2. Verfahren
Verfahren
Titel: Opførelse af ny slamforbrændingsanlæg (forbrændingsanlæg) (TE2)
Beschreibung: SK Spildevand A/S har igennem længere tid arbejdet med at finde egnede modtagere af PFAS-holdigt spildevandsslam. En løsning har vist sig at være meget udfordrende, da der ikke findes mange anlæg med den nødvendige teknologi til håndteringen. Derfor har SK Spildevand A/S besluttet at anlægge et lokalt slamforbrændingsanlæg på det eksisterende Slagelse Renseanlæg. Det er SK Spildevand A/S’ forventning, at opførelsen af et slamforbrændingsanlæg vil betyde et markant løft til natur og vandmiljø, hvorved der sker en væsentlig reduktion i udledning af PFAS, tungmetaller og andre miljøfremmede stoffer til natur og vandmiljø. I stedet forbrændes de miljøfarlige stoffer i slammet og det tilbageværende restprodukt vil kunne anvendes som jordforbedringsmiddel grundet indhold af fosfor og kulstof, der forbedrer landbrugsjorden og binder CO2. Dette udbud omfatter projektering, produktion, levering og installering af et slamforbrændingsanlæg inklusive tørring (leverancen). Der ønskes et slamforbrændingsanlæg med en årlig kapacitet på cirka 6.600 tons slam. Anlægget skal klassificeres som et énstrenget anlæg, men forberedes til konvertering til et tostrenget anlæg for at sikre fremtidig behandling af større mængder slam. Herudover omfatter udbuddet en option på en serviceaftale, som omfatter hjælp og bistand til SK Spildevand A/S i forbindelse med dennes brug af slamforbrændingsanlægget, men serviceaftalen skal ikke omfatte reserve- eller forbrugsdele. Serviceaftalen prissættes som en option, som SK Spildevand A/S kan vælge at gøre brug af. Procesleverandørens opfyldelse af den udbudte kontrakt, herunder opfyldelsen af garantikravene, må ikke være betinget af, at SK Spildevand A/S udnytter optionen og indgår serviceaftale med Procesleverandøren. Det udbudte anlæg er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Kontrakten: Der indgås en kontrakt om projektering, produktion, levering og installering af procesanlæg på baggrund af det udkast til kontrakt, som er en del af udbudsmaterialet. Dette projekt – opførelse af et slamforbrændingsanlæg – omfatter blandt andet også en kontrakt om etablering af bygning, som huser forbrændingsanlægget samt installationer, spildevandsledninger, omkringliggende befæstning og tilkørselsveje mm., som udbydes i et separat udbud med tilhørende totalentreprisekontrakt. SK Spildevand A/S har vurderet, at håndtering af grænseflader, ansvar og risici, inden for hvert udbud/hver kontrakt, er bedst placeret hos henholdsvis totalentreprenøren/procesleverandøren. Yderligere opdeling af projektet/kontrakterne medfører øget risiko for SK Spildevand A/S, herunder øgede omkostninger til byggeledelse mv., hvorfor SK Spildevand A/S har vurderet det hensigtsmæssigt ikke at opdele projektet/kontrakterne yderligere. I udbudsbekendtgørelsen har Ordregiver angivet varighed af kontrakten til 18 måneder. Ordregiver bemærker, at denne periode alene afspejler det forventede tidspunkt for kontraktindgåelse frem til aflevering, og at kontrakten ophører, når hver part har opfyldt de forpligtelser, som påhviler denne i medfør af kontrakten.
Interne Kennung: 204438
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til §§ 61-66 i lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025 Udbudsloven (udbudsloven). Baggrunden for at anvende en udbudsprocedure med forhandling er, at opfyldelse af den udbudte kontrakt kræver specifik viden og kompetencer fra tilbudsgiver inden for slamforbrænding og ikke mindst håndtering, koordinering og styring af leverancer med høj teknisk kompleksitet. SK Spildevand A/S vurderer, at der er behov for at tilpasse tilbuddene, herunder tilbudsgivers forslag, for at imødekomme udbudsmaterialets krav og kontraktens særlige forhold i forhold til kontraktens art, kompleksitet, juridiske og økonomiske forhold samt de dermed forbundne ansvar og risici, og at kontrakten derfor ikke kan tildeles uden forudgående forhandling. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, og i givet fald således ikke gennemføre forhandlinger med tilbudsgiverne. Tilbudsgiverne bør således være opmærksomme på, at det indledende tilbud er fuldstændigt, konkurrencedygtigt og konditionsmæssigt. Tilbudsgiverne får besked om Ordregivers beslutning om forhandling/tildeling umiddelbart efter Ordregivers gennemgang af de indledende tilbud. Af denne besked vil nærmere information om eventuelle mødetidspunkter fremgå, såfremt Ordregiver beslutter at indlede forhandlinger. Vælger Ordregiver at gennemføre forhandlingsforløbet, vil det som udgangspunkt foregå mundtligt på fysiske møder. Der vil dog være mulighed for at foretage en skriftlig forhandling, hvis Ordregiver anser det for hensigtsmæssigt. Hvis Ordregiver vælger at indlede forhandlinger, anser Ordregiver sig for berettiget til at forhandle om alle tilbud, herunder tilbud, som må betragtes som ukonditionsmæssige og/eller som indeholder forbehold (herunder forbehold over for grundlæggende vilkår i udbudsgrundlaget). Ordregiver forbeholder sig ret til at gennemføre flere forhandlingsrunder. Vælger Ordregiver at indlede forhandlinger, vil Ordregiver forud for forhandlingsmøderne udsende en dagsorden til tilbudsgiverne. Hvis Ordregiver efter forhandlingsmøderne ønsker at ændre udbudsmaterialet, vil sådanne ændringer blive meddelt samtlige tilbudsgivere forud for den efterfølgende tilbudsfrist. Ordregiver kan efter de indledende forhandlingsmøder indkalde reviderede tilbud, idet Ordregiver kan forbeholde sig at træffe tildelingsbeslutning på grundlag af disse tilbud. Alternativt kan Ordregiver vælge at indkalde endelige tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42000000 Industrielle Maschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232422 Schlammbehandlungsanlagen, 45252000 Bauarbeiten für Klär-, Reinigungs- und Müllverbrennungsanlagen, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45317000 Sonstige Elektroinstallationsarbeiten, 45350000 Maschinentechnische Installationen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet en option på en serviceaftale, som omfatter hjælp og bistand til SK Spildevand A/S i forbindelse med dennes brug af slamforbrændingsanlægget, men serviceaftalen skal ikke omfatte reserve- eller forbrugsdele. Serviceaftalen prissættes som en option, som SK Spildevand A/S kan vælge at gøre brug af.