142097-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af bygning til blødgøringsanlæg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af bygning til blødgøringsanlæg
BeschreibungKØGE VAND A/S har besluttet at levere blødere drikkevand i Køge. Efter gennemførelse af en forundersøgelse og markedsafdækning er det besluttet, at drikkevandet skal gøres blødere ved hjælp af CARIX-metoden, som anvender CO2 til blødgøring. Til brug for dette skal der opføres en bygning, som skal huse blødgøringsanlægget - dette udbud vedrører denne bygning. Bygningen skal udføres som en selvstændig tilbygning til vandværket på Vasebækvej 40, 4600 Køge på den sydvestlige del af grunden på en del af den nuværende parkeringsplads. Bygningens areal udgør cirka 540 m² med en højde på cirka 8.0 meter, længde på cirka 38,5 meter og bredde på cirka 14,0 meter. Bygningen er en integreret del af vandværksfunktionen og skal rumme det nye blødgøringsanlæg med dertilhørende supportfunktioner. Bygningen vil derfor være gul hygiejnezone, som det eksisterende vandværk, og da adgang til anlægget sker direkte fra det fri, vil det være nødvendigt med en hygiejnesluse. Derudover skal der etableres et kompressorrum med adgang udefra, som også kan fungere som teknisk sluse. I forbindelse med bygge- og anlægsarbejdet skal der være et samarbejde og koordinering med blandt andet leverandøren af blødgøringsanlægget, som skal installeres samtidig med færdiggørelse af bygningen. Den udbudte hovedentreprisekontrakt omfatter optioner på henholdsvis ”Grøn beton” og ”Grøn stål”. Det udbudte bygge- og anlægsarbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, som er tilgængeligt på Dalux Udbud: https://field.dalux.com/client/da-dk/public/tender/TID-40105
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres efter proceduren udbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud i overensstemmelse med bekendtgørelse nr. 1078 af 29.06.2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17/EF (forsyningsvirksomheds-direktivet) artikel 47.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45240000 Wasserbauarbeiten, 45252000 Bauarbeiten für Klär-, Reinigungs- und Müllverbrennungsanlagen, 45252120 Bau von Wasseraufbereitungsanlagen
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungKØGE VAND A/S har besluttet at levere blødere drikkevand i Køge. Efter gennemførelse af en forundersøgelse og markedsafdækning er det besluttet, at drikkevandet skal gøres blødere ved hjælp af CARIX-metoden, som anvender CO2 til blødgøring. Til brug for dette skal der opføres en bygning, som skal huse blødgøringsanlægget - dette udbud vedrører denne bygning. Bygningen skal udføres som en selvstændig tilbygning til vandværket på Vasebækvej 40, 4600 Køge på den sydvestlige del af grunden på en del af den nuværende parkeringsplads. Bygningens areal udgør cirka 540 m² med en højde på cirka 8.0 meter, længde på cirka 38,5 meter og bredde på cirka 14,0 meter. Bygningen er en integreret del af vandværksfunktionen og skal rumme det nye blødgøringsanlæg med dertilhørende supportfunktioner. Bygningen vil derfor være gul hygiejnezone, som det eksisterende vandværk, og da adgang til anlægget sker direkte fra det fri, vil det være nødvendigt med en hygiejnesluse. Derudover skal der etableres et kompressorrum med adgang udefra, som også kan fungere som teknisk sluse. I forbindelse med bygge- og anlægsarbejdet skal der være et samarbejde og koordinering med blandt andet leverandøren af blødgøringsanlægget, som skal installeres samtidig med færdiggørelse af bygningen. Den udbudte hovedentreprisekontrakt omfatter optioner på henholdsvis ”Grøn beton” og ”Grøn stål”. Det udbudte bygge- og anlægsarbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet, som er tilgængeligt på Dalux Udbud: https://field.dalux.com/client/da dk/public/tender/TID-40105
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232430 Arbeiten an Wasseraufbereitungsanlagen, 45240000 Wasserbauarbeiten, 45252120 Bau von Wasseraufbereitungsanlagen