See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ændring af rådgiveraftale - Renovering af Nærumvænge
Beschreibung: Søllerød Almene Boligselskab udbød en aftale om totalrådgivning vedrørende renovering af Nærumvænge ved udbudsbekendtgørelse 2015/S 174-316741 af 9. september 2015. Projektet omfattede renovering af Nærumvænge inden for rammerne af den eksisterende bygningsmasse. Nærumvænge, afd. 2 i Søllerød Almene Boligselskab, består af 340 boliger i henholdsvis etagebyggeri og rækkehusbebyggelse, beliggende i Nærum. Projektet havde en anslået entreprisesum på kr. 110 mio. inkl. moms. Efter udbuddet blev Dominia A/S tildelt totalrådgiveraftalen med en kontraktsum på kr. 8.070.000 inkl. moms, fordelt på henholdsvis fast pris og honorar efter byggeudgift, og den forventede aflevering var fastsat til december 2017. Efter igangsætning af projektet blev det forsinket grundet manglende godkendelse af projektet i afdelingen, og projektet blev desuden revideret af samme grund, hvorfor der både var opgaver, som udgik, og opgaver, som tilgik projektet. På grund af den manglende godkendelse af projektet, valgte boligselskabets repræsentantskab at iværksætte call in-bestemmelsen i almenboliglovens § 37, stk. 4-6. Entreprisesummen er på baggrund af prisudviklingen justeret til kr. 114 mio. inkl. moms, og det deraf afledte rådgiverhonorar grundet honorarformen, honorar efter byggeudgift, vil ligeledes ændre sig. Parterne har besluttet at udarbejde en allonge til aftalen, som indarbejder ændringerne. Ændringen i rådgiveraftalens værdi beløber sig til ca. kr. 250.000 inkl. moms. Nærværende bekendtgørelse med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed vedrører derfor en tilpasning af parternes aftalegrundlag. Ud over tilpasning af tidsplanen, rådgiverhonoraret og opgaverne tilpasses også forsikringsvilkårene.
Vorherige Bekanntmachung: 316741-2015
Interne Kennung: LOT-0001
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Se afsnit 2.1 og 6.