See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Wykonanie kompleksowej usługi oświetlenia ulic, dróg i innych otwartych terenów publicznych na terenie gminy Dzierzgoń w okresie marzec 2025–luty 2027
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest świadczenie kompleksowej usługi oświetlenia na terenie Zamawiającego - Gminy Dzierzgoń, poprzez oświetlenie ulic, dróg i innych otwartych terenów publicznych we wskazanym terenie, w porze od zmierzchu do świtu oraz podjęcia wszelkich czynności niezbędnych do zapewnienia oświetlenia na tym obszarze, przy wykorzystaniu infrastruktury własnej oraz Zamawiającego. Zamawiający zobowiązany jest do zaspakajania zbiorowych potrzeb wspólnoty, między innymi w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną. W związku z powyższym Zamawiający zamierza udzielić zamówienia w trybie z wolnej ręki, Spółce ENERGA Oświetlenie Sp. z o.o. z siedzibą w Sopocie przy ul. Grottgera 7, zgodnie z art. 214 ust. 1 pkt 1 lit. a) i b) ustawy PZP, który stanowi, że Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności: – dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn: a) technicznych o obiektywnym charakterze, b) związanych z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów, przy czym każda z wyżej wymienionych przesłanek stanowi samoistną podstawę do udzielenia zamówienia w tym że trybie. Uzasadnienie: a) Spółka ENERGA Oświetlenie jest jedyną, która posiada tytuł prawny do urządzeń infrastruktury oświetleniowej znajdującej się na terenie Zamawiającego, zatem żaden inny podmiot obiektywnie nie posiada sprzętu, wyposażenia (urządzenia odbiorczego) technicznie i technologicznie nieodzownego przy świadczeniu kompleksowej usługi oświetleniowej. W takim przypadku względy techniczne o obiektywnym charakterze przemawiają za udzieleniem zamówienia wyłącznie wskazanej Spółce. Dodatkowo zachodzi również sytuacja, gdzie majątek oświetleniowy znajdujący się na obszarze gminy, w części stanowi jej własność, w części zaś własność Spółki ENERGA Oświetlenie. Z uwagi na charakter tego majątku, dochodzi do jego technicznego pomieszania w stopniu, w którym część majątku stanowiącego własność Zamawiającego w żadnej mierze nie może funkcjonować, podlegać eksploatacji i konserwacji w oderwaniu od części stanowiącej Własność wskazanej Spółki. Niemożliwym jest więc nabywanie przez Zamawiającego energii elektrycznej jedynie do własnej części infrastruktury bez wykorzystania pozostałej części, jak również technicznie niemożliwym jest przeprowadzenie szeregu napraw i skutecznej konserwacji tylko tej części mienia, bez ingerencji w część stanowiącą własność Spółki ENERGA Oświetlenie. Uzasadnienie: b) Zamówienie publiczne może być udzielone Spółce ENERGA Oświetlenie w trybie z wolnej ręki, w związku z ochroną prawa własności tej Spółki, przysługującego jej do infrastruktury oświetleniowej. Każdy przypadek udzielenia tego zamówienia jakiemukolwiek innemu podmiotowi prowadziłby do naruszenia przez Zamawiającego i przez Wykonawcę tego prawa. Według powołanego przepisu, Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów. Prawem wyłącznym o najszerszym zakresie skuteczności pozostaje prawo własności. W każdym więc przypadku w celu realizacji zamówienia konieczne jest posłużenie się elementami infrastruktury będącej własnością Spółki ENERGA Oświetlenie albo konieczna jest w nich ingerencja. Z przepisów Kodeksu cywilnego oraz Prawa energetycznego wynika prawo zakładu będącego właścicielem urządzeń, do podejmowania decyzji odnośnie podmiotu, który prowadzić będzie prace związane z utrzymaniem (konserwacją) punków oświetleniowych w należytym stanie technicznym. Prawo podmiotowe jest prawem bezwzględnym i jego naruszenie rodzi po stronie właściciela roszczenia określone w Kodeksie cywilnym. Wykazany jw. stan faktyczny i prawny wskazuje na spełnienie przesłanek określonych w art. 214 ust.1 pkt 1 lit. b ustawy Pzp tj. przyczyny związane z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów – dla udzielenia przedmiotowego zamówienia publicznego w celu zapewnienia realizacji zadania własnego gminy.
Vorherige Bekanntmachung: 95808-2025
Interne Kennung: TI.271.13.2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50232100 Wartung von Straßenbeleuchtungen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest wykonanie na rzecz Zamawiającego, kompleksowej usługi oświetlenia ulic, dróg i innych otwartych terenów publicznych na terenie gminy Dzierzgoń w porze od zmierzchu do świtu, to jest podjęcie wszelkich czynności niezbędnych do zapewnienia oświetlenia na tym obszarze, w tym utrzymanie i konserwacja infrastruktury oświetleniowej, przy wykorzystaniu posiadanej infrastruktury Wykonawcy oraz funkcjonalnie powiązanego z infrastrukturą Wykonawcy - majątku Zamawiającego.