152998-2026 - Wettbewerb
Polen – Verwaltung von Müllhalden – Odbiór, transport oraz zagospodarowanie paliwa alternatywnego (RDF) o kodzie 19 12 10 z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOdbiór, transport oraz zagospodarowanie paliwa alternatywnego (RDF) o kodzie 19 12 10 z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest usługa sukcesywnego odbioru, transportu i zagospodarowania paliwa alternatywnego RDF o kodzie 19 12 10 wytwarzanego w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów zlokalizowanym przy ulicy Ekologicznej 1 w Białej Podlaskiej poprzez ich odzysk i/lub recykling, w szacunkowej ilości około 4 800 Mg (słownie: cztery tysiące osiemset ton) w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Podana ilość odpadów jest ilością szacunkową. Szacunku tego Zamawiający dokonał na podstawie ilości odpadów wytworzonych w jego Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w roku 2025 oraz przewidywanego strumienia odpadów komunalnych w roku 2026. 2. W/w odpady wytwarzane są w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej w procesie sortowania frakcji nadsitowej ( >100mm) wydzielonej ze zmieszanych odpadów komunalnych (o kodzie 20 03 01) oraz odpadów opakowaniowych zbieranych selektywnie (odpady z grupy 15 01) na linii sortowniczej po wysortowaniu frakcji materiałowych nadających się do recyklingu i ponownego użycia, tj. papieru, tworzyw sztucznych i opakowań wielomateriałowych, metali żelaznych i nieżelaznych, frakcji mineralnych, szkła. Są to odpady rozdrobnione, poddane separacji powietrznej i magnetycznej (tzw. frakcja lekka). 3. Podstawowa charakterystyka odpadów: a) rozdrobnienie - 0-30 mm, b) wartość opałowa – powyżej 14 000 kJ/kg, c) zawartość chloru – do 1 %, d) zawartość popiołu - do 20 %, e) zawartość siarki całkowita - do 0,5 %, f) wilgotność - do 25 %.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensZamawiający zlecił usługę zagospodarowania odpadów palnych 19 12 12 z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Białej Podlaskiej na podstawie postępowania o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego znak sprawy: RDF-32/2024. (pełna dokumentacja w wersji elektronicznej znajduje się pod adresem: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1037212). Zgodnie z załącznikiem nr 1 do Umowy NR 2/RDF/2025 zawartej w dniu 03 luty 2025 w Białej Podlaskiej szacowana ilość odpadów palnych o kodzie 19 12 12 wynosiła 3600 Mg do zagospodarowania w okresie 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. W czasie ogłaszania powyższego postępowania Zamawiający pomimo zachowania staranności w analizie okresów poprzednich a dotyczących potrzeb w zakresie ilości odpadów palnych 19 12 12 przeznaczonych do zagospodarowania w ramach udzielenia zamówienia nie doszacował tychże ilości co skutkuje wyczerpaniem limitu 3600 Mg odpadów przed upływem okresu 12 miesięcy od dnia podpisania umowy. Niedoszacowanie wynosi około 380 Mg (słownie: siedemset pięćdziesiąt Megagramów) w okresie od 03 Luty 2025r do 03.02.2026r. Rozbieżność pomiędzy szacunkiem potrzeb a rzeczywistą masą odpadów palnych 19 12 12 przeznaczonych do zagospodarowania wynika ze zwiększonego bardziej kalorycznego strumienia odpadów 15 01 06 przyjętych do zagospodarowania w ramach działalności Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Należy pamiętać, iż to właśnie odpady 15 01 06 po procesach przetwarzania mechanicznego zostają przekształcone w odpady palne o kodzie 19 12 12. Brak możliwości przekazywania odpadów palnych 19 12 12 do dalszego zagospodarowania a także brak możliwości unieszkodliwiania tychże skutkuje szybkim zwiększaniem się stanów magazynowych co generuje określone zagrożenia pożarowe i sanitarne. Mając powyższe na uwadze, wskazane okoliczności należy zakwalifikować jako względy społeczne, organizacyjne oraz ważny interes Zamawiającego, które to mieszczą się w zakresie pojęcia „pilnej potrzeby udzielenia zamówienia” zawartego w art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy. Okoliczności te przy tym mają walor czynników o charakterze obiektywnym, co oznacza, że nie zależą w żaden sposób od Zamawiającego, a stwierdzenie ich istnienia i ich weryfikacja są możliwe. Jednocześnie, skrócenie terminu składania ofert w odnośnym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego nie pozbawia Wykonawców możliwości udziału w tym postępowaniu. Każdy z Wykonawców bowiem, jako profesjonalny podmiot w obrocie prawno-gospodarczym, obiektywnie rzecz biorąc, jest w stanie przygotować i złożyć ofertę na realizację przedmiotowego zadania w sytuacji, gdy termin składania ofert będzie nie krótszy niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Ze względu na charakter przedmiotu zamówienia oraz jego drugiej już publikacji, przygotowanie przez wykonawców oferty nie powinno być czasochłonne (w porównaniu np. do zamówienia na dostawy specjalistyczne urządzeń lub zamówień na roboty budowlane), wobec czego skrócenie terminu na składanie ofert nie powinno w żaden sposób wpłynąć na konkurencyjność postępowania. Niezależnie od powyższego, nawet, gdyby uznać, że rozpatrywane skrócenie terminu składania ofert wynika z przyczyn zależnych od Zamawiającego, to i tak pozostaje to bez żadnego wpływu na istnienie takiego uprawnienia po stronie Zamawiającego. Przepis zawarty w art. 138 ust. 2 pkt 2) ustawy służy jedynie skróceniu terminu składania ofert w postępowaniu konkurencyjnym, a nie udzieleniu zamówienia w trybie niekonkurencyjnym.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90533000 Verwaltung von Müllhalden
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90514000 Recycling von Siedlungsabfällen
5. Los
LosLOT-0001
Haupteinstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
Optionen
Beschreibung der OptionenZamawiający zastrzega sobie prawo opcji przy realizacji Zamówienia. Zamawiający będzie miał obowiązek złożenia Wykonawcy zlecenia na zagospodarowanie odpadów, co najmniej w minimalnym zakresie zamówienia tj. zlecenie w zakresie odpowiadającym, co najmniej 80% ilości odpadów wskazanych w szacunku, o którym mowa w ppkt 1 (gwarantowany zakres zamówienia). Zamawiający ma prawo do rozszerzenia zakresu przedmiotu zamówienia (umowy) w zakresie objętym opcją tj. do złożenia Wykonawcy zlecenia na odebranie, transport i zagospodarowanie odpadów w zakresie odpowiadającym do 120% ilości odpadów wskazanych w szacunku, o którym mowa w ppkt 1 (zakres rozszerzony zamówienia). Zamawiający przewiduje możliwość skorzystania z w/w Opcji w zależności od ilości odpadu wytworzonego w instalacji w okresie wykonywania zamówienia, co jest zależne wyłącznie od strumienia odpadów komunalnych trafiającego do instalacji Zamawiającego tj Zamawiający skorzysta z prawa opcji w szczególności w przypadku jeśli ilość wytworzonego odpadu będzie większa lub mniejsza niż ich szacowana ilość wskazana powyżej. Jeżeli w okresie realizacji Zamówienia wskazanym w pkt V, poziom realizacji Usługi nie osiągnie ilości 3 840 Mg odpadu wskazanego w ppkt 1, termin realizacji Zamówienia ulegnie przedłużeniu o czas niezbędny do zrealizowania Zamówienia do ilości 3 840 Mg odpadu lecz nie dłużej niż o 3 (trzy miesiące). Przedłużenie terminu realizacji Zamówienia nastąpi na podstawie oświadczenia Zamawiającego złożonego Wykonawcy, w którym określone zostaną: ilość odpadu pozostała do zagospodarowania i termin zakończenia realizacji Usługi.