2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af hovedentreprise LLYN.B346A_Nanolab HE2: Bygning og basisinstallationer
Beschreibung: DTU Nanolab, Nationalt Center for Nanofabrikation og karakterisering, forsker i og giver adgang til avanceret udstyr og ekspertise inden for mikro og nanoteknologi. Med placeringen på DTU Lyngby Campus spiller DTU Nanolab en central rolle i udviklingen af mikro og nanoteknologi i Danmark. De eksisterende laboratorier er dog udnyttet fuldt ud, og der er behov for nye og tidssvarende rammer, der kan understøtte fremtidige forskningsaktiviteter og imødekomme en stigende efterspørgsel. DTU opfører derfor bygning 346A (herefter kaldt ”HE2: Bygning og basisinstallationer”). Bygningen skal huse moderne forskningsfaciliteter, der understøtter de avancerede processer og den højteknologiske forskning, som DTU Nanolab er kendt for.
Vorherige Bekanntmachung: 281326-2025
Interne Kennung: 110715
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45211350 Bau von Mehrzweckgebäuden, 45213000 Bauarbeiten für kommerzielle Gebäude, Lagerhallen und Industriegebäude, Bauten in Verbindung mit dem Transportwesen, 45213100 Bauarbeiten für Geschäftsbauten, 45214000 Bauarbeiten für Schulen oder Forschungsanstalten, 45214300 Bauarbeiten für Hochschulen, 45214400 Bauarbeiten für Universitätsgebäude, 45214600 Bauarbeiten für Forschungsgebäude, 45214610 Bau von Laborgebäuden, 45214631 Einbau von Reinräumen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Hovedentreprise LLYN.B346A_Nanolab HE2: Bygning og basisinstallationer
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Styring af nomineret underentreprenør for E3: Renrum og procesinstallationer. Optionen indebærer styring af den nominerede underentreprenør for E3: Renrum og procesinstallationer. Når DTU gennemfører det særskilte udbud af entrepriseaftalen for E3: Renrum og procesinstallationer, skal hovedentreprenøren for HE2: Bygning og basisinstallationer, såfremt DTU aktiverer optionen, indtræde i rollen som styringsentreprenør for den entreprenør, der vinder E3-udbuddet (”Renrumsentreprenøren”). Formålet med optionen er at sikre én samlet hovedansvarlig for styring og koordinering af grænsefladen mellem HE2-projektet og de kommende renrumsarbejder. Dette skal minimere grænsefladerisici, understøtte en effektiv byggeproces og sikre, at renrumsarbejderne integreres hensigtsmæssigt i HE2’s samlede udførelse. Optionens aktivering indebærer derfor, at hovedentreprenøren overtager ansvaret for planlægning, styring, koordinering, entreprisestyring og opfølgning over for Renrumsentreprenøren, herunder koordinering af grænseflader, tid, logistik, sikkerhed, kvalitet og driftskrav. Optionen er obligatorisk at afgive pris på.