149025-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigung und Sanierung des städtischen und ländlichen Raumes, und zugehörige Dienstleistungen – Vinterudbud
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelVinterudbud
BeschreibungSkanderborg Kommune har udbud af vintertjeneste i form af snerydning og glatførebekæmpelse på vinterklasse 1 veje i Skanderborg kommune. Udbuddet omfattede glatførebekæmpelse kombineret med snerydning på vinterklasse 1 veje Udbuddet omfattede såvel egentlige kørebaner som svingbaner, rundkørsler, vejtilslutninger, buslommer, holdebaner, rastepladser, vigepladser, parkeringslommer o.l. på vintervejklasse 1 veje
Interne Kennung436061
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90600000 Reinigung und Sanierung des städtischen und ländlichen Raumes, und zugehörige Dienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90630000 Glatteisbeseitigung, 90620000 Schneeräumung
5. Los
LosLOT-0001
TitelRute LVA1
BeschreibungOpgaven omfatter i hovedtræk henholdsvis glatførebekæmpelse og snerydning med lastbil eller traktor på kørebaner og snerydning med lastbil eller traktor på kørebaner.
Interne Kennung436066
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90630000 Glatteisbeseitigung, 90620000 Schneeräumung, 90600000 Reinigung und Sanierung des städtischen und ländlichen Raumes, und zugehörige Dienstleistungen
Optionen
Beschreibung der OptionenKontraktperiode fra 15. oktober 2025 til 15. april 2027. Der er en option på forlængelse af aftalen med 2 x 1 år. Såfremt Skanderborg Kommune ønsker at benytte forlænge rammeaftalen skal Skanderborg Kommune senest 1 måneden forinden udløb af rammeaftalen meddele leverandøren dette. Leverandøren skal senest 14 dage efter modtagelse af meddelelse fra Skanderborg Kommune omkring anvendelse af optionen, meddele Skanderborg Kommune hvorvidt leverandøren ønsker at forlænge aftalen.
LosLOT-0002
TitelRute LVA2
Interne Kennung436068
LosLOT-0003
TitelRute LVA3
Interne Kennung436069