154339-2026 - Ergebnis
Dänemark – Fahrsimulatoren – Tradium og AMU Nordjylland - Genudbud af lastbilsimulatorer - 2025
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTradium og AMU Nordjylland - Genudbud af lastbilsimulatorer - 2025
BeschreibungTradium og AMU Nordjylland udbyder i fællesskab levering og idriftsættelse af lastbilsimulatorer til brug i undervisning. Formålet med udbuddet er at anskaffe moderne og teknologisk avancerede simulatorer, der kan understøtte en praksisnær og sikker uddannelse inden for transportområdet.Udbuddet omfatter levering, installation og idriftsættelse af simulatorerne på begge uddannelsesinstitutioners adresser (i alt 7. stk.), samt tilhørende undervisningssoftware, support og vedligeholdelse. Det forventes, at simulatorerne kan gengive realistiske køreoplevelser, herunder håndtering af forskellige vejrforhold, trafikscenarier og køretøjstyper i overensstemmelse med gældende krav til erhvervschaufføruddannelser.Ordregivers budgetramme for simulatorerne inklusive service og support i det første år er på kr. 3.250.000 eksklusive moms.
Interne Kennung269789715
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet som gennemføres er fællesindkøb af Servicemægleren A/S som udbudsrådgiver for Tradium & AMU Nordjylland. En række af Udbudslovens frivillige udelukkelsesgrunde er gældende for nærværende udbud., jf. Udbudslovens § 137, nr. 1, 2, 3, 4, 5 og 6. For yderligere beskrivelse af udbuddet, henvises der til udbudsmaterialet.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34151000 Fahrsimulatoren
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34150000 Simulatoren, 34152000 Übungssimulatoren
5. Los
LosLOT-0000