146864-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Technische Tests, Analysen und Beratung – Undersøgelse af flagermuskollisioner med havvindmøller
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUndersøgelse af flagermuskollisioner med havvindmøller
BeschreibungI de seneste år har der været et stigende fokus på havvindmøllers påvirkning af flagermus, idet en række flagermusarter både migrerer og fouragerer over havet. Det kan således ikke udelukkes, at havvindmøller, og nok især de mere kystnære møller, udgør en risiko for flagermusbestandene. Den manglende viden om flagermus kan fordyre og besværliggøre nye projekter. Hovedformålet med nærværende opgave er at gennemføre en konkret undersøgelse af hvor mange flagermus, der kolliderer med havvindmøller i to eksisterende danske havvindmølleparker. Der skal desuden indsamles viden om forholdet mellem flagermusaktiviteten i havvindmølleparker og de faktiske antal kollisioner. Der skal på baggrund af denne viden udvikles et værktøj til beregning af det forventede antal flagermuskollisioner i en given havvindmøllepark. Opgaven pågår i perioden 2026-2028 og afsluttes med en slutrapport ultimo 2028. Der vil skulle fremskaffes undersøgelsesudstyr til opgaven i 2026, og undersøgelserne skal igangsættes i 2026, hvis det er muligt og hensigtsmæssigt. Der er udvalgt to konkrete danske havvindmølleparker til projektet. Energistyrelsen forventer snarest at indgå samarbejdsaftaler med de respektive vindmølleoperatører om projektets gennemførelse. Opgaven udføres under inddragelse af en bred følgegruppe, der løbende skal orienteres om arbejdes fremdrift.
Interne Kennung8013-4092
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung, 90721700 Schutz gefährdeter Arten
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenAftalen indeholder følgende optioner: • Analyse af fugledata, jf. Bilag 1 Projektbeskrivelsens pkt. 1.2.4. • Tilkøb på timebasis, jf. Bilag 1 Projektbeskrivelsens, pkt. 1.2.5.