14094-2026 - Auftragsänderung
Polen – Kreditgewährung – „Udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 42.500.000,00 zł (słownie: czterdzieści dwa miliony pięćset tysięcy złotych)
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel„Udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 42.500.000,00 zł (słownie: czterdzieści dwa miliony pięćset tysięcy złotych)
BeschreibungPrzedmiot zamówienia. Przedmiotem zamówienia jest usługa. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu konsolidacyjnego w wysokości 40.500.000,00 zł z przeznaczeniem na całkowitą spłatę zobowiązań z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów i wyemitowanych obligacji komunalnych oraz kwoty 2.000.000,00 zł, z przeznaczeniem na pokrycie planowanego deficytu budżetowego. Wykonawca udzieli Zamawiającemu kredytu w walucie polskiej. Uruchomienie kredytu wysokości 42.500.000,00 zł nastąpi jednorazowo lub w częściach zgodnie ze złożoną dyspozycją Zamawiającego. Na potrzeby ustalenia ceny ofertowej, przyjmuje się, że kredyt zostanie uruchomiony w całości w dniu 30.04.2025 r. Zobowiązania podlegające konsolidacji: 1) Obligacje wyemitowane w roku 2012 w Banku PKO BP umowa z dnia 19 listopada 2012 roku, pozostało do spłaty 6.500.000,00 zł; 2) Obligacje wyemitowane w roku 2013 w Banku PKO BP umowa z dnia 5 sierpnia 2013 roku, pozostało do spłaty 9.000.000,00 zł; 3) Obligacje wyemitowane w roku 2017 w Banku PEKAO umowa z dnia 28 listopada 2017 roku, pozostało do spłaty 3.500.000,00 zł, 4) Obligacje wyemitowane w roku 2018 w Banku PEKAO umowa z dnia 14 grudnia 2018 roku, pozostało do spłaty 3.500.000,00 zł; 5) Obligacje wyemitowane w roku 2019 w Banku PEKAO umowa z dnia 17 czerwca 2019 roku, pozostało do spłaty 6.000.000,00 zł; 6) Obligacje wyemitowane w roku 2021 w Banku PEKAO umowa z dnia 2 grudnia 2018 roku, pozostało do spłaty 5.000.000,00 zł; 7) Kredyt zaciągnięty w Banku Spółdzielczym w Sandomierzu na kwotę 7.000.000,00 zł umowa nr 125/2024/SA z dnia 06.12.2024 roku, aneks nr 2/38/2024/SA z dnia 31.12.2024 r. pozostała kwota 7.000.000,00 zł. Zamawiający zastrzega możliwość wykorzystania całości lub części planowanego kredytu bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych opłat. Spłata kredytu przedstawiać się będzie w następujących terminach i kwotach: L.p.=>Termin spłaty =>do dnia =>Kwota raty kapitałowej jn.: 1. 2026-06-30=>800 000,00; 2. 2026-12-31=>800 000,00; 3. 2027-06-30=>1 700 000,00; 4. 2027-12-31=>1 700 000,00; 5. 2028-06-30=>1 700 000,00; 6. 2028-12-31=>1 700 000,00; 7. 2029-06-30=>2 000 000,00; 8. 2029-12-31=>2 000 000,00; 9. 2030-06-30=>2 000 000,00; 10. 2030-12-31=>2 000 000,00; 11. 2031-06-30=>2 000 000,00; 12. 2031-12-31=>2 000 000,00; 13. 2032-06-30=>2 000 000,00; 14. 2032-12-31=>2 000 000,00; 15. 2033-06-30=>2 000 000,00; 16. 2033-12-31=>2 000 000,00; 17. 2034-06-30=>2 300 000,00; 18. 2034-12-31=>2 300 000,00; 19. 2035-06-30=>2 300 000,00; 20. 2035-12-31=>2 300 000,00; 21. 2036-06-30=>2 450 000,00; 22. 2036-12-31=>2 450 000,00; RAZEM=42 500 000,00. a) Karencja w spłacie kapitału od dnia podpisania umowy maksymalnie do dnia 29.06.2026 r. b) Odsetki naliczane będą od faktycznego zadłużenia kredytowego od dnia uruchomienia kredytu do dnia poprzedzającego dzień spłaty. c) Zamawiający nie przewiduje karencji w spłacie odsetek i zamierza rozpocząć ich spłatę bezpośrednio po uruchomieniu kredytu w okresach kwartalnych. Odsetki płatne do ostatniego dnia roboczego każdego kwartału. Wykonawca zobowiązany będzie do wyliczenia odsetek i przesłania obciążenia Zamawiającego na 10 dni przed terminem płatności. Pierwsza spłata odsetek nastąpi do 30 września 2025 r. a kolejna 31 grudnia 2025 r. d) Oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej w stosunku rocznym, ustalanej na okres 3 miesięcy w wysokości WIBOR 3M z ostatniego dnia roboczego kwartału, obowiązująca od 1 dnia następnego kwartału oraz marży banku. e) Zamawiający dopuszcza możliwość dokonania zmian umowy udzielenia kredytu w przypadku likwidacji/zmiany stawki WIBOR 3M, zostanie ona za porozumieniem stron zmieniona na stawkę, która zastąpi stawkę WIBOR3M albo na stawkę najbardziej zbliżoną wielkością i charakterem do stawki WIBOR 3M, bez kosztów obciążających zamawiającego. f) Zamawiający ma prawo dokonać wcześniejszej spłaty kredytu lub jego części bez ponoszenia jakichkolwiek obciążeń z tego tytułu. W przypadku wcześniejszej spłaty części kredytu okres kredytowania pozostaje bez zmian, chyba że zamawiający złoży odmienną dyspozycje na piśmie. g) Zamawiający przewiduje możliwość zmiany zawartej umowy w zakresie wydłużenia okresu spłaty kredytu. W przypadku wystąpienia okoliczności powodujących konieczność wydłużenia okresu spłaty kredytu, Zamawiający wystąpi z wnioskiem do Wykonawcy o wyrażenie zgody na wprowadzenie zmian podając stosowne uzasadnienie. h) Zamawiający przewiduje możliwość zmiany harmonogramu spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów (opłat, prowizji itp.) i) Zamawiający dopuszcza wprowadzenie zapisu w umowie kredytowej, iż w przypadku, gdy stawka bazowa jest ujemna, to przyjmuje się stawkę bazową na poziomie 0,00% j) Zabezpieczeniem kredytu będzie weksel własny in blanco, wystawiony przez Zamawiającego z kontrasygnatą Skarbnika. k) Dodatkowe informacje dotyczące sytuacji finansowej Gminy Sandomierz dostępne, na stronie internetowej www.bip.um.sandomierz.pl, w BIP: • uchwała budżetowa Gminy Sandomierz na 2025 rok z dnia 18.12.2024 r. https://bip.um.sandomierz.pl/14332/uchwala-nr-x972024-rady-miasta-sandomierza-z-dnia-18-12-2024-w-sprawie-uchwalenia-budzetu-gminy-sandomierz-na-2025rok.html • uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy na 2025 rok z dnia 29.01.2025 r. https://bip.um.sandomierz.pl/14748/uchwala-nr-xi1122025-rady-miasta-sandomierza-z-dnia-29-01-2025-w-sprawie-zmian-wbudzecie-gminy-na-2025rok.html • uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy na 2025 rok z dnia 26.02.2025 r. https://bip.um.sandomierz.pl/15090/uchwala-nr-xii1212025-rady-miasta-sandomierza-z-dnia-26-02-2025-w-sprawie-zmian-wbudzecie-gminy-na-2025rok.html (ciąg dalszy w informacjach dodatkowych)
Interne KennungRZP.271.1.6.2025.MZI
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
LosLOT-0001
Titel„Udzielenie kredytu długoterminowego w wysokości 42.500.000,00 zł (słownie: czterdzieści dwa miliony pięćset tysięcy złotych).
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest usługa. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie kredytu konsolidacyjnego w wysokości 40.500.000,00 zł z przeznaczeniem na całkowitą spłatę zobowiązań z tytułu wcześniej zaciągniętych kredytów i wyemitowanych obligacji komunalnych oraz kwoty 2.000.000,00 zł, z przeznaczeniem na pokrycie planowanego deficytu budżetowego. Wykonawca udzieli Zamawiającemu kredytu w walucie polskiej. Uruchomienie kredytu wysokości 42.500.000,00 zł nastąpi jednorazowo lub w częściach zgodnie ze złożoną dyspozycją Zamawiającego. Na potrzeby ustalenia ceny ofertowej, przyjmuje się, że kredyt zostanie uruchomiony w całości w dniu 30.04.2025 r. Zobowiązania podlegające konsolidacji: 1) Obligacje wyemitowane w roku 2012 w Banku PKO BP umowa z dnia 19 listopada 2012 roku, pozostało do spłaty 6.500.000,00 zł; 2) Obligacje wyemitowane w roku 2013 w Banku PKO BP umowa z dnia 5 sierpnia 2013 roku, pozostało do spłaty 9.000.000,00 zł; 3) Obligacje wyemitowane w roku 2017 w Banku PEKAO umowa z dnia 28 listopada 2017 roku, pozostało do spłaty 3.500.000,00 zł, 4) Obligacje wyemitowane w roku 2018 w Banku PEKAO umowa z dnia 14 grudnia 2018 roku, pozostało do spłaty 3.500.000,00 zł; 5) Obligacje wyemitowane w roku 2019 w Banku PEKAO umowa z dnia 17 czerwca 2019 roku, pozostało do spłaty 6.000.000,00 zł; 6) Obligacje wyemitowane w roku 2021 w Banku PEKAO umowa z dnia 2 grudnia 2018 roku, pozostało do spłaty 5.000.000,00 zł; 7) Kredyt zaciągnięty w Banku Spółdzielczym w Sandomierzu na kwotę 7.000.000,00 zł umowa nr 125/2024/SA z dnia 06.12.2024 roku, aneks nr 2/38/2024/SA z dnia 31.12.2024 r. pozostała kwota 7.000.000,00 zł. Zamawiający zastrzega możliwość wykorzystania całości lub części planowanego kredytu bez ponoszenia z tego tytułu dodatkowych opłat. Spłata kredytu przedstawiać się będzie w następujących terminach i kwotach: L.p.=>Termin spłaty: do dnia =>Kwota raty kapitałowej; 1.=>2026-06-30=>800 000,00; 2.=>2026-12-31=>800 000,00; 3.=>2027-06-30=>1 700 000,00; 4.=>2027-12-31=>1 700 000,00; 5.=>2028-06-30=>1 700 000,00; 6.=>2028-12-31=>1 700 000,00; 7.=>2029-06-30=>2 000 000,00; 8.=>2029-12-31=>2 000 000,00; 9.=>2030-06-30=>2 000 000,00; 10.=>2030-12-31=>2 000 000,00; 11.=>2031-06-30=>2 000 000,00; 12.=>2031-12-31=>2 000 000,00; 13.=>2032-06-30=>2 000 000,00; 14.=>2032-12-31=>2 000 000,00; 15.=>2033-06-30=>2 000 000,00; 16.=>2033-12-31=>2 000 000,00; 17.=>2034-06-30=>2 300 000,00; 18.=>2034-12-31=>2 300 000,00; 19.=>2035-06-30=>2 300 000,00; 20.=>2035-12-31=2 300 000,00; 21.=>2036-06-30 2 450 000,00; 22.>2036-12-31 2 450 000,00; RAZEM=42 500 000,00. a) Karencja w spłacie kapitału od dnia podpisania umowy maksymalnie do dnia 29.06.2026 r. b) Odsetki naliczane będą od faktycznego zadłużenia kredytowego od dnia uruchomienia kredytu do dnia poprzedzającego dzień spłaty. c) Zamawiający nie przewiduje karencji w spłacie odsetek i zamierza rozpocząć ich spłatę bezpośrednio po uruchomieniu kredytu w okresach kwartalnych. Odsetki płatne do ostatniego dnia roboczego każdego kwartału. Wykonawca zobowiązany będzie do wyliczenia odsetek i przesłania obciążenia Zamawiającego na 10 dni przed terminem płatności. Pierwsza spłata odsetek nastąpi do 30 września 2025 r. a kolejna 31 grudnia 2025 r. d) Oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej w stosunku rocznym, ustalanej na okres 3 miesięcy w wysokości WIBOR 3M z ostatniego dnia roboczego kwartału, obowiązująca od 1 dnia następnego kwartału oraz marży banku. e) Zamawiający dopuszcza możliwość dokonania zmian umowy udzielenia kredytu w przypadku likwidacji/zmiany stawki WIBOR 3M, zostanie ona za porozumieniem stron zmieniona na stawkę, która zastąpi stawkę WIBOR3M albo na stawkę najbardziej zbliżoną wielkością i charakterem do stawki WIBOR 3M, bez kosztów obciążających zamawiającego. f) Zamawiający ma prawo dokonać wcześniejszej spłaty kredytu lub jego części bez ponoszenia jakichkolwiek obciążeń z tego tytułu. W przypadku wcześniejszej spłaty części kredytu okres kredytowania pozostaje bez zmian, chyba że zamawiający złoży odmienną dyspozycje na piśmie. g) Zamawiający przewiduje możliwość zmiany zawartej umowy w zakresie wydłużenia okresu spłaty kredytu. W przypadku wystąpienia okoliczności powodujących konieczność wydłużenia okresu spłaty kredytu, Zamawiający wystąpi z wnioskiem do Wykonawcy o wyrażenie zgody na wprowadzenie zmian podając stosowne uzasadnienie. h) Zamawiający przewiduje możliwość zmiany harmonogramu spłaty kredytu bez dodatkowych kosztów (opłat, prowizji itp.) i) Zamawiający dopuszcza wprowadzenie zapisu w umowie kredytowej, iż w przypadku, gdy stawka bazowa jest ujemna, to przyjmuje się stawkę bazową na poziomie 0,00% j) Zabezpieczeniem kredytu będzie weksel własny in blanco, wystawiony przez Zamawiającego z kontrasygnatą Skarbnika. k) Dodatkowe informacje dotyczące sytuacji finansowej Gminy Sandomierz dostępne, na stronie internetowej www.bip.um.sandomierz.pl, w BIP: • uchwała budżetowa Gminy Sandomierz na 2025 rok z dnia 18.12.2024 r. https://bip.um.sandomierz.pl/14332/uchwala-nr-x972024-rady-miasta-sandomierza-z-dnia-18-12-2024-w-sprawie-uchwalenia-budzetu-gminy-sandomierz-na-2025rok.html • uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy na 2025 rok z dnia 29.01.2025 r. https://bip.um.sandomierz.pl/14748/uchwala-nr-xi1122025-rady-miasta-sandomierza-z-dnia-29-01-2025-w-sprawie-zmian-wbudzecie-gminy-na-2025rok.html • uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy na 2025 rok z dnia 26.02.2025 r. https://bip.um.sandomierz.pl/15090/uchwala-nr-xii1212025-rady-miasta-sandomierza-z-dnia-26-02-2025-w-sprawie-zmian-wbudzecie-gminy-na-2025rok.html • uchwała w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Sandomierz na lata 2024-2036 z dnia 26.02.2025 r.https://bip.um.sandomierz.pl/15092/uchwala-nr-xii1232025-rady-miasta-sandomierza-z-dnia-26-02-2025-w-sprawie-zmiany-uchwaly-nr-x962024-rady-miasta-sandomierza-zdnia-18grudnia-2024 (...) szczegółowe informacje w rozdz. III SWZ "Opis przedmiotu zamówienia".