152006-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Technische Beratung und Konstruktionsberatung – Rammeaftale om totalrådgivning - Københavns Ejendomme 2026 ver. 2
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale om totalrådgivning - Københavns Ejendomme 2026 ver. 2
BeschreibungVed nærværende udbud ønsker Københavns Ejendomme at indhente tilbud på totalrådgivning relateret til byggeri, anlæg, renovering og istandsættelse af Københavns Kommunes ejendomme. Rammeaftalen om totalrådgivning skal understøtte Københavns Ejendommes opgaver relateret til kommunens bygningsmasse.Ordregivers krav til kontraktvilkår fremgår af udkast til rammeaftale (Bilag A), mens kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i Ydelsesbeskrivelsen (Bilag 1).En økonomisk aktør kan ansøge om prækvalifikation til én eller to delaftaler, dog kan der kun ansøges om prækvalifikation til delaftale A og delaftale C i kombination eller delaftale B og delaftale C i kombination. Det er også muligt at anmode om prækvalifikation udelukkende til én delaftale.Anmodes der om prækvalifikation til mere end to delaftaler, vil Ordregiver se bort fra den anmodning, der vedrører den delaftale, hvortil der er modtaget flest konditionsmæssige anmodninger om prækvalifikation på tidspunktet for modtagelsen af anmodningen, der vedrører mere end to delaftaler.Ordregiver vil foretage en selvstændig vurdering af hver enkelt delaftale med henblik på udvælgelse af ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud.
Interne Kennung275620967
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOrdregiver har opdelt rammeaftalen i tre særskilte, uafhængige delaftaler.Rammeaftalens anslåede værdi er 450.000.000 DKK, mens rammeaftalens maksimale værdi er 475.000.000 DKK. Den anslåede værdi af rammeaftalen er fastsat på baggrund af Ordregivers kendskab til det forventede aktivitetsniveau og kendte behov på udbudstidspunktet. Den maksimale værdi er derimod fastsat højere for at sikre den nødvendige fleksibilitet i rammeaftalens løbetid. Forskellen mellem den anslåede værdi og den maksimale værdi er primært begrundet i, at Ordregivers behov i væsentligt omfang er påvirket af politiske beslutninger, herunder ændrede prioriteringer og budgetbeslutninger, som ikke kan forudsiges på udbudstidspunktet. Angivelsen af den anslåede og den maksimale værdi af rammeaftalen medfører ikke en aftageforpligtelse for Ordregiver.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau, 71312000 Beratung im Hochbau, 71313000 Umwelttechnische Beratung, 71313100 Lärmschutzberatung, 71317100 Beratung im Bereich Brand- und Explosionsschutz und -überwachung, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71621000 Technische Analysen oder Beratung
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale A
BeschreibungDelaftalen omfatter opgaver, der har en budgetteret entreprisesum på over 10.000.000 DKK samt svømmebadsprojekter med en budgetteret entreprisesum over 1.000.000 DKK. Honorar beregnes som en procentsats af entreprisesummen.
Interne Kennung697badc7fb03ba8d1f3a8aa9-698089387f47528400836bcd
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
LosLOT-0002
TitelDelaftale B
BeschreibungDelaftale B omfatter opgaver med en budgetteret entreprisesum mellem 1.000.000 DKK og 10.000.000 DKK.
Interne Kennung697bb4157f475284008340f0-698089387f47528400836bce
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
LosLOT-0003
TitelDelaftale C
BeschreibungDelaftale C omfatter opgaver med en budgetteret entreprisesum under 1.000.000 DKK.
Interne Kennung697bb642fb03ba8d1f3a8ac8-698089387f47528400836bcf