2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zakup energii elektrycznej przez uczestników Grupy Zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest zakup energii elektrycznej przez Zamawiających i ich jednostki organizacyjne o łącznym szacunkowym wolumenie wskazanym w OPZ w okresie dostaw, tj. od dnia 01.01.2026 roku do dnia 31.12.2027 roku. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2 do SWZ – Opis przedmiotu zamówienia. 2. Wykonawca dokona wszelkich czynności i uzgodnień z OSD niezbędnych do przeprowadzenia procedury zmiany sprzedawcy i skutecznego rozpoczęcia sprzedaży energii elektrycznej, w tym w szczególności: wypowiedzenia istniejących umów kompleksowych, zgłoszenia do OSD nowych umów sprzedaży energii elektrycznej. Czynności te Wykonawca wykona na podstawie stosownych pełnomocnictw udzielonych wraz z zawarciem umów sprzedaży energii elektrycznej. 3. Sprzedaż energii elektrycznej odbywać się będzie na warunkach określonych ustawą Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 266 z późn. zm.) oraz w oparciu o przepisy wykonawcze do tej ustawy, w szczególności rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 27 września 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. z 2022 r. poz. 2007), rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła (Dz.U. 2021 poz. 2209), rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 6 grudnia 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną (Dz. U. z 2023 r., poz. 1847), zasadami określonymi w koncesjach, zgodnie z postanowieniami warunków umowy a także zgodnie z ofertą Wykonawcy i zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. 4. W niniejszym postępowaniu przetargowym dokonano podziału wszystkich punktów poboru energii (PPE) na 4 grupy, dla których Zamawiający oczekuje zróżnicowania cen jednostkowych energii elektrycznej składanych w ofercie. Oczekiwane zróżnicowanie wynika z odmiennego profilu zużycia energii w tych grupach oraz z faktu, że dla niektórych PPE podmioty administrujące są przedsiębiorstwami energetycznymi w rozumieniu ustawy prawo energetyczne i samodzielnie rozliczają akcyzę za energię elektryczną. 5. Załącznik nr 2 do SWZ podaje również zagregowane dane o ilościach energii dla poszczególnych punktów poboru, o ilościach energii w poszczególnych grupach taryfowych dystrybucyjnych. 6. Każdy nowy PPE powstający w trakcie obowiązywania umowy musi mieć zapewnioną cenę jednostkową energii zgodnie z ofertą Wykonawcy wybranym w niniejszym postępowaniu przetargowym. Sprzedaż energii elektrycznej dla nowego PPE nie objętego załącznikiem do umowy będzie dokonywana na podstawie zmiany załącznika dla danej umowy, bez konieczności renegocjowania warunków Umowy. 7. Usługi dystrybucyjne energii elektrycznej będą świadczone na podstawie odrębnych umów zawartych z lokalnymi Operatorami Systemu Dystrybucyjnego. Do realizacji umowy w zakresie każdego punktu poboru konieczne jest jednoczesne obowiązywanie umów: • umowy o świadczenie usług dystrybucji zawartej pomiędzy Zamawiającym a OSD, • generalnej umowy dystrybucyjnej zawartej pomiędzy Wykonawcą a OSD. 8. Wykonawca jest zobowiązany do przestrzegania standardów jakościowych obsługi odbiorców. 9. Wykonawca jest zobowiązany przyjmowania od Zamawiającego, w uzgodnionym czasie, zgłoszeń i reklamacji, dotyczących dostarczanej energii elektrycznej. 10. Wykonawca winien dysponować nie później niż w dniu rozpoczęcia sprzedaży bezpiecznym portalem dostępowym dla odbiorców umożliwiającym pobieranie obrazów faktur i obserwację zużyć energii. Platforma powinna umożliwić zakładanie indywidualnych kont dla Odbiorców posługujących się tym samym nr NIP. Korzystanie z platformy winno być bezpłatne dla Odbiorcy. 11. Zamawiający wymaga by Wykonawcy ubiegający się o udzielenie zamówienia na dzień składania ofert posiadali zawartą obowiązującą umowę z lokalnymi Operatorami Systemu Dystrybucyjnego, na podstawie, której można prowadzić sprzedaż energii elektrycznej za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej tych OSD do wszystkich punktów poboru energii elektrycznej wskazanych przez Zamawiającego. 12. Warunkiem rozpoczęcia dostaw energii elektrycznej we wskazanym terminie jest pozytywne przeprowadzenie procedury zmiany sprzedawcy, posiadanie przez odbiorcę energii elektrycznej ważnej umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej oraz skuteczne rozwiązanie / wygaśnięcie dotychczas obowiązujących umów na sprzedaż energii elektrycznej / umów kompleksowych.
Vorherige Bekanntmachung: 556959-2025
Interne Kennung: ZP.270.22.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamawiający w ramach przedmiotowego postępowania może skorzystać z prawa opcji polegającego na zwiększeniu zamawianego wolumenu energii elektrycznej o maksymalnie 15%. Szczegóły dotyczące zasad skorzystania z prawa opcji zawarto w projektowanych postanowieniach umowy.