2. Verfahren
Verfahren
Titel: Opførelse af ny slamforbrændingsanlæg (bygning) (TE1)
Beschreibung: SK Spildevand A/S har igennem længere tid arbejdet med at finde egnede modtagere af PFAS-holdigt spildevandsslam. En løsning har vist sig at være meget udfordrende, da der ikke findes mange anlæg med den nødvendige teknologi til håndteringen. Derfor har SK Spildevand A/S besluttet at anlægge et lokalt slamforbrændingsanlæg på det eksisterende Slagelse Renseanlæg. Det er SK Spildevand A/S’ forventning, at opførelsen af et slamforbrændingsanlæg vil betyde et markant løft til natur og vandmiljø, hvorved der sker en væsentlig reduktion i udledning af PFAS, tungmetaller og andre miljøfremmede stoffer til natur og vandmiljø. I stedet forbrændes de miljøfarlige stoffer i slammet og det tilbageværende restprodukt vil kunne anvendes som jordforbedringsmiddel grundet indhold af fosfor og kulstof, der forbedrer landbrugsjorden og binder CO2. Dette udbud omfatter projektering og udførelse af bygning, udgravning for slamfødeledning samt jordhåndtering, slamfødekasse, regn- og spildevandsledninger, belægning, tilkørselsveje mm. (bygge- og anlægsarbejdet). Bygningen skal udformes således, der i fremtiden er plads til to forbrændingslinjer uden ombygning. Bygningen skal integreres blandt nuværende omkringliggende bygninger, med udgangspunkt i seneste bygværk, jf. byggeprogrammet pkt. 8.1.1. Det udbudte bygge- og anlægsarbejde er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Kontrakten: Der indgås en totalentreprisekontrakt på baggrund af udkast til totalentreprisekontrakt, som er en del af udbudsmaterialet. Dette projekt – opførelse af et slamforbrændingsanlæg – omfatter blandt andet også en kontrakt om projektering, produktion, levering og installering af procesanlæg/-forbrændingsanlæg, som udbydes i et separat udbud med tilhørende totalleverancekontrakt. SK Spildevand A/S har vurderet, at håndtering af grænseflader, ansvar og risici, inden for hvert udbud/hver kontrakt, er bedst placeret hos henholdsvis totalentreprenøren/totalleverandøren. Yderligere opdeling af projektet/kontrakterne medfører øget risiko for SK Spildevand A/S, herunder øgede omkostninger til byggeledelse mv., hvorfor SK Spildevand A/S har vurderet det hensigtsmæssigt ikke at opdele projektet/kontrakterne yderligere. I udbudsbekendtgørelsen har Bygherre angivet varighed af kontrakten til 13 måneder. Bygherre bemærker, at denne periode alene afspejler det forventede tidspunkt for kontraktindgåelse frem til aflevering, og at kontrakten ophører, når hver part har opfyldt de forpligtelser, som påhviler denne i medfør af kontrakten.
Interne Kennung: 204438
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til §§ 61-66 i lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025 Udbudsloven (udbudsloven). Baggrunden for at anvende en udbudsprocedure med forhandling er, at opfyldelse af den udbudte kontrakt kræver specifik viden og kompetencer fra tilbudsgiver inden for slamforbrænding og ikke mindst håndtering, koordinering og styring af totalentrepriser. SK Spildevand A/S vurderer, at der er behov for at tilpasse tilbuddene, herunder tilbudsgivers forslag, for at imødekomme udbudsmaterialets krav og kontraktens særlige forhold i forhold til kontraktens art, kompleksitet, juridiske og økonomiske forhold samt de dermed forbundne ansvar og risici, og at kontrakten derfor ikke kan tildeles uden forudgående forhandling. Bygherre forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, og i givet fald således ikke gennemføre forhandlinger med tilbudsgiverne. Tilbudsgiverne bør således være opmærksomme på, at det indledende tilbud er fuldstændigt, konkurrencedygtigt og konditionsmæssigt. Tilbudsgiverne får besked om Bygherres beslutning om forhandling eller tildeling umiddelbart efter Bygherres gennemgang af de indledende tilbud. Af denne besked vil nærmere information om eventuelle mødetidspunkter fremgå, såfremt Bygherre beslutter at indlede forhandlinger. Vælger Bygherre at gennemføre forhandlingsforløbet, vil det som udgangspunkt foregå mundtligt på fysiske møder. Der vil dog være mulighed for at foretage en skriftlig forhandling, hvis Bygherre anser det for hensigtsmæssigt. Hvis Bygherre vælger at indlede forhandlinger, anser Bygherre sig for berettiget til at forhandle om alle tilbud, herunder tilbud, som må betragtes som ukonditionsmæssige og/eller som indeholder forbehold (herunder forbehold over for grundlæggende vilkår i udbudsgrundlaget). Bygherre forbeholder sig ret til at gennemføre flere forhandlingsrunder.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45232420 Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen, 45252000 Bauarbeiten für Klär-, Reinigungs- und Müllverbrennungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0000