See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Forhåndsmeddelelse - markedsdialog - Udbud af leverandør til pleje efter ældreloven og serviceloven
Beschreibung: I Ringsted Kommune er vi i fuld gang med implementeringen af Ældreloven. I den forbindelse er det politisk besluttet, at der gennem udbud skal findes en leverandør, som sammen med kommunen kan levere helhedspleje til kommunens borgere, der visiteres til helhedspleje efter Ældreloven. Derudover skal leverandøren kunne levere personlig og praktisk hjælp til de af kommunens borgere, der er visiteret hjælp efter Serviceloven. Det forventes at der udbydes: Helhedspleje, som beskrevet i Ældrelovens §§ 5, 9, 10og 11. Personlig hjælp og pleje samt praktiske opgaver efter Servicelovens §§ 83 og 83a Afløsning efter Ældrelovens §18 og Servicelovens §84 Leverandøren skal også kunne varetage uddelegerede sygeplejeindsatser efter Sundhedslovens § 138. Det forventes at sygepleje bliver en integreret del af Helhedsplejen pr. 1. januar 2027, hvorefter leverandøren også skal kunne levere sygeplejeydelser efter sundhedslovens §138. Til udførelse af ovenstående, vil der være henholdsvis en kommunal leverandør samt en privat leverandør, hvor sidstnævnte vinder dette kommende udbud. I forbindelse med udarbejdelsen af udbudsmaterialet ønsker Ringsted Kommune dialog med markedet. Potentielle leverandører af ovenstående til Ringsted Kommune opfordres derfor til at melde interesse via CTM/EU supply inden fredag d. 13 marts kl 8.30. Dialog forventes gennemført den 17. marts.
Interne Kennung: 26-72
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85141210 Medizinische Hausbehandlung