2. Verfahren
Verfahren
Titel: Levering af vejhjælp til Forsvaret
Beschreibung: Vejhjælpsassistance skal kunne tilbydes til alle Forsvarets og Beredskabsstyrelsens køretøjer, både civile og militære køretøjer, i Danmark og i hele Europa forstået som EU 27 samt de lande på Balkan, som grænser op til EU-27 lande. Grønland og Færøerne er ikke omfattet af denne aftale. Forsvaret og BRS råder over køretøjer med diesel- og benzinmotor samt hybrid- og el. Leverandøren skal kunne tilbyde vejhjælp til alle hjulkøretøjer med en brutto køretøjsvægt på op til 110 tons. på vej med fast underlag og undtagelsesvist på løst og blødt underlag. Hovedparten af assistancerne forventes at skulle ske til køretøjer med en vægt på op til 3,5 tons brutto og i Danmark. Vejhjælp skal kunne ydes på alle årets dage. Ovenstående omfatter bl.a. følgende services m.fl.: - Bugsering af køretøjet til værksted - Starthjælp - Bjærgning - Oplukning af døre - Hjulskift - Brændstof til den nærmeste tankstation i udlandet og til den nærmeste forsvarets benyttede tankstation i Danmark - Videretransport til op til 8 personer - Lånebil til maks. 8 personer - Udtømning af tanken ved fejltankning - Ved forlangende skal Tilbudsgiver fremsende informationer til Køber med informationer svarende til Arbejdsrapporten i elektronisk format
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Bemærk, at hver ansøger kun kan indgive én ansøgning om deltagelse. Tilbudsgiver skal som en del af sit tilbud indgive det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD). Det bemærkes, at tilbudsgiver kan basere sig på andre enheders formåen (f.eks. et moder- eller søsterselskab eller en underleverandør), uanset den juridiske karakter af relationen mellem tilbudsgiveren og de(n) enhed/enheder, som tilbudsgiveren baserer sig på. I så fald skal tilbudsgiver sikre sig, at et ESPD fra de(n) enhed(er), som tilbudsgiver baserer sig på, fremsendes sammen med tilbudsgivers eget ESPD. Denne/disse enhed(er)s ESPD skal indeholde tilsvarende oplysninger. En tilbudsgiver må kun afgive ét tilbud Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. Tilbudsgiver, og eventuelt deltagerne i en sammenslutning af enheder og/eller støttende enheder, skal anvende ESPD, jf. udbudslovens § 148, som foreløbig dokumentation for, at deltagerne ikke er omfattet af de i udbudslovens §§ 135 og 136 anførte udelukkelsesgrunde, og at tilbudsgiver opfylder de fastsatte krav til egnethed. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Såfremt tilbudsgiver er en sammenslutning (konsortier), skal de deltagere, der ikke indgiver tilbuddet, underskrive deres ESPD-dokument. Eventuelle støttende enheder skal også underskrive ESPD. FMI yder ikke honorar til deltagerne i udbuddet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0000