143125-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architekturbüros – Projektkonkurrence vedrørende rådgivningsydelser til Rigets Skatkammer.
Wettbewerbsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelProjektkonkurrence vedrørende rådgivningsydelser til Rigets Skatkammer.
BeschreibungProjektet omhandler totalrådgiverydelser herunder tværfaglige rådgivning og ydelser i forbindelse med bygge­ og anlægsarbejder på Rigets Skatkammer. Med en beliggenhed i et fredet fortidsminde og ved fredede bygninger og med den væsentligste del af bygningen placeret under jorden er projektet i høj grad omfattet af myndigheds-og interessentinvolvering. Der er derfor særlige krav til kvalitet både i forhold til tilpasning til det samlede kulturhistoriske anlæg omkring Rosenborg Slot, respekten for de omkringliggende fredede bygninger og til de omkringliggende bygningers arkitektur. Det indebærer, at der indgår en gennemgående totalrådgiver med kompetencer, som omfatter levering af de nødvendige tværfaglige ydelser. Det omfatter udover arkitekt-, landskab- og ingeniørfaglige kompetencer inden for kulturelt og / eller musealt byggeri, tids- og økonomistyring samt erfaring med myndighedsdialog i relation til fortidsmindet og de fredede bygninger samt til de øvrige myndigheder. Totalrådgiver vil ligeledes skulle rådgive ordregiver omkring udbud af bygge-og anlægsentreprisen.
VerfahrensartSonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensNærværende udbud er en åben projektkonkurrence, hvor ordregiver vil prækvalificere 5 ansøgere, som inviteres til at afgive tilbud på projektkonkurrencen om totalrådgivning til Rigets Skatkammer med henblik på udpegning af én vinder af projektkonkurrencen. Ordregiver gør særligt opmærksom på, at ingeniører ikke er en del af prækvalifkationen, jf. udvælgelseskriterierne, men at ingeniørkompetencer ønskes tilknyttet efter prækvalifikationen. Ordregiver har til hensigt, at indgå en ABR 18-totalrådgivningskontrakt med vinderen af projektkonkurrencen gennem udbud med forhandling uden forudgående offentliggørelse, jf. udbudslovens § 82. Projektet viderebearbejdes inden for vinderforslagets koncept i et samarbejdsforløb mellem vindende tilbudsgiver og ordregiver.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
LosLOT-0001
TitelProjektkonkurrence med forudgående prækvalifikation vedrørende totalrådgiverydelser til Rigets Skatkammer.
BeschreibungProjektkonkurrencen vedrører totalrådgivningsydelser, herunder projekteringsledelse, projektledelse, forslag, projektering, projektopfølgning, rådgivning i forbindelse entrepriseudbud samt fagtilsyn ifm. udførelse og idriftsættelse af en ny museumsudstillingsbygning, Rigets Skatkammer på Rosenborg Slot. Rådgiver skal også kunne varetage opgaver inden for formidlings-, kultur- og museumsbyggeri, landskab, fredningsmyndigheds- og interessentinvolvering.
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen