140730-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Impfstoffe – Hepatitis vacciner 2026-2030
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelHepatitis vacciner 2026-2030
BeschreibungDer udbydes tre separate rammeaftaler til indkøb af henholdsvis Hepatitis A vacciner til børn og voksne, Hepatitis B vacciner til børn og voksne samt Hepatitis A+B vacciner til børn og voksne. Tilbudsgivere kan afgive tilbud på en, to eller alle tre delkontrakter, og tildeling af rammeaftale sker separat for hver delkontrakt.
Interne Kennung4043828
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33651600 Impfstoffe
5. Los
LosLOT-0001
TitelRammekontrakt om levering af Hepatitis A vaccine 2026 - 2030
BeschreibungDer udbydes en rammeaftale med én (1) leverandør til levering af Hepatitis A vacciner til børn og voksne. Det er et krav, at de tilbudte vacciner på tidspunktet for afgivelse af tilbud har markedsføringstilladelse gældende for Danmark, jf. Lægemiddellovens § 7, stk. 1. Yderligere krav til vaccinerne fremgår af ud-budsmaterialet. Det skønnes, at behovet for indkøb af vacciner under rammeaftalen som udgangspunkt er ca. 11.000 – 16.000 doser til børn og ca. 50.000 – 70.000 doser til voksne årligt, dvs. en samlet anslået mængde på ca. 44.000 - 64.000 doser til børn og ca. 200.000 - 280.000 doser til voksne i rammeaftalens løbetid. Formålet med rammeaftalen er at sikre, at SSI kan foretage det fornødne indkøb af de omfattede vacciner til det danske marked i overensstemmelse med det forventede behov for sådanne vacciner i rammeaftalernes løbetid på op til 48 måneder. Indkøbet under aftalen afhænger af den aktuelle efterspørg-sel fra SSI’s kunder. Der kan således forventes en væsentlig variation i årligt skønnet forbrug. Henset hertil og til at det samlede behov for vacciner kan variere betydeligt, kan SSI samlet set købe op til 80.000 doser til børn og 350.000 doser til voksne (den maksimale mængde) i henhold til rammeaftalen i dennes løbetid, jf. nærmere Appendix 2.
Interne Kennung2-1
LosLOT-0002
TitelRammekontrakt om levering af Hepatitis B vaccine 2026 - 2030
BeschreibungDer udbydes en rammeaftale med én (1) leverandør til levering af Hepatitis B vacciner til børn og voksne. Det er et krav, at de tilbudte vacciner på tidspunktet for afgivelse af tilbud har markedsføringstilladelse gældende for Danmark, jf. Lægemiddellovens § 7, stk. 1. Yderligere krav til vaccinerne fremgår af ud-budsmaterialet. Det skønnes, at behovet for indkøb af vacciner under rammeaftalen som udgangspunkt er ca. 5.000 – 8.000 doser til børn og ca. 22.000 – 40.000 doser til voksne årligt, dvs. en samlet anslået mængde på ca. 20.000 - 32.000 doser til børn og ca. 88.000 - 160.000 doser til voksne i rammeaftalens løbetid. Formålet med rammeaftalen er at sikre, at SSI kan foretage det fornødne indkøb af de omfattede vacciner til det danske marked i overensstemmelse med det forventede behov for sådanne vacciner i rammeaftalernes løbetid på op til 48 måneder. Indkøbet under aftalen afhænger af den aktuelle efterspørgsel fra SSI’s kunder. Der kan således forventes en væsentlig variation i årligt skønnet forbrug. Henset hertil og til at det samlede behov for vacciner kan variere betydeligt, kan SSI samlet set købe op til 40.000 doser til børn og 200.000 doser til voksne (den maksimale mængde) i henhold til rammeaftalen i dennes løbetid, jf. nærmere Appendix 2.
Interne Kennung3-2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33651680 Hepatitis-B-Impfstoffe
LosLOT-0003
TitelRammekontrakt om levering af Hepatitis A+B vaccine 2026 - 2030
BeschreibungDer udbydes en rammeaftale med én (1) leverandør til levering af Hepatitis A+B kombinationsvacciner til børn og voksne. Det er et krav, at de tilbudte vacciner på tidspunktet for afgivelse af tilbud har markedsføringstilladelse gældende for Danmark, jf. Lægemiddellovens § 7, stk. 1. Yderligere krav til vaccinerne fremgår af udbudsmaterialet. Det skønnes, at behovet for indkøb af vacciner under rammeaftalen som udgangspunkt årligt er ca. 10.000 – 15.000 doser (2-dosisprogram) til børn, ca. 7.000 – 11.000 doser (3-dosisprogram) til børn og ca. 60.000 – 70.000 doser til voksne, dvs. en samlet anslået mængde på ca. 40.000-60.000 doser til børn i 2-dosisprogram, ca. 28.000-44.000 doser til børn i 3-dosisprogram og ca. 240.000-280.000 doser til voksne i rammeaftalens løbetid. Formålet med rammeaftalen er at sikre, at SSI kan foretage det fornødne indkøb af de omfattede vacciner til det danske marked i overensstemmelse med det forventede behov for sådanne vacciner i ram-meaftalernes løbetid på op til 48 måneder. Indkøbet under aftalen afhænger af den aktuelle efterspørgsel fra SSI’s kunder. Der kan således forventes en væsentlig variation i årligt skønnet forbrug. Henset hertil og til at det samlede behov for vacciner kan variere betydeligt, kan SSI samlet set købe op til 75.000 doser (2-dosisprogram) til børn, 55.000 doser (3-dosisprogram) til børn og 350.000 doser til voksne (den maksimale mængde) i henhold til rammeaftalen i dennes løbetid, jf. nærmere Appendix 2.
Interne Kennung4-3