2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dostawa oleju opałowego do celów grzewczych do Zakładu Karnego w Krzywańcu
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest dostawa oleju opałowego do celów grzewczych w ilości 250 m3 dla Zakładu Karnego w Krzywańcu. Przedmiot zamówienia obejmuje 1 pozycję asortymentową, która dostarczana będzie do Zakładu Karnego w Krzywańcu do kotłowni w budynku nr 2 oraz budynku nr 28 Zakładu Karnego w Krzywańcu.
Vorherige Bekanntmachung: 55514-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Dotyczy: Uzasadnienia skrócenia terminu składania ofert w postępowaniu na dostawę oleju opałowego do celów grzewczych do Zakładu Karnego w Krzywańcu. Zamawiający wszczął postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie pn.: „Dostawa oleju opałowego do celów grzewczych do Zakładu Karnego w Krzywańcu”. Wartość przedmiotowego zamówienia przekracza tzw. „próg unijny”, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego, gwarantującego najwyższy poziom konkurencyjności. Zgodnie z art. 138 ust. 1 ustawy Pzp, standardowy termin składania ofert wynosi 35 dni. Jednakże, na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy Pzp, Zamawiający zdecydował o skróceniu tego terminu do 15 dni ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia. Podstawa prawna Decyzja Zamawiającego opiera się na implementacji art. 27 ust. 3 dyrektywy 2014/24/UE. Zgodnie z motywem 46 preambuły tej dyrektywy, instytucje zamawiające mają prawo do przyspieszenia procedury w sytuacjach, gdy standardowe terminy są niewykonalne ze względu na pilną konieczność. Jak wskazuje piśmiennictwo (m.in. A. Sołtysińska), „stan pilnej konieczności” nie musi wynikać z nieprzewidywalnej awarii czy katastrofy (co kwalifikowałoby sprawę do trybu z wolnej ręki), lecz z obiektywnej potrzeby sprawnego zabezpieczenia ciągłości realizacji zadań publicznych. Uzasadnienie faktyczne Przesłanka pilności w niniejszym postępowaniu wynika z następujących okoliczności: 1. Zapewnienie bezpieczeństwa: Przedmiotem zamówienia jest dostawa paliwa niezbędnego do ogrzewania budynków Zakładu Karnego w Krzywańcu w tym oddziału Domu Matki i Dziecka. Zapewnienie odpowiedniej temperatury w tych obiektach jest kluczowe dla zdrowia i bezpieczeństwa osób pozbawionych wolności w Krzywańcu oraz zakwaterowanych w nim dzieci. 2. Brak negatywnego wpływu na konkurencyjność: Przedmiot zamówienia (dostawa oleju opałowego) ma charakter powtarzalny i standardowy. Od profesjonalnych podmiotów działających w tej branży oczekuje się gotowości do szybkiego przygotowania oferty cenowej. Skrócenie terminu do 15 dni jest okresem wystarczającym na skalkulowanie ryzyka i złożenie rzetelnej oferty, nie naruszając przy tym zasad uczciwej konkurencji ani równego traktowania wykonawców. Biorąc pod uwagę, że wyznaczenie pełnego, 35-dniowego terminu uniemożliwiłoby zawarcie umowy przed wygaśnięciem obecnych zabezpieczeń dostaw, Zamawiający uznaje, iż zachodzi pilna potrzeba działania. Skrócenie terminu jest działaniem proporcjonalnym, uzasadnionym interesem publicznym oraz koniecznością zachowania ciągłości funkcjonowania kluczowej infrastruktury gminnej. 3. Finansowanie zamówienia: Przy uwzględnieniu aktualnych cen nośników energii oraz całkowitych kosztów eksploatacyjnych, ogrzewanie olejem opalowym stanowi rozwiązanie korzystniejsze finansowo w porównaniu do ogrzewania gazem. Koszt ogrzewania gazowego obejmuje nie tylko zużycie paliwa, lecz również stałe opłaty abonamentowe oraz dystrybucyjne, które znacząco ponoszą roczne koszty użytkowania instalacji gazowej. W przypadku oleju opalowego koszty te nie występują, co wpływa na obniżenie całkowitych wydatków na ogrzewanie. Mając na uwadze powyższe argumenty, wybór ogrzewania olejem opałowym należy uznać za rozwiązanie uzasadnione ekonomicznie a tym samym zgodne z art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09135000 Heizöle
5. Los
Los: LOT-0001