See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale om totalrådgivning i Danmark 2025
Beschreibung: Rammeaftalen omhandler Bygningsstyrelsens projekter inden for byggeri og anlæg. Der kan derfor være en stor diversitet i de opgavetyper Bygningsstyrelsen skal have udført under rammeaftalen. Opgaverne kan eksempelvis være vedligeholdelsesopgaver på klimaskærm, tekniske installationer og anlæg i terræn samt projekter inden for ombygninger på kontor og universitetsejendomme. Totalrådgiveren skal primært yde rådgivning på opgaver vedrørende ombygning, renovering, udvendige og indvendige vedligeholdelsesarbejder. Rammeaftalen opdeles i tre delaftaler. Delaftale 1: Hovedstaden, Delaftale 2, Sjælland, DTU Risø, Fyn og Øerne, Delaftale 3: Jylland Se bilag H for øvrig oversigt over delaftalernes geografiske opdeling. Rammeaftalen skønnes at have en værdi på i alt 290 mio. DKK, samlet set for alle delaftaler i hele aftalens løbetid. Udover Bygningsstyrelsen, vil også andre øvrige ordregivere have mulighed for at trække på rammeaftalen, hvilket er nærmere defineret i bilag I, Oversigt over øvrige ordregivere. Øvrige ordregivere er oplistet nedenfor: Universitetet: • Aalborg Universitet • Aarhus Universitet • DTU • Dansk Dekommissionering • ITU • KU • Roskilde Universitet • Syddansk Universitet/SDU • Aarhus Arkitektskole Ministerier med tilhørende institutioner: • Ministeriet for Grøn Trepart • Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab • Digitaliseringsministeriet • Økonomiministeriet • Uddannelses og forskningsministeriet • Social – og Boligministeriet • Kulturministeriet • Miljø og ligestillingsministeriet • Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri • Skatteministeriet • Statsministeriet • Transportministeriet • Udlændinge og integrationsministeriet • Udenrigsministeriet • Erhvervsministeriet • Finansministeriet • Forsvarsministeriet • Justitsministeriet • Beskæftigelsesministeriet • Indenrigs og Sundhedsministeriet Der henvises til udbudsmaterialet. Udbudsbrevet/udbudsbetingelsen indeholder en nærmere beskrivelse af opgaven og udbudsforløbet, og det øvrige materiale indeholder en beskrivelse af opgavens omfang.
Vorherige Bekanntmachung: 172213-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Rammeaftale om totalrådgivning i Danmark 2025 delaftale 1
Beschreibung: Rammeaftalen omhandler Klientens projekter inden for byggeri og anlæg. Der kan derfor være en stor diversitet i de opgavetyper Klienten skal have udført under rammeaftalen. Opgaverne kan således være vedligeholdelsesopgaver på klimaskærm, tekniske installationer og anlæg i terræn samt projekter inden for ombygninger på kontor og universitetsejendomme. Totalrådgiveren skal yde rådgivning på opgaver vedrørende ombygning, renovering, udvendige og indvendige vedligeholdelsesarbejder.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Rammeaftalens gyldighedsperiode kan forlænges med indtil 2 gange 1 års forlængelse.
Los: LOT-0002
Titel: Rammeaftale om totalrådgivning i Danmark 2025 delaftale 2
Los: LOT-0003
Titel: Rammeaftale om totalrådgivning i Danmark 2025 delaftale 3