See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af vintertjeneste i Faaborg-Midtfyn Kommune
Beschreibung: Entrepriserne omfatter vintertjeneste på veje i Faaborg-Midtfyn Kommune.Vintertjenesten omfattet af nærværende udbud omfatter snerydning og glatførebekæmpelse med lastbiler/traktorer på kørebaner, stier, pladser og fortove i Faaborg-Midtfyn Kommune.Der indgås en rammeaftale med én entreprenør pr. entreprise.Udbuddet omfatter entrepriserne beskrevet i Særlig arbejdsbeskrivelse punkt. 1.1.1. Kontraktperioden er fra 1. oktober 2026 til og med 30. september 2028. Rammeaftalen kan forlænges op til 2 gange med 1 år ad gangen. Dermed udløber rammeaftalen inklusive optioner på forlængelse senest den 30. april 2030.Sammensætning og beliggenhed fremgår af Særlig arbejdsbeskrivelse, Instruks og rutekort.Ordregiver leverer salt og stiller saltspredere, sneplove og koste til rådighed til lastbilerne/traktorerne.Ordregiver betaler for montering af frontplade og chassisbeslag m.m. for montering af Ordregivers udstyr.Vintertjenestens omfang er afhængigt af vejret. I en gennemsnitlig vinter kan der forventes:• 75 udkald til glatførebekæmpelse på klasse I-veje.• 65 timer til kombikørsel pr. rute på klasse I- veje.• 65 timer til snerydning pr. rute på klasse I-veje.• 60 udkald til glatførebekæmpelse på klasse II-III veje.• 65 timer til kombikørsel pr. rute på klasse II,III og/eller IV veje.• 20 timer til snerydning pr. rute på klasse II, III og/ eller IV-veje.Vintertjenesten skal kunne udføres på alle tider af døgnet. Alle ugens dage også søn- og helligdage.Den udbudte opgave er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet.Udbuddet er opdelt i 18 delaftaler. Der kan bydes på én eller flere delaftaler.Den maksimale værdi af det samlede træk på tværs af alle Rammeaftaler i rammeaftaleperioden er 25 mio. kr. ekskl. moms.Når Faaborg-Midtfyn Kommune har indkøbt Ydelser for et beløb svarende til den ovenfor anførte maksimale værdi, kan Faaborg-Midtfyn Kommune ikke længere indkøbe yderligere Ydelser under Rammeaftalen, hvorefter Rammeaftalen automatisk ophører, uanset hvad der i øvrigt måtte fremgå af Rammeaftalen. Leverandøren vil ikke kunne kræve erstatning hos Faaborg-Midtfyn med den begrundelse, at Rammeaftalen derved er ophørt før aftaleperiodens udløb.Faaborg-Midtfyn Kommune har fastsat den maksimale værdi ud fra en samlet vurdering af de usikkerhedsfaktorer, der på tidspunktet for udbuddet af Rammeaftalen var til stede vedrørende det estimerede forbrug i Rammeaftalens løbetid og de omfattede ydelsers værdi.Mængden af Tjenesteydelser angivet i tilbudslisten er således Ordregivers bedste skøn og kan variere i kontraktperioden. Alle mængder er skønnet, svarende til ét års ydelser. Mængderne kan variere i forhold til det konkrete vejrlig i kontraktperioden.De enkelte rammeaftaler tildeles den tilbudsgiver, der afgiver det økonomisk mest fordelagtige tilbud på grundlag af pris
Interne Kennung: 278087881
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud i henhold til §§ 56-57 i lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer (udbudslo-ven).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90620000 Schneeräumung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90630000 Glatteisbeseitigung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Sirius A1
Beschreibung: Entrepriserne omfatter vintertjeneste på veje i Faaborg-Midtfyn Kommune.Vintertjenesten omfattet af nærværende udbud omfatter snerydning og glatførebekæmpelse med lastbiler/traktorer på kørebaner, stier, pladser og fortove i Faaborg-Midtfyn Kommune.Der indgås en rammeaftale med én entreprenør pr. entreprise.Udbuddet omfatter entrepriserne beskrevet i Særlig arbejdsbeskrivelse punkt. 1.1.1. Kontraktperioden er fra 1. oktober 2026 til og med 30. september 2028. Rammeaftalen kan forlænges op til 2 gange med 1 år ad gangen. Dermed udløber rammeaftalen inklusive optioner på forlængelse senest den 30. april 2030.Sammensætning og beliggenhed fremgår af Særlig arbejdsbeskrivelse, Instruks og rutekort.Ordregiver leverer salt og stiller saltspredere, sneplove og koste til rådighed til lastbilerne/traktorerne.Ordregiver betaler for montering af frontplade og chassisbeslag m.m. for montering af Ordregivers udstyr.Vintertjenestens omfang er afhængigt af vejret. I en gennemsnitlig vinter kan der forventes:• 75 udkald til glatførebekæmpelse på klasse I-veje.• 65 timer til kombikørsel pr. rute på klasse I- veje.• 65 timer til snerydning pr. rute på klasse I-veje.• 60 udkald til glatførebekæmpelse på klasse II-III veje.• 65 timer til kombikørsel pr. rute på klasse II,III og/eller IV veje.• 20 timer til snerydning pr. rute på klasse II, III og/ eller IV-veje.Vintertjenesten skal kunne udføres på alle tider af døgnet. Alle ugens dage også søn- og helligdage.Den udbudte opgave er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet.Udbuddet er opdelt i 18 delaftaler. Der kan bydes på én eller flere delaftaler.Den maksimale værdi af det samlede træk på tværs af alle Rammeaftaler i rammeaftaleperioden er 25 mio. kr. ekskl. moms.Når Faaborg-Midtfyn Kommune har indkøbt Ydelser for et beløb svarende til den ovenfor anførte maksimale værdi, kan Faaborg-Midtfyn Kommune ikke længere indkøbe yderligere Ydelser under Rammeaftalen, hvorefter Rammeaftalen automatisk ophører, uanset hvad der i øvrigt måtte fremgå af Rammeaftalen. Leverandøren vil ikke kunne kræve erstatning hos Faaborg-Midtfyn med den begrundelse, at Rammeaftalen derved er ophørt før aftaleperiodens udløb.Faaborg-Midtfyn Kommune har fastsat den maksimale værdi ud fra en samlet vurdering af de usikkerhedsfaktorer, der på tidspunktet for udbuddet af Rammeaftalen var til stede vedrørende det estimerede forbrug i Rammeaftalens løbetid og de omfattede ydelsers værdi.Mængden af Tjenesteydelser angivet i tilbudslisten er således Ordregivers bedste skøn og kan variere i kontraktperioden. Alle mængder er skønnet, svarende til ét års ydelser. Mængderne kan variere i forhold til det konkrete vejrlig i kontraktperioden.
Interne Kennung: 278090535-0
Los: LOT-0002
Titel: Sirius 1
Interne Kennung: 278090590-1
Los: LOT-0003
Titel: Sirius 2
Interne Kennung: 278090734-2
Los: LOT-0004
Titel: Sirius 3
Interne Kennung: 278090752-3
Los: LOT-0005
Titel: Sirius 4
Interne Kennung: 278090778-4
Los: LOT-0006
Titel: Sirius 5
Interne Kennung: 278090805-5
Los: LOT-0007
Titel: Sirius 6
Interne Kennung: 278090892-6
Los: LOT-0008
Titel: Sirius 7
Interne Kennung: 278091005-7
Los: LOT-0009
Titel: Sirius 8
Interne Kennung: 278091096-8
Los: LOT-0010
Titel: Sirius 9
Interne Kennung: 278091186-9
Los: LOT-0011
Titel: STI 1
Interne Kennung: 278091482-10
Los: LOT-0012
Titel: STI 2
Interne Kennung: 278091565-11
Los: LOT-0013
Titel: STI 3
Interne Kennung: 278091667-12
Los: LOT-0014
Titel: STI 6
Interne Kennung: 278091752-13
Los: LOT-0015
Titel: Håndrute 1
Interne Kennung: 278091971-14
Los: LOT-0016
Titel: Håndrute 2
Interne Kennung: 278092084-15
Los: LOT-0017
Titel: Håndrute 3
Interne Kennung: 278092176-16
Los: LOT-0018
Titel: Håndrute 4
Interne Kennung: 278092286-17