15547-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Klimasikring Jomfrustien etape 2
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKlimasikring Jomfrustien etape 2
BeschreibungDet samlede Jomfrustiprojekt dækker over ca. 3 ha og er opdelt i 3 etaper, den vestlige, den midterste og den østlige etape, hvor den vestlige etape er udført. Nærværende kontrakt omhandler etape midt og øst, altså to etaper af det samlede Jomfrustiprojekt. Etape midt og øst er defineret af området mellem bygningerne syd for Jomfrustien og supercykelstien med afgrænsning af Allégade og Gasværksvej. Etapen er opdelt i en park- og en vejdel. I parken skal der etableres 2 bassiner samt skabes en park mellem Allegade og rundkørslen mens der fra rundkørslen mod Gasværksvej skal skabes et parkmiljø som mere periodisk bliver oversvømmet. Vejen mellem Allégade og Toldbodgade skal omdannes til et forløb med fortov og cykelstier, på strækningen Toldbodgade til Gasværksvej bliver der et fortov i sydsiden af vejen. Der skal sikres afvandingen fra den vestlige etape vest for Allegade mod Gasværksvej i to ø1100 ledninger som skal afsluttes med tilslutning til et eksisterende bygværk. Der skal desuden ske en udskiftning af en større fællesledning.
Interne Kennung3395-02
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44212410 Spundwände, 45221111 Bau von Straßenbrücken, 45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen, 45232130 Bau von Regenwasserrohrleitungen, 45232411 Bau von Schmutzwasserleitungen, 45232420 Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen, 45262300 Betonarbeiten
5. Los
LosLOT-0000