: 24.02-09312
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42511110 Wärmepumpen, 45232142 Bau von Wärmeübertragungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1. Strategiske reservedele (nødvendige komponenter for at sikre anlæggets oppetid i år 3-8) 2. Sliddele (komponenter der forventes skiftet i løbet af anlæggets første 2 år) 3. 2 års servicekontrakt for lovpligtig service og vedligehold iht. leverandørers anbefalinger 4. Yderligere 6 års service- og vedligeholdelse (år 3-8) af det tekniske anlæg, inklusive lovpligtige service Ad punkt 3. 2 års servicekontrakt Fuld servicekontrakt dækkende lovpligtig service og forebyggende vedligehold med tilhørende dokumentation skal tilbydes for 2 år. Servicen skal omfatte hele entreprenørens installation. I serviceaftalen skal være indeholdt sliddele, smøremidler og kølemiddel. Derudover vagttelefon 24/7 og en udkaldstid på 8 timer til fremmøde på Sundkrogsgade 23, 2150 Nordhavn Servicedokumentationen skal indeholde en beskrivelse af al lovpligtig service, anbefalet service i henhold til vejledninger, fra underleverandører samt en beskrivelse af den driftstidsspecifikke inspektion med erfaringsoverslag over reservedele baseret på driftstimer. Servicekontrakten kan opsiges af bygherren med en måneds varsel. Ad punkt 4. Yderligere 6 års servicekontrakt Fuld servicekontrakt dækkende lovpligtig service og forebyggende vedligehold med tilhørende dokumentation skal tilbydes for 6 år. Servicen skal omfatte hele leverandørens installation. I serviceaftalen skal være indeholdt sliddele, smøremidler og kølemiddel. Derudover vagttelefon 24/7 og en udkaldstid på 8 timer til fremmøde på Sundkrogsgade 23, 2150 Nordhavn