2. Verfahren
Verfahren
Titel: KOMPLEKSOWA USŁUGA SPRZĄTANIA OBIEKTÓW, BUDYNKÓW I POSESJI BYDGOSKIEGO CENTRUM SPORTU – KOMPLEKS SPORTOWY ZAWISZA
Beschreibung: Kompleksowa usługa sprzątania w Kompleksie Sportowym Zawisza
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający, działając na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2025 r., poz. 1173 ze zm.), skraca termin składania ofert w niniejszym postępowaniu do 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Uzasadnieniem skrócenia terminu jest wystąpienie pilnej potrzeby udzielenia zamówienia, której Zamawiający nie mógł wcześniej przewidzieć, a która nie wynika z przyczyn leżących po jego stronie. Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na usługę sprzątania zostało wszczęte w IV kwartale 2025 r. z zamiarem zawarcia umowy od dnia 1 stycznia. W toku postępowania w części dotyczącej kompleksu sportowego Zawisza odrzucono dwie oferty. Następnie jeden z wykonawców wniósł odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej co spowodowało wstrzymanie możliwości zawarcia umowy do czasu rozstrzygnięcia sprawy. Pomimo późniejszego cofnięcia odwołania przez wykonawcę, czas trwania postępowania odwoławczego uniemożliwił zakończenie procedury w pierwotnie zakładanym terminie i zawarcie umowy od dnia 1 stycznia. W celu zapewnienia ciągłości realizacji usług sprzątania, które mają charakter nieprzerwany i są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania obiektów Zamawiającego (w tym zapewnienia wymogów sanitarnych i organizacyjnych), Zamawiający był zmuszony do udzielenia zamówienia w trybie zamówienia z wolnej ręki na okres przejściowy. Obecnie, po cofnięciu odwołania i ustaniu przeszkód formalnoprawnych, Zamawiający wszczyna nowe postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego. Z uwagi na to, że umowa zawarta w trybie z wolnej ręki ma charakter tymczasowy, a jej dalsze utrzymywanie pozostawałoby w sprzeczności z zasadą efektywnego i konkurencyjnego wydatkowania środków publicznych, zachodzi konieczność niezwłocznego wyłonienia wykonawcy w trybie konkurencyjnym. Pilna potrzeba udzielenia zamówienia wynika z obiektywnych okoliczności proceduralnych (wniesienie i następnie cofnięcie odwołania do KIO), które były niezależne od Zamawiającego i których skutków czasowych nie mógł on przewidzieć na etapie planowania postępowania. Skrócenie terminu składania ofert do 15 dni pozwoli na sprawne przeprowadzenie postępowania i zawarcie umowy w możliwie najkrótszym czasie, przy jednoczesnym zachowaniu realnej możliwości przygotowania ofert przez wykonawców. Jednocześnie Zamawiający wskazuje, że przedmiot zamówienia jest standardowy, powszechnie występujący na rynku, a dokumentacja postępowania została przygotowana w sposób kompletny i jednoznaczny, co umożliwia wykonawcom sporządzenie ofert w skróconym terminie bez uszczerbku dla zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. W związku z powyższym skrócenie terminu składania ofert do 15 dni jest zasadne i znajduje pełne oparcie w art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: KOMPLEKSOWA USŁUGA SPRZĄTANIA OBIEKTÓW, BUDYNKÓW I POSESJI BYDGOSKIEGO CENTRUM SPORTU – KOMPLEKS SPORTOWY ZAWISZA
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 9. Zamawiający zgodnie z zapisem art. 441 ust. 1 ustawy PZP przewiduje możliwość prawa opcji w postaci wydłużenia okresu realizacji o 3 miesiące, tj. do dnia 31.03.2028 r. z zastosowaniem cen określonych w formularzu ofertowym. 1. Prawo opcji wykonywane będzie na takich samych warunkach jak wykonywanie zakresu podstawowego umowy, w cenach ustalonych na etapie składania ofert. 2. Zamawiający zastrzega, iż część zamówienia określona jako prawo opcji jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem Zamawiającego. Realizacja prawa opcji może, ale nie musi nastąpić w zależności od zapotrzebowania Zamawiającego i na skutek jego dyspozycji w tym zakresie. Brak realizacji zamówienia w tym okresie nie będzie rodzić żadnych roszczeń ze strony Wykonawcy w stosunku do Zamawiającego. Wykonanie prawa opcji nie będzie wymagać aneksu do umowy. 3. Prawo opcji zostanie uruchomione na pisemny wniosek Zamawiającego w terminie jednego tygodnia przed planowanym rozpoczęciem świadczenia usługi w zakresie prawa opcji, nie później niż do 27.12.2027 r.