2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udzielenie długoterminowego kredytu bankowego w kwocie 8 000 000 zł (osiem milionów złotych 00/100), na finansowanie planowanego deficytu budżetu gminy w związku z planowaną realizacją inwestycji oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu pożyczek i kredytów
Beschreibung: 2) Przedmiotem zamówienia jest udzielenie długoterminowego kredytu bankowego w kwocie 8 000 000 zł (słownie: osiem milionów złotych 00/100) na finansowanie planowanego deficytu budżetu gminy w związku z planowaną realizacją inwestycji oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu pożyczek i kredytów; 3) Kredyt będzie dostępny w ciągu 7 dni od dnia podpisania umowy; 4) Uruchomienie kredytu nastąpi w wysokości i terminie uzgodnionym z Wykonawcą zamówienia, po przedłożeniu wniosku przez Zamawiającego na 3 dni przed uruchomieniem kredytu. Wniosek musi zostać złożony w trybie pisemnym, na druku Zamawiającego lub na druku udostępnionym przez bank i być podpisany przez osoby uprawnione do reprezentowania Zamawiającego; 5) Całkowite uruchomienie kredytu nastąpi do dnia 31 grudnia 2026 r.; 6) Zamawiający zastrzega sobie możliwość niewykorzystania kredytu w pełnej wysokości. Minimalny zakres świadczenia – pozyskania kredytu wynosi 200 000,00 zł. Za zgoda Wykonawcy, Zamawiający może zrezygnować z całkowitej kwoty kredytu, jeżeli nie zajdzie potrzeba jego zaciągania. chyba że Wykonawca wyrazi zgodę 7) Przelew środków nastąpi na rachunek budżetu Gminy Wągrowiec w Powszechnej Kasie Oszczędności Bank Polski o numerze 28 1020 4027 0000 1302 1214 1075; Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany ww. numeru rachunku bankowego. 8) Dopuszcza się możliwość zmiany przez Zamawiającego banku i nr rachunku bankowego w przypadku zmiany banku obsługującego Gminę Wągrowiec. Zmiana wymaga złożenia przez Zamawiającego oświadczenia o zmianie rachunku w formie pisemnej. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmiany ww. banku oraz numeru rachunku bez ponoszenia dodatkowych opłat; 9) Waluta kredytu: złoty polski (PLN); 10) Karencja w spłacie kredytu – do końca 2026 r.; 11) Oprocentowanie kredytu: zmienne oparte o stawkę WIBOR 3M i stałą marżę banku. Wysokość stawki WIBOR dla depozytów 3M przyjmowanej do obliczenia odsetek będzie ustalana na podstawie notowania w ostatnim dniu roboczym każdego kwartału kalendarzowego poprzedzającego okres naliczenia odsetek i będzie obowiązywać od pierwszego dnia następnego kwartału; 12) Dla wyliczenia ceny oferty w PLN, Wykonawca przyjmie stawkę WIBOR 3M z dnia 31.01.2026 r. w wys. 3,90%; 13) Przy obliczaniu ceny oferty należy przyjąć datę 1 czerwca 2026 r. jako datę uruchomienia całości kredytu; 14) Odsetki będą naliczane tylko od kwoty rzeczywistego zadłużenia i płatne będą przez Zamawiającego na koniec każdego kwartału kalendarzowego, na podstawie not odsetkowych wystawianych przez Wykonawcę, informujących Zamawiającego o wysokości należnych odsetek za dany okres. Wykonawca będzie wystawiał noty z 14 – dniowym wyprzedzeniem; 15) Spłata kredytu i odsetek nastąpi zgodnie z harmonogramem, ustalonym w pkt. 20); 16) Do obliczenia kwoty odsetek przyjmuje się rzeczywistą liczbę dni w miesiącu oraz w roku; 17) Odsetki za ostatnie dni miesiąca przypadające po terminie zapłaty raty zostaną doliczone do noty odsetkowej w kolejnym miesiącu; 18) Wykonawca nie będzie pobierał dodatkowych opłat ani prowizji w związku z udzieleniem kredytu; 19) Zamawiający nie będzie ponosił żadnych kosztów związanych z prowadzeniem rachunku bankowego za pomocą, którego będzie następowała spłata rat kredytu; 20) Spłata rat kredytu i odsetek będzie następowała w okresach kwartalnych, zgodnie z harmonogramem, określonym w poniższej tabeli, z zastrzeżeniem że odsetki będą spłacane jak w pkt. 17. Zatem pierwsze odsetki będą zapłacone wraz z pierwszą ratą spłaty kredytu, tj. po zakończeniu I kwartału na dzień 31.03.2027 r. Lp. Kwota raty kredytu Termin spłaty 1 200 000,00 31.03.2027 2 200 000,00 30.06.2027 3 200 000,00 30.09.2027 4 200 000,00 31.12.2027 5 200 000,00 31.03.2028 6 200 000,00 30.06.2028 7 200 000,00 29.09.2028 8 200 000,00 29.12.2028 9 200 000,00 30.03.2029 10 200 000,00 29.06.2029 11 200 000,00 28.09.2029 12 200 000,00 31.12.2029 13 200 000,00 29.03.2030 14 200 000,00 28.06.2030 15 200 000,00 30.09.2030 16 200 000,00 31.12.2030 17 200 000,00 31.03.2031 18 200 000,00 30.06.2031 19 200 000,00 30.09.2031 20 200 000,00 31.12.2031 21 200 000,00 31.03.2032 22 200 000,00 30.06.2032 23 200 000,00 30.09.2032 24 200 000,00 31.12.2032 25 200 000,00 31.03.2033 26 200 000,00 30.06.2033 27 200 000,00 30.09.2033 28 200 000,00 30.12.2033 29 200 000,00 31.03.2034 30 200 000,00 30.06.2034 31 200 000,00 29.09.2034 32 200 000,00 29.12.2034 33 200 000,00 30.03.2035 34 200 000,00 29.06.2035 35 200 000,00 28.09.2035 36 200 000,00 31.12.2035 37 200 000,00 31.03.2036 38 200 000,00 30.06.2036 39 200 000,00 30.09.2036 40 200 000,00 31.12.2036 21) Jedyną formą zabezpieczenia kredytu będzie weksel własny in blanco z deklaracją wekslową podpisany przez Wójta Gminy z kontrasygnatą Skarbnika Gminy. Wykonawca nie może żądać dodatkowego zabezpieczenia obok weksla; W świetle powyższego nie zostanie złożone oświadczenie o poddaniu się egzekucji, zgodnie z art. 777 k.p.c. 22) Zamawiający zastrzega sobie możliwość wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu w terminie przez niego wyznaczonym, pod warunkiem uprzedniego pisemnego powiadomienia Wykonawcy, nie później niż 30 dni przed datą wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu. Zamawiający z tytułu wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu nie poniesie dodatkowych kosztów; 23) W przypadku wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu odsetki będą naliczane tylko za okres do terminu spłaty; 24) W przypadku wcześniejszej spłaty części kredytu, Strony ustalą nowy harmonogram spłat kredytu w formie aneksu do umowy. Za powyższą czynność Zamawiający nie będzie obciążony dodatkowymi kosztami; 25) Wcześniejsza spłata całości lub części kredytu nie oznacza jego wypowiedzenia; 26) Zamawiający określa kryteria jakościowe niniejszego zamówienia, które znajdują się w Dziale V SWZ.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001