150524-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse – EU-udbud af rammeaftaler vedrørende levering af fødevarer til Hotel- og Restaurantskolen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelEU-udbud af rammeaftaler vedrørende levering af fødevarer til Hotel- og Restaurantskolen
BeschreibungHotel- og Restaurantskolen køber årligt fødevarer for ca. 3,8 mio. kr. Heraf udgør mejerivarer, æggeprodukter og andre relaterede kølevarer ca. 1,3 mio. kr. Udover skolens undervisning, driver skolen også to (2) forskellige kantiner samt en café til elever og lærere. Skolens kantine er samtidigt et undervisningskøkken for skolepraktik-elever. Fødevareleveringen er derfor til både undervisnings- og kommerciel anvendelse. Nærværende fødevareudbud gennemføres som et EU-udbud opdelt på to (2) delaftaler. Aftalelængden er fire (4) år, hvoraf de første 24 måneder er uopsigelige. Dette giver mulighed for at udvikle et tæt samarbejde med leverandøren vedrørende både levering af et bredt sortiment, og mulighed for opstartsaktiviteter, virksomhedsbesøg mv.
Interne Kennung1
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOffentligt udbud
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15100000 Tierische Erzeugnisse, Fleisch und Fleischerzeugnisse, 15200000 Zubereiteter Fisch und Fischkonserven, 15300000 Obst, Gemüse und zugehörige Erzeugnisse, 15400000 Tierische oder pflanzliche Öle und Fette, 15500000 Molkereierzeugnisse, 15600000 Mahl- und Schälmühlenerzeugnisse, Stärken und Stärkeerzeugnisse, 15800000 Diverse Nahrungsmittel, 15870000 Würzmittel, 15890000 Verschiedene Lebensmittel und Trockenerzeugnisse, 15896000 Tiefkühlprodukte, 15900000 Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse, 39220000 Küchenausstattung, Haushalts- und Heimartikel, Catering-Zubehör
5. Los
LosLOT-0001
TitelBasisvarer
BeschreibungDelaftalen dækker et bredt udvalg af basisvarer herunder kolonialvarer, samt grøntvarer. Der efterspørges primært økologiske varer, men også konventionelle varer.
Interne Kennung1.1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15100000 Tierische Erzeugnisse, Fleisch und Fleischerzeugnisse, 15200000 Zubereiteter Fisch und Fischkonserven, 15300000 Obst, Gemüse und zugehörige Erzeugnisse, 15400000 Tierische oder pflanzliche Öle und Fette, 15600000 Mahl- und Schälmühlenerzeugnisse, Stärken und Stärkeerzeugnisse, 15800000 Diverse Nahrungsmittel, 15870000 Würzmittel, 15890000 Verschiedene Lebensmittel und Trockenerzeugnisse, 15896000 Tiefkühlprodukte, 15900000 Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse, 39220000 Küchenausstattung, Haushalts- und Heimartikel, Catering-Zubehör
LosLOT-0002
TitelMejerivarer
BeschreibungDelaftalen dækker et bredt udvalg af mejeri og æg herunder udenlandske og særligt indenlandske oste, flere typer af mælkeprodukter, specialsmør samt æg af forskellige størrelser og fra forskellige racer af fjerkræ. Der efterspørges primært økologiske varer, men også konventionelle varer.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15100000 Tierische Erzeugnisse, Fleisch und Fleischerzeugnisse, 15500000 Molkereierzeugnisse, 15870000 Würzmittel