138982-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen – Haveaffald
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Haveaffald
Beschreibung: Arwos Affald A/S udbyder hermed en relationel rammeaftale for afhentning, transport, behandling og afsætning af haveaffald fra 5 genbrugspladser og 2 haveaffaldspladser i Aabenraa Kommune.Formålet med udbuddet er at sikre en bæredygtig og fleksibel løsning, hvor haveaffald håndteres på en miljømæssigt ansvarlig måde, og hvor samarbejde og løbende optimering prioriteres.Den udbudte rammeaftale har en varighed på 3 år med mulighed for forlængelse i 1 år.Opgaven omfatter blandt andet:✔ Afhentning af haveaffald fra specificerede lokationer.✔ Transport af haveaffald til miljøgodkendt behandlingsanlæg.✔ Behandling og sortering med fokus på genanvendelse til jordforbedringsformål.✔ Løbende rapportering og dokumentation af affaldsmængder og behandlingsmetoder.Leverandøren skal samarbejde tæt med Ordregiver om at optimere affaldslogistikken og maksimere genanvendelsen med en målsætning om, at mindst 70 % af haveaffaldet skal genanvendes til jordforbedring.Kontrakten er fleksibel og tilpasser sig sæsonmæssige udsving i affaldsmængderne. Haveaffaldsmængderne kan variere med op til ±50 % årligt, hvilket kræver en skalerbar løsning fra leverandørens side.Tilbudsgivere skal være registreret i Energistyrelsens Affaldsdataregister og have relevante miljøgodkendelser til behandling af haveaffald.
Interne Kennung: 250516133
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: UdbudsformUdbuddet gennemføres som et offentligt EU-udbud i overensstemmelse med udbudsloven (lov nr. 10 af 6. januar 2023 om udbud).Kontraktens varighed3 år + 1 års optionKontraktperiode: 1. juni 2025 – 31. maj 2028, med mulighed for forlængelse til 31. maj 2029.TildelingskriteriumKontrakten tildeles udelukkende efter laveste pris pr. ton afhentet haveaffald.Tilbudsgivere skal angive en fast prisstruktur pr. ton for afhentning, transport og behandling af haveaffald.Krav til tilbudsgivereFor at komme i betragtning skal tilbudsgiver:✔ Være registreret i Energistyrelsens Affaldsdataregister som indsamler, transportør eller behandler.✔ Have miljøgodkendelser til håndtering af haveaffald og kompostering.✔ Have dokumenteret erfaring med affaldshåndtering.✔ Overholde gældende miljø-, arbejdsmiljø- og sikkerhedslovgivning.Fleksibilitet i kontraktenMængderne kan variere med ±50 % årligt, og leverandøren skal kunne skalere afhentningskapaciteten.SamarbejdsmodelSelvom tildelingen alene sker på pris, er kontrakten baseret på en relationel tilgang, hvor parterne samarbejder om:✔ Kvartalsvise samarbejdsmøder for evaluering og procesoptimering.✔ Løbende tilpasning af afhentningsfrekvens og logistik efter behov.Aflevering af tilbudTilbud skal afgives via Mercell senest på tilbudsfristen. Det er tilbudsgiverens ansvar at sikre, at tilbuddet er korrekt modtaget inden fristens udløb.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle, 90514000 Recycling von Siedlungsabfällen
5. Los
Los: LOT-0000