See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Associated Danish Ports A/S - Forsikringsudbud
Beschreibung: Associated Danish Ports A/S ønsker forsikringstilbud på en eller flere af følgende delaftaler: Delaftale 1: Erhverv all risk forsikring: Bygning, løsøre og driftstab, Delaftale 2 Maskinkasko- og maskin- og branddriftstabsforsikring, Delaftale 3 Marine forsikringer, Delaftale 4 Marine vragfjernelse forsikring, Delaftale 5 Erhvervs- og produktansvarsforsikring, Delaftale 6 Arbejdsskadeforsikring, Delaftale 7 Motorkøretøjsforsikring og Delaftale 8 Kollektiv ulykkesforsikring. Der henvises til udbudsmaterialet. Aftalen skal træde i kraft den 1. juli 2026.
Interne Kennung: 402786
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen, 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66514150 Schiffsversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Erhverv all risk forsikring: Bygning, løsøre og driftstab
Beschreibung: Associated Danish Ports A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Erhverv all risk forsikring: Bygning, løsøre og driftstab.
Interne Kennung: 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Alternativ selvrisiko 1 - kaj-/moleanlæg Alternativ selvrisiko 2 - kaj-/moleanlæg
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Maskinkasko- og maskin- og branddriftstabsforsikring
Beschreibung: Associated Danish Ports A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Maskinkasko- og maskin- og branddriftstabsforsikring.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Marine forsikringer
Beschreibung: Associated Danish Ports A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Marine forsikringer. Der skal afgives tilbud på alle forsikringstyper under denne delaftale.
Interne Kennung: 3-2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66514150 Schiffsversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Marine vragfjernelse forsikring
Beschreibung: Associated Danish Ports A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Marine vragfjernelse forsikring .
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Delaftale 5: Erhvervs- og produktansvarsforsikring
Beschreibung: Associated Danish Ports A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Erhvervs- og produktansvarsforsikring.
Interne Kennung: 5-4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516400 Allgemeine Haftpflichtversicherungen
Los: LOT-0006
Titel: Delaftale 6: Arbejdsskadeforsikring
Beschreibung: Associated Danish Ports A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Arbejdsskadeforsikring.
Interne Kennung: 6-5
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen
Los: LOT-0007
Titel: Delaftale 7: Motorkøretøjsforsikring
Beschreibung: Associated Danish Ports A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Motorkøretøjsforsikring.
Interne Kennung: 7-6
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
Los: LOT-0008
Titel: Delaftale 8: Kollektiv ulykkesforsikring
Beschreibung: Associated Danish Ports A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kollektiv ulykkesforsikring.
Interne Kennung: 8-7
Los: LOT-0009
Titel: Delaftale 9: Ledelsesansvarsforsikring
Beschreibung: Associated Danish Ports A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Ledelsesansvarsforsikring.
Interne Kennung: 9-68cf82588108fd4eaad06974