148836-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Versicherungen – Udbud af rammeaftale om forsikringsydelser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale om forsikringsydelser
Beschreibung: I forlængelse af den brede politiske aftale om erstatning til minkavlere og minkfølgeerhverv berørt af COVID-19 (S, V, RV, SF og LA) blev det den 2. november 2023 besluttet, at Finansiel Stabilitet skal stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene. Opgaven håndteres i praksis af Finansiel Stabilitets datterselskab, FS Ejendomsselskab A/S, som således er kontraktparten. Det forventes, at Finansiel Stabilitet vil overtage aktiver fra i alt ca. 100 minkfølgeerhverv, hvoraf der forventes at være i alt ca. 70 ejendomme. Hovedparten forventes at være beliggende i Jylland. Udover fast ejendom og inventar vil der være tale om en bred portefølje af aktiver, der bl.a. forventes at kunne være varelagre, herunder af foderstof, vogn- og maskinparker, køretøjer, produktionsmaskiner og driftsmateriel. Finansiel Stabilitet vil i forbindelse med håndteringen af de overtagne aktiver få brug for forsikring af aktiverne, indtil de er solgt. Dette udbud vedrører indgåelse af rammeaftale om forsikringsydelser gældende fra den 1. maj 2025. Der er tale om genudbud af den rammeaftale, der blev udbudt ved udbudsbekendtgørelse 739871-2024. Rammeaftalen forventes at have en anslået værdi på 3,0 mio. kr. Rammeaftalen har en maksimal værdi på 5,0 mio. kr. for den initiale aftaleperiode på 12 måneder og en maksimal værdi på 8,0 mio. kr. i hele rammeaftalens løbetid inklusiv eventuelle forlængelser på op til 36 måneder.
Vorherige Bekanntmachung: 739871-2024
Interne Kennung: 387269
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Der anvendes forkortet tilbudsfrist, jf. udbudslovens § 57, stk. 5, som følge af Finansiel Stabilitets akutte behov for forsikring af aktiver overtaget efter udløbet af den tidligere rammeaftale om forsikringsydelser 14. februar 2025 og manglende modtagelse af tilbud i forbindelse med det netop gennemførte udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66510000 Versicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66514100 Transportversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen
5. Los
Los: LOT-0000